[FOTO] Makieta historycznego osiedla przy ul. Gazowej

piątek, 29.12.2023 17:27 589 0

Zarząd Zieleni Miejskiej we Wrocławiu skończył realizację w ramach projektu nr 55 WBO 2021 pn. „Tarnogaj nie zapomina - skwer przy Gazowej im. Paula Schreibera”  poprzez udostępnienie w dniu 28.12.2023 r. historycznej makiety.

1) w pierwszej kolejności powstało Studium architektoniczno - urbanistyczne dla osiedla Tarnogaj we Wrocławiu opracowane przez prof.  Rafała Eysymontta wraz z zespołem z Uniwersytetu Wrocławskiego. Na podstawie zgromadzonych materiałów możliwe było ustalenie zakresu makiety, uchwycenia poszczególnych przemian urbanistyczno - architektonicznych, które zostały odzwierciedlone na makiecie.

2) zakres makiety obejmuje: wioskę archiwalną, osiedle gazowników i obiekty gazowni, dodatkowo dwa budynki tj. zbiornik na smołę (projektu Matthiasa Wirtz’a) oraz budynek narożny ul. Tarnogajska/ul. Gazowa (projektu Augusta Wilhelma Hogreve’go), które zostały uszczegółowione i pokazane w większej skali.
Obiekty, które przedstawia makieta zostały podzielne na:
   a)niezachowane, w tym: wioska (ukazana na etapie rozwoju na przełomie XVIII i XIX w. zlokalizowana w północnej części makiety) oraz obrzeżna zabudowa kwartału przy ulicach Klimasa, Gazowej i Ziębickiej;
   b)zachowane:
   - powstałe do roku 1930, w tym: obiekty gazowni (ukazane w stanie z ok. 1915 r. zlokalizowane w południowo - wschodniej części makiety) oraz zabudowa przy ulicach Kamienieckiej i Ząbkowickiej (ukazana w stanie z 1926 r.),
   - powstałe w okresie 1930 – 1938, w tym: obrzeżna zabudowa kwartału przy ul. Tarnogajskiej oraz zabudowa przy ul. Złotostockiej (ukazana w stanie z lat 1930 - 1931).

3) Materiał stal nierdzewna, malowana proszkowo (z rozróżnieniem kolorystycznym poszczególnych etapów rozwoju urbanistyczno-architektonicznego) oraz stal Corten (tereny upraw rolniczych), elementy mocowane na kotwy chemiczne.

4) Zapewniono również dostęp do makiety dla osób ze szczególnymi potrzebami (wysokość makiety umożliwia dogodne zbliżenie się do niej osoba poruszającym się na wózkach ortopedycznych, na makiecie umieszczono tablice informacyjna z zastosowaniem alfabetu Braille'a, również tablice historyczne znajdujące się przy makiecie zostaną wyposażone w kody QR umożliwiające odsłuchanie czy powiększenie tekstu  z tablic)

Realizacja skwerów Thomasa i Schreibera przy ul. Gazowej

Udostępnienie makiety kończy szerszy projekt urządzenia zieleni na osiedlu Tarnogaj. Składał się z dwóch etapów a w  pełni będziemy mogli go podziwiać kiedy przyjmą się i rozwiną nasadzenia poczynione w tym roku.

Etap I - realizowane w pierwszej połowie 2023 roku z środków ZZM zagospodarowanie terenu: układ komunikacyjny, mała architektura - ławki, kosze, stojaki rowerowe, pergola, psi wybieg, nasadzenia drzew (20 szt)., krzewy, byliny, trawy ozdobne, pnącza (w sumie ponad 2 tys. szt. roślin). Koszt około 1 mln zł.

Makieta  i etap II – realizowane w kolejnych miesiącach do teraz w ramach projektu nr 55 WBO 2021 pn. „Tarnogaj nie zapomina - skwer przy Gazowej im. Paula Schreibera”: poza makietą powstały postument pod makietę, dwie pergole  z nasadzeniami pnączy, 3 tablice historyczne. Koszt ok. 750 tys. zł, środki z WBO.

Prof. Rafał Eysymontt, Uniwersytet Wrocławski, autor Studium architektoniczno - urbanistyczne dla osiedla Tarnogaj we Wrocławiu: - Dzieki inicjatywie mieszkańców mogliśmy stworzyc model, który w gruncie rzeczy jest historycznym opracowaniem opowiadajacym dzieje tego osiedla.

Jędrzej Jankowiak MCW STUDIO, które wyprodukowało makietę. - Makieta powstawała etapami. Opracowanie historyczne, model makiety wydrukowany w 3D i dopiero na jego podstawie wykonaliśmy ze stali ostateczne odwzorowanie układu historycznego. 


Jacek Mól, dyrektor ZZM: - Zrealizowaliśmy kolejne nietypowe zadanie, ale lubimy tę oryginalnośc, nie tyle ze względu na wyzwania, tylko dlatego, że po prostu takie rzeczy podobaja się mieszkańcom. Potwierdzają to liczne przykłady, choćby Mamut, plac zabaw w formie średniowiecznej warowni, czy tablica z arystycznym wrocławskim kaledarium Czesława Niemena na skwerze jego imienia.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)