Polscy kajakarze zdominowali Otwarte Mistrzostwa Niemiec

wtorek, 20.6.2017 10:50 2591 0

Sezon startów we freestyle’u kajakowym polscy kajakarze – pochodząca z Wrocławia Zofia Tuła i jeleniogórzanin Tomasz Czaplicki rozpoczęli od Otwartych Mistrzostw Niemiec. Obyły się one w miejscowości Plattling, gdzie w poprzednich latach rozegrano między innymi Mistrzostwa Europy, Puchary Europy i Mistrzostwa Świata.

„Rok temu również startowaliśmy w Plattlingu. Odbyły się wtedy Mistrzostwa Europy, w których Tomek zdobył srebrny medal. Mi się niestety nie poszczęściło. Było to dla mnie pechowe miejsce ani w Mistrzostwach Europy ani w Pucharach Europy we wcześniejszych latach nie udało mi się wejść do finału. Cieszę się, że tym startem udało mi się „odczarować” dla siebie to miejsce” Zofia Tuła

W rozegranych zawodach poza zawodnikami z Niemiec wzięli udział kajakarze z Wielkiej Brytanii, Austrii i Polski. W sobotę rano przeprowadzono eliminację, a wieczorem po półfinałach mężczyzn i juniorów odbyły się finały. Polscy kajakarze Zofia Tuła i Tomasz Czaplicki prowadzili w punktacji od samego początku i we wszystkich rozgrywanych etapach.

„Plattling jest dość trudnym miejscem do startów w zawodach. W przeciągu dnia poziom wody w rzece potrafi się zmieniać nawet o parędziesiąt centymetrów. A przy różnych poziomach wody trochę inaczej wykonuje się figury. Trzeba się szybko adoptować do warunków, co nie jest łatwe, gdy się już startuje i ma się tylko 45 sekundowe przejazdy.” Zofia Tuła

„W ostatnich latach, gdy startowałem w Plattlingu dużo razy byłem bliski pierwszego miejsca. Cieszę się, że w końcu udało mi się je zdobyć. Fajnie jest, jak ciężka praca przynosi efekty. Widać było to też również w kobietach na przykładzie Zosi, która w tym roku zostawiła swoje rywalki mocno w tyle.” Tomasz Czaplicki

Kategorię kobiet zwyciężyła Zofia Tuła zdobywając 618 pkt, drugie miejsce i tytuł Mistrzyni Niemiec wywalczyła Anna Hubner z 290 pkt. Brąz zdobyła Mistrzyni Europy kategorii juniorek, która w tym roku zadebiutowała w kategorii seniorskiej z 243 pkt – Emma Schuck. Tomasz Czaplicki zwyciężył w kategorii mężczyzn z 1046 pkt. Na drugim miejscu zdobywając równocześnie tytuł Mistrza Niemiec uplasował się Martin Koll, a trzeci miejsce przypadło Mistrzowi Austrii Marcelowi Bloderowi z 833 pkt.

Po zwycięstwie w Niemczach nasi kajakarze wybierają się do Francji, gdzie wystartują w Otwartych Mistrzostwach Francji ( Miakinito Contest) oraz w pierwszej edycji Pucharu Europy na festiwalu outdooru i Muzyki – Natural Games w miejscowości Millau.

fotografie: Zofia Tuła i Tomasz Czaplicki