[FOTO] Ruszyły prace na Wyspie Daliowej – otwarcie w maju

wtorek, 7.3.2017 11:20 2596 0

Wytyczają alejki i budują fundamenty pod rzeźbę –„Nawa” autorstwa Oskara Zięty. Rozpoczęła się rewitalizacja Wyspy Daliowej, położonej tuż obok mostu Piaskowego i wyspy Piasek. Prace budowlane mają zakończyć się do 15 kwietnia. Na majowy długi weekend wyspa ma być udostępniona.

Wyspa Daliowa to najmniejsza z odrzańskich wysp we Wrocławiu. Znajduje się naprzeciwko ul. Grodzkiej, tuż obok mostu Piaskowego i wyspy Piasek. Obecnie pracują tam ekipy budowlane. Koparki usuwają warstwy ziemi. Widać gruz i piasek. Budowane są fundamenty pod rzeźbę –„Nawa” autorstwa Oskara Zięty.

Prace budowlane na Wyspie Daliowej, marzec 2017 r., fot. Jarek Ratajczak

Dziś wylejemy chudy beton, jutro przygotujemy zbrojenie. Gotowe są już mikropale, do których będzie montowana rzeźba – tłumaczy Krzysztof Skulimowski, przedstawiciel wykonawcy prac z firmy PW-Service.

Mikropale, na których będzie montowana rzeźba "Nawa", marzec 2017 r., fot. Jarek Ratajczak

Prace ziemne prowadzone są pod nadzorem archeologów. Wyspa Daliowa do 1948 r. była zabudowana. Stały tu czynszowe kamienice. To, jak wyspa wyglądała przez ostatnie kilkaset lat, można zobaczyć na tablicach informacyjnych stojących tuż obok wejścia na wyspę.

Tak Wyspa Daliowa wyglądała przed II wojną światową, fot. Jarek Ratajczak

Tu była ścisła zabudowa, stał budynek przy budynku. To, co obecnie odsłonięto to nawiezione podczas burzenie budynków gruzowisko– mówi archeolog Wiesław Piszczałowski, Pracownia Archeologiczno-Konserwatorska Arch-Sil.

O planach rewitalizacji Wyspy Daliowej
W czwartek, 26 stycznia 2017 r., przedstawiciele miasta zaprezentowali, jak wyspa zmieni się w ciągu najbliższych kilku miesięcy.

Ta wyspa jest częścią tzw. osi odrzańskiej, która przechodzi rewitalizację. Począwszy od położonej nad brzegiem Odry starej piekarni garnizonowej, która jest obecnie rewitalizowana, przez Wyspę Słodową i bulwary Dunikowskiego oraz Lecha i Marii Kaczyńskich. Wyspa Daliowa, podobnie jak Wyspa Słodowa, ma być miejscem otwartym i dostępnym dla wszystkich mieszkańców – mówi Jacek Sutryk, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych UM Wrocławia, i dodaje: – Impuls do zmian na Wyspie Daliowej zrodził się w ramach ESK 2016. Chcemy, by to miejsce stało się pierwszym projektem w ramach aspiracji Wrocławia, by zostać Zieloną Stolicą Europy.

Rewitalizacja Wyspy Daliowej – 7 ofert w przetargu
Ożywienie Wyspy Daliowej będzie możliwe dzięki dobrej współpracy z Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, bo to jest majątek skarbu państwa. Udostępniono nam wyspę na miejsce spotkań dla mieszkańców i turystów – zaznacza Jerzy Pietraszek, zastępca dyrektora Wydziału Kultury UM Wrocławia.

Projekt zagospodarowania Wyspy Daliowej przygotowała Grupa Projektowa ISBA. W oparciu o ten projekt miasto ogłosiło przetarg na wykonanie prac budowlanych.

– Złożono siedem ofert. Najtańsza jest na kwotę ok. 1 mln 300 tys., a najdroższa na 1 mln 900 tys. zł. W tej chwili jesteśmy na etapie analizowania poszczególnych ofert i w ciągu najbliższych kilku dni powinno się to rozstrzygnąć – mówi Jerzy Pietraszek i dodaje, że w ubiegłym roku tego przetargu nie udało się rozstrzygnąć. – Teraz plan jest taki, że na wyspie zamontowana zostanie rzeźba Oskara Zięty, a cały teren zostanie zrewitalizowany. Rzeźba „Nawa” ma być zamontowana w marcu, a przebudowa wyspy ma się zakończyć do końca kwietnia. Na majowy długi weekend wyspa zostanie udostępniona – podkreśla Jerzy Pietraszek.

Co się zmieni na Wyspie Daliowej?
W ramach przebudowy wyspy zostaną m.in. naprawione schody i mury oporowe. Będą nowe nasadzenia, zamontowane zostaną oświetlenie i monitoring.

Zależało nam, by włączyć Wyspę Daliową do zielonego krwiobiegu wysp odrzańskich. Postanowiliśmy zachować zieleń na wyspie. Wszystkie alejki i zieleńce na wyspie zaprojektowane zostały w sposób naturalny. Dodaliśmy zielone wyspy z ozdobnymi roślinami. W centralnej części będzie polana rekreacyjna, na której będą mogły być organizowane np. pikniki – wylicza Joanna Styrylska, architekt z Grupy Projektowej ISBA.

Makieta rzeźby „Nawa”, fot. Jarek Ratajczak

Rzeźba „Nawa”
Centralnym elementem na Wyspie Daliowej ma być rzeźba „Nawa”, autorstwa Oskara Zięty. Będzie nawiązywać do Hali Targowej oraz okolicznych budowli, m.in. Ossolineum i kościoła NMP na Piasku.

Będzie miała sześć do siedem metrów wysokości i 15 metrów szerokości, a w jej skład wejdą łuki z polerowanej stali nierdzewnej, które w każdej porze roku będą inaczej odbijały otoczenie – mówi Oskara Zięta.

Poszczególne elementy rzeźby mają na wyspę przypłynąć Odrą na barkach. Projekt wraz z wykonaniem, transportem i montażem będzie kosztował 1 mln 300 tys. zł.

Wizualizacja z rzeźbą Oskara Zięty/fot. zieta prozessdesign

Rzeźbę Nawa, która stanie wiosną na Wyspie Daliowej, po raz pierwszy publicznie będzie można oglądać na otwieranej w Narodowym Forum Muzyki wystawie „Rzeźbiarz 4.0” poświęconej pracom Oskara Zięty, wrocławskiego projetanta i architekta. Wystawa potrwa do 31 maja.

źródło: Wrocław pl

Dodaj komentarz

Komentarze (0)