komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

czwartek, 17 października 2019

Wiktora, Marity

15 lat funduszy unijnych w MPWiK Wrocław

piątek, 10.5.2019 10:00 , komentarze: 0 , odsłony: 275
kategorie artykułu:

Rozbudowa Wrocławskiej Oczyszczalni Ścieków, modernizacja przepompowni Stary Port, czy ponad 130  kilometrów nowej sieci kanalizacyjnej, która ułatwiła życie aż 30 tysiącom osób. To tylko niektóre z inwestycji zrealizowanych we Wrocławiu dzięki dofinansowaniu z unijnego Funduszu Spójności. 

W tym roku obchodzimy 15-lecie wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Obecność w tej międzynarodowej organizacji pozwoliła na przeprowadzenie we Wrocławiu wielu ważnych inwestycji, które znacząco wpłynęły na życie mieszkańców. 

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji korzysta z dofinansowania od początku obecności Polski w Unii Europejskiej, czyli od 2004 roku. Dzięki temu rozbudowano Wrocławską Oczyszczalnię Ścieków (WOŚ) oraz zmodernizowano przepompownię Stary Port i wybudowano system przerzutowy ścieków ze Starego Portu do Wrocławskiej Oczyszczalni Ścieków. Inwestycja ta pozwoliła na blisko dwukrotne zwiększenie przepustowości oczyszczalni. Obecnie możliwe jest oczyszczanie ścieków, zgodnie z normami unijnymi, z terenu całego miasta. 

Ponadto zmodernizowano sześć odcinków magistral wodociągowych o łącznej długości 25,87 km. Co znacząco wpłynęło na poprawę jakości wody pitnej dostarczanej mieszkańcom oraz na ograniczenie liczby awarii, powodujących brak wody na dużym obszarze miasta.

W kolejnych latach środki pochodzące z Unii Europejskiej pozwoliły na rozbudowę kanalizacji sanitarnej na kilkunastu wrocławskich osiedlach, do tej pory korzystających wyłącznie z przydomowych szamb: Osobowice, Polanowice, Sołtysowice, Zakrzów, Zgorzelisko, Pawłowice, Ratyń, Widawa, Lipa Piotrowska, Kowale, Bieńkowice, Jagodno. Przyłączenie do sieci kanalizacyjnej wpłynęło na poprawę standardu życia mieszkańców Wrocławia. Dzięki rezygnacji z nie zawsze szczelnych szamb ograniczono skażenie wód powierzchniowych i podziemnych.

Obok dużych projektów inwestycyjnych z zakresu środowiska, MPWiK wykorzystało dofinansowanie na mniejsze działania np. budowa systemu GIS. Jest to mapa, która prezentuje przebieg sieci wodociągowo-kanalizacyjnej we Wrocławiu. Pozwala ona na uzyskanie wszystkich informacji potrzebnych nie tylko MPWiK, ale także inwestorom, projektantom, geodetom, służbom miejskim, a przede wszystkim, mieszkańcom. 

Obecnie środki unijne pomogą w usprawnieniu kontaktu z klientem, dzięki  wdrożeniu systemu Contact Center. Dodatkowo MPWiK wspólnie z Politechniką Wrocławską realizuje projekty naukowe.

Dzięki obecności Polski w Unii Europejskiej wrocławskie wodociągi otrzymały dofinansowanie w wysokości blisko 337 mln zł. Kwota dotyczy zakończonych projektów.

Te środki pozwoliły na realizację blisko 100 zadań, w tym między innymi:

  • budowa i modernizacja około 150 km sieci kanalizacyjnej,
  • budowa i modernizacja około 110 km sieci wodociągowej. 
 

Wasze komentarze

poniedziałek, 14.10.2019 10:42
1
niedziela, 13.10.2019 12:26
poniedziałek, 30.9.2019 10:47
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki