komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

czwartek, 27 czerwca 2019

Maryli, Wladyslawa

[FOTO] Smakowita majówka w Piotrowicach Świdnickich

czwartek, 2.5.2019 11:40 , komentarze: 0 , odsłony: 233
kategorie artykułu:

Na terenie folwarku w Piotrowicach Świdnickich już po raz kolejny odbywa się Majówka, która jest częścią największej w Polsce Majówki Kultury Dziedzictwa Przemysłowego.

W tle renesansowego zamku, gdzie powstaje Muzeum Techniki Rolniczej, odwiedzający mogą obejrzeć zabytkowe maszyny rolnicze, odpocząć na łonie natury oraz skosztować lokalnych przysmaków. - Mięso z grilla, swojski smalec czy ziemniaki z parownika z dodatkiem masła i sera, to uczta dla podniebienia. Pyszne ciasta wraz z lokalnym piwem dopełniają całości. Muzyka w tle i zabawy dla dzieci w zabytkowej stodole pozwolą na miłe spędzenie czasu nawet w przypadku niesprzyjającej aury - mówią organizatorzy.

Wielka Majówka odbywa się w czterech lokalizacjach jednocześnie: Folwark Piotrowice Świdnickie, Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej, Młyn Hilberta w Dzierżoniowie oraz Muzeum Hutnictwa Cynku Walcownia w Katowicach.

***

Folwark w Piotrowicach powstał wokół wzniesionego przez Jakuba von Zedlitza dworu obronnego pod koniec XVI stulecia. Przez następne lata renesansowy dwór wielokrotnie zmieniał właścicieli związanych z największymi i najznamienitszymi rodami Śląska. Pod koniec XVIII wieku – podobno w drodze losowania – przypadł w udziale arystokracie, Niklasowi  von Burghauss, królewskiemu szambelanowi i znanemu filantropowi. Hrabia znacznie rozbudował majątek ufundował także na jego terenie szpitale dla kobiet i mężczyzn. W nieodległych Łażanach sfinansował budowę pierwszego na kontynencie europejskim mostu żelaznego (20.05.1796 r.).

fot. Paweł Szwarc

 

Wasze komentarze

wczoraj, 18 godz temu
wtorek, 25.6.2019 18:00
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Praca na GoWork
Praca na GoWork