100 dni do końca najwyższej dotacji! Nagroda dla Wrocławia za kampanię Zmień Piec

czwartek, 23.9.2021 14:37 339 0

Wrocław zwycięzcą konkursu Polityka Insight, Ranking Elektromobilnych Miast,  w kategorii Czyste Powietrze. Wrocław został nagrodzony za kampanię Zmień Piec, za ponoszenie ogromnych wydatków na likwidację nieekologicznych źródeł ogrzewania i edukację mieszkańców. (Na wymianę pieców do 2024 roku miasto wyda blisko 330 mln zł.)

Zostało niespełna 100 dni, aby otrzymać 15 tys. zł na wymianę pieca.

Zostało już mniej niż sto dni, aby ubiegać się o najwyższe dofinansowanie do wymiany „kopciuchów”, czyli aż 15 tys. zł. Już w przyszłym roku ta kwota spadnie do 12 tys. zł. Aby nie stracić trzech tys. zł, należy złożyć wniosek o dotację z programu KAWKA Plus jeszcze w tym roku. W kolejnych latach kwota dotacji będzie jeszcze niższa i wyniesie: w 2022 r. do 10 tys. zł, a w 2024 r. do 8 tys. zł. Rosną za to koszty wymiany pieca, ze względu na rosnące ceny w sektorze budowlanym.

Złóż wniosek o wymianę pieca jeszcze w 2021 r.

Przy ubieganiu się o dotację, liczy się data złożenia wniosku przez mieszkańca, nawet jeśli faktyczna wymiana pieca rozpocznie się dopiero w przyszłym roku. Ze względu na duże zainteresowanie programem urzędnicy zachęcają do podjęcia decyzji już teraz, aby potem nie stać w kolejce.

– Za moment rozpoczniemy czwarty kwartał tego roku. To naprawdę ostatni moment, by się sprężyć i postarać o najwyższą dopłatę. Pamiętajmy, że wystarczy złożyć wniosek w tym roku. Nawet jeżeli wymiana pieca przedłuży się nam na 2022 r., dalej będziemy mogli otrzymać do 15 tys. zł – informuje Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UMW.

Rekordowe zainteresowanie wymianą pieca w 2021 roku

Wymiana pieców cieszy się w tym roku wyjątkowo dużym zainteresowaniem. Wydział Środowiska i Rolnictwa realizuje już blisko 2000 wniosków w ramach programu KAWKA Plus (ok. 1400 od właścicieli mieszkań, ok. 600 od najemców komunalnych). To rekordowy rok w walce o czyste powietrze w stolicy Dolnego Śląska.

– W sumie mówimy o 100% wzroście realizowanych wniosków w stosunku do ubiegłego roku. Mieszkańcy coraz chętniej wymieniają piece, na co wpływ mają zarówno „uciekający” czas najwyższych dopłat, ale również dobry przykład i wzorce sąsiadów, znajomych czy członków rodzin. Poza tym takie zainteresowanie programem świadczy też o tym, że spełnia on oczekiwania naszych mieszkańców – podkreśla Małgorzata Demianowicz, dyrektor Wydziału Środowiska i Rolnictwa.

ZASADY:

Składając wniosek do programu KAWAKA plus trzeba jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach:
•        nie likwiduj pieca przed podpisaniem umowy o dofinansowanie;
wymianę pieca możesz zacząć dopiero po podpisaniu umowy o dofinansowanie;
•        przed podpisaniem umowy o dofinansowanie, odwiedzą Ciebie kontrolerzy, którzy sprawdzą, czy w mieszkaniu (domu) jest sprawny piec na paliwo stałe. Musisz im pozwolić sprawdzić wszystkie pomieszczenia;
•        Jeśli wynajmujesz mieszkanie (dom) i starasz się o dofinansowanie w imieniu jego współwłaściciela lub właściciela, musisz mieć jego pełnomocnictwo;
•        inwestycja musi być zgodna ze wszystkimi wymogami prawa budowlanego.

CZEGO NIE OBEJMUJE KAWKA:
•        opracowanie dokumentacji np. projekt budowlano wykonawczy montażu instalacji, opinia kominiarska;
•        budowy sieci ciepłowniczych, energetycznych lub gazowych poza obrębem nieruchomości;
•        zakupu urządzeń grzewczych nie stanowiących trwałego wyposażenia nieruchomości;
•        prac remontowych niezwiązanych bezpośrednio ze zmianą systemu ogrzewania adaptacje pomieszczeń pod niskoemisyjne urządzenie grzewcze.

W sumie wrocławianie z pomocą miejskich dofinansowań wymienili już ponad 10 tys. kopciuchów.

Wniosek można złożyć osobiście, przez ePUAP lub pocztą

Dzięki ostatnim zmianom w przepisach więcej mieszkańców może ubiegać się o dofinansowanie z KAWKI Plus, m.in. osoby prowadzące w lokalu jednoosobową działalność gospodarczą czy posiadające w mieszkaniu inną sprawną instalację niskoemisyjną.
W razie pytań do dyspozycji mieszkańców są doradcy energetyczni, z którymi można skontaktować się mailowo lub telefonicznie za pomocą infolinii czynnej od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00 (infolinia – tel. 71 799 6 799, email: zmienpiec@um.wroc.pl). Najemcy komunalni mogą skorzystać również z pomocy osób pracujących w Biurach Obsługi Klienta Zarządu Zasobu Komunalnego oraz w Centrum Obsługi Mieszkańca Wrocławskich Mieszkań. Wrocławianie otrzymają tam wsparcie zarówno w pozyskaniu niezbędnych informacji, jak i przy skompletowaniu czy wypełnieniu dokumentów.
Wnioski do programu KAWKA Plus  można składać w trybie ciągłym w Urzędzie Miejskim Wrocławia w Wydziale Środowiska i Rolnictwa przy ul. Hubskiej 8-16, a także elektronicznie – przez platformę ePUAP lub pocztą tradycyjną (na adres Wydziału Środowiska i Rolnictwa).
Wrocławianie mogą skorzystać również z bazy ponad 80 firm instalatorskich, przeszkolonych przez miasto, które mogą w ramach pełnomocnictwa – wymienić piec i rozliczyć wniosek bez udziału mieszkańca.  

Rekordowa liczba komunalnych kamienic podłączanych do sieci

Oprócz realizowania indywidualnych wniosków miasto podłącza również rekordową liczbę  budynków komunalnych do sieci ciepłowniczej – do końca roku będzie to aż 118 kamienic (ok. 1000 mieszkań), dzięki czemu z Wrocławia zniknie kolejnych 1400 kopciuchów.

-        Jeszcze nigdy w historii Wrocławia nie było podłączeń na taką skalę. Plan jest ambitny, ale do zrealizowania. W tej chwili podłączamy blisko sto budynków, kolejnych kilkanaście jest na etapie przetargów. Do końca 2024 z Wrocławia powinny zniknąć wszystkie kopciuchy – mówił Rafał Guzowski, Pełnomocnik Prezydenta ds. Wymiany Źródeł Ogrzewania.

Wszystkie adresy, przewidziane do uciepłownienia w tym i w kolejnych latach, znajdują się na specjalnej mapie podłączeń na stronie zmienpiec.pl.  Najemca może jednak również we własnym zakresie zdecydować się na wymianę pieca na ekologiczne ogrzewanie i osiągnąć dodatkowe korzyści. Dotyczy to zwłaszcza tych mieszkańców, których adresy nie znajdują się na mapie podłączeń do sieci ciepłowniczej.Miasto oferuje dopłaty do rachunków za ogrzewanie, nawet do 4000 zł, bezpośrednio na konto firmy dostarczającej ciepło, zwolnienia z czynszu dla najemców lokali komunalnych do końca przyszłego roku, potem ulga 50% w opłatach czynszowych przez kolejne 3 lata.

W 2019 r. Wrocław rozpoczynał kampanię Zmień Piec, mając do wymiany piece w 18 tys. lokali. W ubiegłym roku zlikwidowano kopciuchy w prawie 2 tys. lokali. Do końca 2021 z mapy miasta ma zniknąć kolejnych 3,5  tys. pieców.

Nowa odsłona kampanii „Zmień piec”

W całym mieście można zobaczyć komunikaty przypominające o tym, że to ostatni dzwonek, aby starać się o najwyższe dofinansowanie. Oprócz standardowych nośników, w 32 miejscach we Wrocławiu na ekranach wyświetlane są animacje odliczające czas do końca najwyższej dotacji – w sumie to ponad 800 tys. emisji. Czas odlicza również specjalny zegar na stronie głównej zmienpiec.pl.

Od drzwi do drzwi

Pracownicy Wrocławskich Mieszkań (zarządca nieruchomości komunalnych) pukają do drzwi najemców komunalnych – odwiedzili już 240 budynków znajdujących się na osiedlach: Ołbin, Plac Grunwaldzki, Przedmieście Oławskie, Kleczków. Zaangażowana została także Fundacja Dobrych Czasów, która od czerwca do połowy sierpnia prowadziła działania edukacyjno-informacyjne na zlecenie Urzędu Miejskiego Wrocławia. Działania dotyczące akcji „Zmień piec” były prowadzone na terenie Hub i Tarnogaju. Pracownicy Fundacji odwiedzili ponad 500 mieszkań, ankietując i edukując mieszkańców.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)