komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

czwartek, 28 stycznia 2021

Walerego, Radomira

[FOTO]Czy żaby latają?

czwartek, 14.7.2016 13:36 , komentarze: 0 , odsłony: 2677
kategorie artykułu:

Choć ten gatunek żaby nie jest ściśle chroniony, to niewątpliwie zasługuje na szczególną uwagę. Samo to, że określany jest aż czterema nazwami jest zaskakujące, ale bardziej zwracają uwagę jego niezwykłe cechy biologiczne. Jedną z nich jest latanie.

Nazywana jest wiosłonogiem Dawida, wiosłonogiem Dennisa albo chińską żabą latającą, a jej nazwa właściwa to łacińskie Rhacophorus dennysi. Należy do olbrzymich żab zamieszkujących lasy deszczowe Laosu, Wietnamu i Chin, gdzie jest największym przedstawicielem swojej rodziny – wielkość tułowia samicy osiąga 10 cm.

Tym co je szczególnie wyróżnia to powiększone błony pławne pomiędzy palcami. Dzięki nim bardzo sprawnie porusza się w środowisku naturalnym, w tym wśród koron drzew. Co ciekawe wygląda wówczas jak w kombinezonie do base jumpingu, a jej lot to raczej ślizg, mniej lub bardziej kontrolowany. Wykonując lot rozpłaszcza ciało, a rozstawione na boki kończyny zwiększają powierzchnię lotną.

Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody umieściła te płazy na swojej liście oznaczając je jako najmniejszej troski – LC (Least Concern), co oznacza, że na chwilę obecną ich populacja nie jest zagrożona wyginięciem. Niemniej gatunek ten jest masowo odławiany do celów handlowych. Jak łatwo się domyślić przeżywalność transportowanych osobników jest bardzo niska.

Nowi mieszkańcy wrocławskiego Terrarium to pięć, zielonych osobników, które zamieszkały w sekcji płazów, nieopodal Motylarni. Nie należą do szczególnie trudnych w hodowli, jednak mają swoje wymagania, jak wysoka temperatura i wilgotność.

Więcej o chińskich żabach latających T U T A J

źródło: Wrocławskie zoo

 

Wasze komentarze

niedziela, 24.1.2021 20:47
niedziela, 24.1.2021 09:32
niedziela, 24.1.2021 15:00
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki