komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

środa, 8 lipca 2020

Edgara, Elzbiety

10. Przegląd Nowego Kina Francuskiego w Kinie Nowe Horyzonty

środa, 15.5.2019 09:00 , komentarze: 0 , odsłony: 446
kategorie artykułu:

Vive la France! W ostatnim tygodniu maja (24-30.05) zapraszamy na przegląd najnowszych filmów z ojczyzny kinematografii. W programie znajdą się premierowe i przedpremierowe pokazy dzieł docenionych przez publiczność i krytyków we Francji. Wśród nich m.in. francuski kandydat do Oscara – „Ból” Emmanuela Finkiela, nominowany do Cezarów w aż siedmiu kategoriach „Wymarzony” w reż. Jeanne Herry czy adaptacja kultowego komiksu „Becassine” w reż. Bruna Podalydèsa. Bilety w cenie 15 zł (klubowy) i 18 zł (normalny) dostępne są na www.kinonh.pl lub w kasach kina.

PROGRAM

24 maja, piątek, godz. 20:00
Wymarzony”
reż. Jeanne Herry, Francja 2018, 107’

Jeden z największych przebojów ostatniego roku we Francji. Poruszająca, pełna ciepła historia maleńkiego Theo, który zaraz po narodzinach zostaje oddany do adopcji. Jego tymczasowym opiekunem staje się Jean, a między bohaterami momentalnie rodzi się silna więź. Ich relacja zostanie wystawiona na próbę, kiedy na scenę wkroczy Alice, która zostaje wytypowana jako idealna kandydatka na nową mamę Theo.

„Wymarzony” zdobył aż 7 nominacji do francuskich Cezarów 2019, między innymi w kategoriach Najlepszy film i Najlepszy scenariusz. Cała trójka głównych bohaterów otrzymała nominację w kategorii Najlepszy aktor.

25 maja, sobota, godz. 10:00
„Ernest i Celestyna w zimie” (zestaw 4 filmów krótkometrażowych, dla dzieci w wieku od 3 lat)
reż. Julien Chheng, Jean-Christophe Roger, Francja 2017, 45’

Uwielbia muzykę, konfitury i jest najlepszym przyjacielem na świecie. Mowa o Erneście – ogromnym niedźwiedziu o jeszcze większym sercu, który przygarnął do siebie małą bezdomną myszkę, Celestynę. Ta dwójka nigdy się nie nudzi! Kiedy jednak spada pierwszy śnieg – Ernest, jak to niedźwiedź, będzie musiał zapaść w zimowy sen. Wcześniej trzeba tyle przygotować! Zająć się gąską Bibi, która wkrótce odleci do ciepłych krajów, pojechać na bal dla myszy i odpowiednio przywitać pierwszy dzień zimy. Ale przede wszystkim trzeba upiec mnóstwo pysznych ciastek dla Ernesta, żeby nie zasnął głodny!

25 maja, sobota, godz. 20:00
„Na zawsze razem
reż. Mikhaël Hers, Francja 2018, 107’

Współczesny Paryż. 24-letni David żyje z dnia na dzień, utrzymując się z dorywczej pracy i ciągle odkładając na później poważne decyzje. Kiedy jego siostra ginie w tragicznych okolicznościach, David będzie musiał zaopiekować się małą siostrzenicą.

„Na zawsze razem” był jednym z najciekawszych filmów na ubiegłorocznym Festiwalu Filmowym w Wenecji. Wcielający się w Davida Vincent Lacoste otrzymał nominację do Cezara 2019 dla Najlepszego aktora.

26 maja, niedziela, godz. 16:00
„Becassine”
reż. Denis Podalydès, Francja 2017, 104’

Adaptacja kultowego francuskiego komiksu dla dzieci. Becassine, guwernantka o gołębim sercu, której największym marzeniem jest wyjazd do Paryża, musi stawić czoła podstępnemu lalkarzowi i uratować markizę de Grand-Air przed bankructwem.

W głównych rolach zobaczymy aktorkę i piosenkarkę Émeline Bayart, znaną między innymi z przeboju „Rozumiemy się bez słów”, Karine Viard i Denis Podalydès, aktora prestiżowej Komedii Francuskiej.

