komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

niedziela, 12 lipca 2020

Jana, Brunona

12. DOCS AGAINST GRAVITY FF w maju we Wrocławiu

czwartek, 2.4.2015 11:55 , komentarze: 0 , odsłony: 1490
kategorie artykułu:

Zbliża się tegoroczna edycja największego w Polsce festiwalu filmów dokumentalnych - DOCS AGAINST GRAVITY FILM FESTIVAL. 12. odsłona imprezy, znanej dawniej jako PLANETE+ DOC, przyniesie wiele zmian - nowa będzie nazwa i szata graficzna. Nadal jednak pozostanie on wydarzeniem, które kształtuje opinie, otwiera szerzej oczy i inspiruje do głębszej refleksji nad kondycją świata.

12. DOCS AGAINST GRAVITY FF odbędzie się w dniach 8-17 maja 2015 w Warszawie, Wrocławiu i 20 miastach w Polsce. Przez 10 dni można będzie obejrzeć niemal 130 filmów, porozmawiać z blisko 80 twórcami z całego świata, wziąć udział w wielu interesujących debatach oraz jak zawsze bawić się na wyjątkowych imprezach muzycznych. Festiwal ma również bogaty, międzypokoleniowy program edukacyjny - Akademię Dokumentalną, która jak zwykle zaprezentuje uczniom, nauczycielom (a od tego roku również rodzicom i seniorom) wyjątkowe, dostosowane do wieku filmy połączone z warsztatami i spotkaniami, pokazujące mniej popularne punkty widzenia, kształtujące umiejętność interpretowania świata i rozwijające świadomość obywatelską.

Podczas poprzednich edycji festiwalu odbyły się światowe premiery polskich filmów nominowanych później do Oscara - "Królik po berlińsku" Bartka Konopki i "Joanna" Anety Kopacz. Już w 2008 roku, po 5. edycji festiwalu otrzymał Nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej dla najważniejszego międzynarodowego wydarzenia filmowego w Polsce. Festiwal jest trzecim w Europie pod względem popularności- odwiedziło go w 2014 roku ponad 45 000 widzów, a w ramach pionierskich działań na rzecz inkluzywności i zwiększania dostępu do kultury co roku do lokalizacji w całym kraju dołączają nowe. 

Równoległa do warszawskiej edycja Festiwalu we Wrocławiu odbywać się będzie w Dolnośląskim Centrum Filmowym już po raz czwarty. W programie tegorocznej odsłony znajdą się m.in. najważniejsze filmy poświęcone wolności słowa, inwigilacji w sieci, creative commons, haktywizmowi i dostępowi do informacji – m.in. nagrodzony Oscarem głośny "Citizenfour" Laury Poitras o Edwardzie Snowdenie, "Profil: Amina”, "Killswitch" czy "Aaron Swartz: Sieć jest nasza". Filmem otwarcia jest niezwykła "Wizyta" Michaela Madsena, która stawia pytania o to czy jesteśmy gotowi na spotkanie z obcymi istotami, czy mają one w naszym świecie takie same prawa, jak my sami. 

 

Wasze komentarze

wczoraj, 11 godz temu
środa, 8.7.2020 14:29
poniedziałek, 6.7.2020 12:29
niedziela, 5.7.2020 08:20
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki