[FOTO] Dzień Podchorążego w Akademii Wojsk Lądowych

sobota, 27.11.2021 11:58 508 0

26 listopada br. odbyły się oficjalne obchody Dnia Podchorążego w Akademii Wojsk Lądowych.

 - W dniu święta Akademii Wojsk Lądowych, które jest obchodzone na pamiątkę wydarzeń nocy listopadowej 1830 roku odwołujemy się do największych cnót i dokonań dla Polski naszych znamienitych poprzedników. Heroizm, odwaga i patriotyzm podchorążych Szkoły Podchorążych Piechoty stały się początkiem walki w obronie godności i wolności, wartości, które jak pokazuje historia nie są dane raz na zawsze; są to wartości, o które dla Najjaśniejszej Rzeczypospolitej należy dbać każdego dnia – powiedział w swoim przemówieniu Rektor-Komendant płk dr hab. Piotr Płonka.

Uroczystość zorganizowana na placu apelowym, w związku z aktualną sytuacją epidemiczną, odbyła się w skromniejszej niż poprzednich latach formie, bez zaproszonych gości, przedstawicieli administracji państwowej i instytucji samorządowych oraz sympatyków Akademii.

 – Szanowne Panie i Panowie Podchorążowie, spadkobiercy chlubnych tradycji oręża Polskiego, zwracam się do Was w tym pięknym historycznym dniu z przesłaniem; swoją młodość, zapał, myśli i czyny w pełni ofiarujcie Najjaśniejszej Rzeczypospolitej. Jednocześnie pozwólcie, że wyrażę swoją wiarę w to, że z honorem i godnością oraz bezgraniczną miłością Ojczyzny, nie mniejszą jak naszych bohaterów nocy listopadowej, poniesiecie ciężar studiowania i codziennych obowiązków, dążąc do perfekcji w służbie zgodnie z zasadą mówiącą, że gwiazd nie można dotknąć ale trzeba się według nich orientować każdego dnia – tymi słowami zwrócił się do Podchorążych Rektor-Komendant w trakcie uroczystości - O sile armii decyduje w głównej mierze profesjonalizm jej kadr. A zatem, Panie i Panowie Podchorążowie codzienne dążenie do doskonałości poprzez rzetelną naukę i należytą dbałość o rozwój indywidualnych predyspozycji, to droga którą musicie podążać każdego dnia aby zbudować tak bardzo potrzebny Siłom Zbrojnym w dobie współczesnych zagrożeń profesjonalizm – a kadra
i pracownicy Akademii Wojsk Lądowych będą Was w tym wspierać.

Obchody Święta Akademii były okazją do wręczenia proporców Batalionów Szkolnych AWL, którego dokonał Rektor-Komendant. Proporce zostały wprowadzone na mocy Decyzji 135/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 14 września 2021 r. w sprawie wprowadzenia proporców rozpoznawczych dowódców batalionów Akademii Wojsk Lądowych.

Za uzyskanie średniej ocen nie niższej niż 4,51 i bardzo dobre wykonywanie zadań służbowych, sześćdziesięciu pięciunajlepszym słuchaczom nadano tytuł honorowy „Wzorowy Podchorąży”. 

W trakcie uroczystości odbyło się zaprzysiężenie honorowej służby dyżurnej AWL, a następnie symboliczne przekazanie władzy jej słuchaczom. Z tej okazji Rektor-Komendant wręczył szablę podchorążemu – honorowemu Rektorowi-Komendantowi, jako symbol zwierzchnictwa nad Uczelnią. Następnie dowodzenie nad poszczególnymi kompaniami szkolnymi objęli studenci wojskowi.

 – Wszem i wobec wiadomym czynimy, iż roków temu 191, umiłowaniem Ojczyzny kierowani, podchorążowie zacnej Akademji, rewolucyję przeciw carskiemu despotyzmowi uczynili. Dzień ten Powstaniem Listopadowym zwany a pro memoriał szlachetnych i znacznych czynów wolności i niepodległości Narodu, świętem podchorążackiej braci obwołany został – tymi słowami sierż. pchor. Filip Wawro, honorowy Komendant, rozpoczął odczytywanie ordonansu.

Uroczystą zbiórkę zakończyła defilada pododdziałów prowadzonych przez pełniących tego dnia honorowe funkcje dowódców - podchorążych AWL. Uroczystość uświetniła Orkiestra Reprezentacyjna Wojsk Lądowych.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)