2000 nowych drzew pojawi się we Wrocławiu do końca marca 2015 roku

poniedziałek, 22.12.2014 11:30 3072 0

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu rozpoczął pierwsze nasadzenia kompensacyjne w ramach modernizacji Wrocławskiego Węzła Wodnego. W sumie we Wrocławiu do końca pierwszego kwartału 2015 roku ma zostać nasadzonych ponad 2 tysiące drzew.

- Doskonale zdajemy sobie sprawę, że wiele spośród wyciętych w ramach naszych inwestycji drzew było mocno wpisane w krajobraz centrum Wrocławia. Do kwestii środowiskowych podchodzimy zawsze z odpowiednią starannością, jednak pewne przedsięwzięcia inwestycyjne wymagały określonej ingerencji. Naszym priorytetem jest prawidłowa realizacja bardzo ważnej inwestycji, w efekcie której wydatnie poprawi się bezpieczeństwo powodziowe Wrocławia,a osiągnięcie tego celu wymagało wycięcia niektórych drzew na bulwarach odrzańskich. Teraz chcemy zrekompensować miastu te straty, dlatego wspólnie z władzami miasta rozpoczęliśmy już realizację programu nasadzeń kompensacyjnych - mówi Edward Nawirski, dyrektor RZGW we Wrocławiu.

Do projektu modernizacji Wrocławskiego Węzła Wodnego wprowadzony został obowiązek przeprowadzenia kompensat miejskiego ładu krajobrazowego. W sumie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej zasadzi na terenie centrum Wrocławia 1722 drzew, a dodatkowe 300 drzew zostanie nasadzone przez Gminę Wrocław na działkach RZGW.

- Prace prowadzimy zgodnie z harmonogramem i według założeń ustalonych z Zarządem Zieleni Miejskiej UM Wrocław oraz pod nadzorem m.in. arborystów, dendrologów, przyrodników. Nasadzenia rozpoczęliśmy 1 grudnia 2014 roku i zakończymy je najprawdopodobniej wiosną 2015 roku. Pierwsze drzewa pojawiły się już w okolicach Bulwaru nad Odrą (ul. Kanałowa - od m. Jagiellońskich do m. Swojczyckiego), Bulwaru ul. Bartla - Parkowa,Zieleńca przy ul. Smętnej, a także w rejonie Fosy Miejskiej. Najwięcej nasadzeń przewidujemy w rejonie Opatowic. Ponadto, dzięki wspólnej inwestycji z Gminą Wrocław tj. rewitalizacji Bulwaru Xawerego Dunikowskiego, zintegrowana zostanie przestrzeń publiczna z pasem nadrzecznym. W ramach modernizacji Wrocławskiego Węzła Wodnego usunęliśmy te drzewa i krzewy, których porost na murach oporowych oraz skarpach w znaczącym stopniu zdegradował ich konstrukcje. Nowe drzewa sadzimy w miejscach, które nie zagrażają budowlom hydrotechnicznym, dzięki czemu udało się znaleźć rozwiązanie korzystne zarówno dla nas, jak i dla Gminy Wrocław - mówi kierownik jednostki realizującej projekt WWW Jacek Drabiński.

Przypomnijmy, że od 2012 roku na terenie Wrocławia trwają prace związane z jedną z największych w Polsce inwestycji hydrotechnicznych - modernizacją Wrocławskiego Węzła Wodnego, która wydatnie poprawi bezpieczeństwo powodziowe Wrocławia. W ramach prowadzonych prac, przede wszystkim przy remontach bulwarów Odry Śródmiejskiej w ścisłym centrum miasta, część drzew i krzewów wymagała wycinki. Niektóre rośliny uniemożliwiały remonty lub przebudowę urządzeń służących ochronie przeciwpowodziowej tj. murów i skarp utrzymujących Odrę w korycie. Porost drzew i krzewów na murach oporowych oraz skarpach zdegradował te budowle w stopniu zagrażającym bezpieczeństwu ludzi i przyległej infrastruktury. Podczas wezbrań mury i skarpy rozsadzone korzeniami przestały skutecznie chronić otoczenie przed zalaniem wodami powodziowymi, dlatego modernizacja bulwarów wymagała również wycinki kolidujących z ich funkcją drzew i krzewów.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)