100 dni z przekroczeniami norm zanieczyszczeń powietrza we Wrocławiu

wtorek, 11.12.2018 11:47 382 0

Akcja Miasto i Dolnośląski Alarm Smogowy domagają się rzetelnego informowania mieszkańców o zagrożeniach

W tym roku Wrocław „uzbierał” już ponad 100 dni z przekroczeniami normy dobowej WHO dla pyłów PM2,5. To najdrobniejsza, a zarazem najbardziej niebezpieczna dla zdrowia frakcja zanieczyszczeń powietrza. Społecznicy z Akcji Miasto i Dolnośląskiego Alarmu Smogowego przeanalizowali dane z poprzednich lat. Sytuacja wygląda dramatycznie – dni z przekroczeniami normy dla PM2.5 mieliśmy: 106 w 2015 r., 118 w 2016 r., 92 w 2017 r. oraz 100 w tym roku.

Aktywiści przypominają, że informacje o jakości powietrza podawane na przystankach nie oddają prawdziwej skali zagrożeń. Jakub Nowotarski, Akcja Miasto - W Polsce obowiązują normy dobowe dla pyłów o średnicy poniżej 10 mikrometrów (PM10). Władze informują o zagrożeniu dla zdrowia dopiero wtedy, gdy są one przekroczone czterokrotnie. W przypadku mniejszych pyłów nie mamy prawnie obowiązującej normy, choć są one jeszcze bardziej niebezpieczne. Światowa Organizacja Zdrowia uznaje, że dopuszczalny poziom pyłów PM2,5 to 25 μg/m3 na dobę (1). Już sto razy w ciągu tego roku ten poziom został we Wrocławiu przekroczony.

Pyły o średnicy poniżej 2,5 mikrometra mogą przedostawać się z płuc do krwi, a wraz z nią do wszystkich narządów i tkanek, w tym również mózgu. To właśnie te drobinki i powiązane z nimi toksyczne substancje przyczyniają się do zawałów, udarów mózgu i nowotworów.

- Gdy poziom PM2,5 zostaje we Wrocławiu przekroczony dwu- lub trzykrotnie, wyświetlacze na przystankach wciąż mogą informować, że jakość powietrza jest umiarkowana lub dostateczna – tłumaczy Krzysztof Smolnicki, Prezes Fundacji EkoRozwoju i działacz Dolnośląskiego Alarmu Smogowego – To skutek wadliwego indeksu jakości powietrza, który obowiązuje w Polsce. Miasto ma jednak możliwości, żeby lepiej informować mieszkańców, np. może wyświetlać w tramwajach konkretne zalecenia dla osób najbardziej narażonych.

Aby zmobilizować władze miasta aktywiści publikują i udostępniają mieszkańcom Wrocławski Indeks Jakości Powietrza: – Zmieniliśmy nazwy kategorii, aby lepiej odpowiadały zawartym w indeksie zaleceniom i rzeczywistej jakości powietrza, np. zamiast „dostatecznej” i” umiarkowanej” mamy teraz odpowiednio „mierną” i „złą”– tłumaczy Arkadiusz Wierzba z Dolnośląskiego Alarmu Smogowego – poprawiony indeks jest dostępny dla wszystkich na naszej stronie internetowej: www.dolnoslaskialarmsmogowy.pl

Dodaj komentarz

Komentarze (0)