>>> ZATRUCIE ODRY | Złote algi w Odrze to już nie hipoteza. Szkodliwe drobnoustroje potwierdzone w próbkach wody

piątek, 19.8.2022 11:54 324 0

Przyczyną masowego śnięcia ryb mogły być toksyczne gatunki glonów. Instytut Rybactwa Śródlądowego potwierdził obecność tzw. złotych alg w próbkach wody z Odry. To rzadkie mikroorganizmy, toksyczne dla ryb i małży, ale nie dla człowieka. Rozwijają się w słonej wodzie. Przeczytajcie szczegóły.

Instytut Rybactwa Śródlądowego znalazł w próbkach wody z Odry tzw. złote algi

– IRŚ z Olsztyna po dodatkowych badaniach znalazł w próbkach wody z Odry rzadkie mikroorganizmy, tzw. złote algi. Ich zakwit może spowodować pojawienie się toksyn, zabijających organizmy wodne – ryby i małże, ale nie są one szkodliwe dla człowieka – powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, cytowana przez TVP 3 Wrocław.

Hipotezę o złotych algach postawili w ostatnich dniach naukowcy z Berlina. Badania próbek wody potwierdzają obecność tych mikroorganizmów w Odrze.

Skąd wzięły się nietypowe glony w Odrze?

Zdaniem dr Alicji Pawelec z WWF, ten gatunek alg występuje tylko w przypadku zasolenia wody. W nie zanieczyszczonej rzece nie rozwinąłby się. Wzrost glonów może być konsekwencją zasolenia Odry.

Ekolodzy mówią o zjawisku „sukcesji gatunków”. W wyniku zasolenia wody, organizmy słodkowodne zastępowane są przez słonowodne. Pierwsze pojawiają się słonowodne glony, takie jak sinice, bruzdnice czy tzw. złote algi. Te zaś rywalizują między sobą wydzielając toksyny.

- Glony walczą między sobą w sposób chemiczny, na przykład za pomocą białek o charakterze neurotoksycznym. Zwłaszcza sinice charakteryzują się takim działaniem – mówił prof. Roman Żurek, hydrobiolog z Zakładu Badań Ekologicznych, cytowany przez tv24.pl.

Zielony Wrocław

Dodaj komentarz

Komentarze (0)