26 maja, niedziela, godz. 20:00
„Niezatapialni”
reż. Gilles Lellouche, Francja, Belgia 2018, 122’

Nagrodzona Cezarem przebojowa francuska komedia, która w kinach zgromadziła ponad 4 miliony widzów, stając się jednym z największych hitów roku. Grupa mężczyzn po czterdziestce, u progu kryzysu wieku średniego, tworzy pierwszą w historii męską drużynę pływaków synchronicznych. Pomimo sceptycyzmu i szyderstw otoczenia, z zapałem trenują pod okiem Delphine – byłej gwiazdy wodnego baletu. Razem rozpoczynają niezwykłą przygodę, która pomoże im uporać się z własnymi problemami, podbuduje ich poczucie własnej wartości, a także pozwoli lepiej zrozumieć siebie i innych.

27 maja, poniedziałek, godz. 20.00
„Dom na morzem”
reż. Robert Guédiguian, Francja 2017, 107’

W malowniczej zatoce w okolicach Marsylii znajduje się piękna willa. Przy umierającym ojcu gromadzi się trójka jego dorosłych dzieci: Angela, aktorka mieszkająca w Paryżu, Joseph, który przyjeżdża z dziewczyną młodszą od niego o połowę, oraz Armand, prowadzący rodzinną restaurację w Maryslii. Spotkanie po latach zakłóca pojawienie się niespodziewanych przybyszy z zatopionej łodzi.

Film brał udział w konkursie głównym Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji w 2017.

28 maja, wtorek, godz. 20.00
„Ból”
reż. Emmanuel Finkiel, Francja 2017, 126’

Francuski kandydat do Oscara 2019, nakręcony na podstawie bestsellerowej, autobiograficznej prozy Marguerite Duras. Czerwiec 1944 r. Francja wciąż jest pod okupacją niemiecką. Pisarz Robert Antelme, ważny działacz ruchu oporu, zostaje aresztowany i deportowany. Jego młoda żona Marguerite, pisarka i również działaczka ruchu oporu, szaleje z niepokoju, nie mając o nim wieści. Kiedy na drodze Marguerite staje francuski funkcjonariusz Gestapo, kobieta nawiązuje z nim niebezpieczną grę, która być może ocali jej męża.

29 maja, środa, godz. 20.00
„Na wojnie”
reż. Stéphane Brizé, Francja 2018, 113’

Vincent Lindon kontratakuje. Ulubiony aktor Stéphane’a Brizé („Miara człowieka”) tym razem wciela się w Laurenta Amédéo, pracownika fabryki części samochodowych Perrin Industrie, który organizuje strajk przeciwko zamknięciu tego ważnego dla lokalnej społeczności miejsca pracy. Rozpoczyna się dyplomatyczna wojna podjazdowa z władzami koncernu, w której stawką jest dobrobyt 1100 pracowników. Czy Laurent okaże się liderem potrafiącym zjednoczyć wszystkich wokół wspólnej walki? Brizé doprowadza do ekstremum swój paradokumentalny, surowy styl, tworząc znakomitą, społeczną epopeję o oporze wobec wielkiego kapitału.

30 maja, czwartek, godz. 20.00
„Tajemnica Henriego Picka”
reż. Rémi Bezançon, Francja 2018, 101’

Utrzymana w doskonałym tempie komedia kryminalna, pełna zwrotów akcji, niespodzianek i ślepych uliczek, nakręcona na podstawie bestsellerowej powieści Davida Foenkinosa. W bibliotece na prowincji zostaje odnaleziony maszynopis podpisany nazwiskiem Henriego Picka, prostego człowieka kojarzonego raczej z prowadzeniem pizzerii w małym miasteczku na wybrzeżu Bretanii niż z literacką twórczością. Wydana książka okazuje się prawdziwym bestsellerem, co wzbudza podejrzenia szanowanego krytyka literackiego Jeana-Michaela Rouche’a. Publiczne podważenie autorstwa powieści kosztuje go utratę żony i pracy. Rozpoczyna więc prywatne śledztwo, by rozwiązać tajemnicę Henriego Picka.

 

Wasze komentarze

wtorek, 7.7.2020 14:14
poniedziałek, 6.7.2020 12:32
sobota, 4.7.2020 11:00
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele