>>> ZATRUCIE ODRY | Toksyczne tzw. złote algi w Odrze. Niemiecki instytut wydał komunikat

poniedziałek, 22.8.2022 13:53 233 0

Toksyczne algi w Odrze to problem spowodowany przez człowieka – poinformował niemiecki Instytut Leibniza do spraw Ekologii Wód Słodkich i Rybołówstwa Śródlądowego (IGB). Gatunek glonów został wstępnie zidentyfikowany mikroskopowo jako Prymnesium parvum, który znany jest z tworzenia i wydzielania silnych toksyn.

Analizy genetyczne są nadal prowadzone. W próbkach stwierdzono ponad 100 000 komórek Prymnesium na mililitr, choć stężenie to zostało już rozcieńczone przez dopływ Warty. Obecnie trwa liczenie kolejnych próbek.

– Ten gatunek glonów występuje właściwie wyłącznie w wodzie słonawej i wymaga podwyższonego poziomu soli, który naturalnie w ogóle nie występuje na zagrożonym odcinku Odry. W oficjalnej stacji pomiarowej Państwowego Urzędu Ochrony Środowiska we Frankfurcie nad Odrą od około dwóch tygodni mierzone są jednak znacznie podwyższone, nienaturalne ładunki soli, które musiały powstać w górnym biegu rzeki. Masowy wzrost glonów spowodował również znacznie podwyższone odczyty dla tlenu, pH i chlorofilu. W górnym biegu Odry i jej dopływów znajduje się wiele zapór, gdzie praktycznie nie występuje wymiana wody, zwłaszcza przy obecnych niskich stanach wody. Jeśli silnie zasolona, ciepła i bogata w składniki odżywcze woda miałaby dłuższy czas przebywać w tych zbiornikach z powodu zrzutów przemysłowych, byłoby to równoznaczne z bioreaktorem do hodowli alg w wodzie słonawej – wyjaśnia naukowiec IGB dr Jan Köhler, który prowadzi badania nad algami.

Jak zaznacza w komunikacie IGB, algi z gatunku Prymnesium parvum w Odrze, to nie jest zjawisko naturalne, ale zdecydowanie problem spowodowany przez człowieka.

Źródło: wroclaw.pl

Dodaj komentarz

Komentarze (0)