Sesja Rady Miejskiej Wrocławia

piątek, 7.6.2024 11:36 2293 0

6 czerwca odbyła się sesja Rady Miejskiej Wrocławia.

Prezydent rozpoczął obrady od przedstawienia rezultatów rewitalizacji Bastionu Sakwowego i I etapu prac związanych z tą okolicą.

Radni wysłuchali wykładu prof. Jerzego Korczaka na temat funkcjonowania Rady Gminy oraz praw i obowiązków radnych.

Radni zapoznali się ze sprawozdaniami Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Radni podczas sesji podjęli ważne decyzje ws. zmian i dostosowania przepisów uchwał do rozporządzeń ustawowych o gospodarce nieruchomościami, dotyczących umów dzierżawy oraz regulujących udzielania pomocy de minimis.

Mając na względzie zwiększone potrzeby przewozowe w aglomeracji wrocławskiej, Rada wyraziła zgodę na udzielenie pomocy finansowej Województwu Dolnośląskiemu na realizację zadania w zakresie organizowania publicznego transportu zbiorowego w wojewódzkich kolejowych przewozach pasażerskich. Jest to element współpracy samorządów w ramach rozwoju połączeń kolejowych, a udzielenie takiej pomocy jest działaniem spójnym z prowadzoną we Wrocławiu polityką mobilności, ukierunkowaną na korzystanie z transportu zbiorowego zarówno w dojazdach z aglomeracji, jak i w podróżach wewnątrz miasta.

Rada udzieliła także kolejnej zgody na zawarcie z gminami ościennymi: Czernica, Długołęka, Kąty Wrocławskie, Kobierzyce, Siechnice i Wisznia Mała porozumień międzygminnych, które umożliwią rozpoczęcie prac nad utworzeniem wspólnego systemu wypożyczalni roweru publicznego do przejazdów pomiędzy sąsiadującymi miejscowościami.

We Wrocławiu powstaną Branżowe Centra Umiejętności - to nowy typ placówki oświatowej. Branżowe Centra Umiejętności to zaawansowane technologicznie placówki kształcenia zawodowego, które łączą szkoły, uczelnie i poszczególne branże - kluczowe dla rozwoju gospodarki. Ponadto placówki te dadzą możliwość kształcenia, szkolenia i egzaminowania nie tylko uczniów, ale też nauczycieli, studentów czy pracowników różnych branż. Uchwały zamiarowe pozwolą na funkcjonowanie takich placówek przy Lotniczych Zakładach Naukowych i przy Centrum Kształcenia Zawodowego.

W celu podniesienia poziomu zaspokojenia potrzeb mieszkańców korzystających z publicznych placówek oświatowo-wychowawczych prowadzonych przez miasto, tj. młodzieżowych domów kultury, zachodzi konieczność optymalizacji kryteriów wraz z liczbą punktów  na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego i radni miejscy, w związku z tym przyjęli stosowną uchwałę.

W trakcie obrad przystąpiono do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w rejonie ulic: Gajowickiej, Kruczej, Jemiolowej, Żelaznej i Skwierzyńskiej oraz uchwalono miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego w rejonie ulicy Tatarakowej.

Rada Miejska delegowała ze swego grona radnych - Ewę Wolak i Roberta Leszczyńskiego  do komisji Bezpieczeństwa i Porządku przy Prezydencie Wrocławia.

Klub Radnych Koalicji Obywatelskiej, wnioskował uchwałę w sprawie ustalenia kierunków działania Prezydenta Wrocławia w zakresie zintegrowanego systemu biletowego dla transportu publicznego we Wrocławiu. Uchwała ma wyznaczać określone priorytety, pozostawiając Prezydentowi zarządzanie procesem oraz określenie konkretnych form realizacji, w tym dokonywanie czynności prawnych i faktycznych.
Na wniosek Klubu Radnych Lewicy, Rada przyjęła apel w sprawie neutralności religijnej w Urzędzie Miejskim Wrocławia. Rada apeluje do Prezydenta o wprowadzenie Zarządzenia na podstawie, którego zostanie wprowadzony w Urzędzie standard, że przestrzenie Urzędu są miejscami neutralnymi religijnie. W oparciu o taki Standard w budynkach urzędowych, a także podczas wydarzeń organizowanych przez Urząd nie będzie eksponować się żadnych symboli związanych z określoną religią czy wyznaniem.

Wyniki głosowania zostaną umieszczone w Biuletynie Informacji Publicznej.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)