"Grotowski. Elementarz" - zapisy na nowy kurs wiodący Otwartego Uniwersytetu Poszukiwań

poniedziałek, 17.12.2018 10:42 248 0

„Grotowski. Elementarz” – w styczniu startuje nowy kurs wiodący Otwartego Uniwersytetu Poszukiwań. Trwają zapisy do grupy roboczej!

14 stycznia 2019 roku mija 20. rocznica śmierci Jerzego Grotowskiego. Dlatego tegoroczny kurs wiodący Otwartego Uniwersytetu Poszukiwań poświęcony jest refleksji nad najważniejszymi pojęciami, zjawiskami i dokonaniami, tworzącymi podstawę wiedzy o Grotowskim i jego Teatrze Laboratorium. Zatytułowany jest „Grotowski. Elementarz”.

Otwarty Uniwersytet Poszukiwań (OUP) to program regularnych spotkań o charakterze wykładów, seminariów i warsztatów, odbywający się w Instytucie Grotowskiego we Wrocławiu od 2010 roku. Tworzy platformę swobodnej wymiany wiedzy i doświadczeń przedstawicieli różnych szkół, sposobów myślenia i metodologii. Swą nazwą nawiązuje z jednej strony do tradycji otwartych uniwersytetów i wszechnic działających na pograniczu lub poza instytucjonalnym systemem szkolnictwa wyższego, z drugiej do Uniwersytetu Poszukiwań Teatru Narodów, który z inicjatywy i pod kierunkiem Jerzego Grotowskiego odbył się we Wrocławiu w roku 1975.

Podobnie jak w poprzednich latach, kurs wiodący OUP tworzyć będą comiesięczne spotkania odbywające się od stycznia do czerwca 2019 w Instytucie Grotowskiego, składające się z piątkowych wykładów otwartych (Czytelnia im. Ludwika Flaszena, godz. 17:00) i sobotnich warsztatów przeznaczonych dla grupy roboczej, której uczestnicy zadeklarują wcześniej swój udział w całym projekcie. Do udziału w grupie zapraszamy przede wszystkim studentów i doktorantów, którzy w porozumieniu z macierzystymi uczelniami mogą zaliczyć zajęcia Otwartego Uniwersytetu Poszukiwań jako opcjonalne w ramach swoich kierunków. Liczba osób jest ograniczona do 25. Zapisy trwają do 3 stycznia 2019.

Kurs wiodący OUP, realizowany w pierwszej połowie 2019 roku, rozpoczyna jednocześnie projekt „Grotowski. Elementarz”, który na stałe zostanie wpisany do programu Instytutu Grotowskiego. A skoro to początek elementarza, to oczywiście zacząć trzeba od litery „a” – tłumaczy prof. Dariusz Kosiński, opiekun naukowy kursu. Dlatego w tym roku każde spotkanie poświęcone będzie hasłom rozpoczynającym się na tę właśnie literę. Wykładowcami będą zarówno osoby zajmujące się od dawna twórczością Grotowskiego, jak i te, które zbliżają się do niej, wychodząc z innych perspektyw i zainteresowań. Jarosław Fret zmierzy się z aktem całkowitym, dr Agata Adamiecka-Sitek zaproponuje krytyczne przemyślenie „Apocalypsis cum figuris”, prof. Leszek Kolankiewicz podejmie refleksję nad antropologią teatralną, a prof. Beata Guczalska dokona interpretacji fundamentalnego zagadnienia, jakim jest aktorstwo w teatrze Grotowskiego. Kurs zainicjują wykład prof. Dariusza Kosińskiego pod tytułem „Aaaby z Grotowskim się zmierzyć” (11.01, Czytelnia im. Ludwika Flaszena) oraz panel dyskusyjny „Grotowski. I co jest do zrobienia” (12.01, Sala Teatru Laboratorium) z udziałem dr Agaty Adamieckiej-Sitek, Jarosława Freta, prof. Leszka Kolankiewicza, prof. Dariusza Kosińskiego i prof. Tomasza Kubikowskiego.

Szczegółowe informacje: www.grotowski-institute.art.pl/projekty/grotowski-elementarz

Dodaj komentarz

Komentarze (0)