komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

poniedziałek, 21 października 2019

Urszuli, Hilarego

2148 wypadków w województwie dolnośląskim w roku 2018 - Mubi podpowiada, jak kupić dobrą polisę

wtorek, 11.6.2019 09:40 , odsłony: 275
kategorie artykułu:

Według raportu, opublikowanego na stronie policja.pl, w roku 2018 doszło w województwie dolnośląskim do 2148 wypadków, w których 203 osoby zginęły, a 2674 zostały ranne. Choć w niektórych innych województwach kraju wypadków było więcej (niechlubnym rekordzistą było łódzkie, w którym doszło aż do 3759 tego rodzaju zdarzeń), to w województwie dolnośląskim najwyższy był z kolei wskaźnik liczby rannych na 100 wypadków, który wyniósł aż 124,5. W dzisiejszym artykule podpowiemy Ci, gdzie i jakie polisy powinieneś wykupić, by skutecznie ubezpieczyć się od następstw kolizji i wypadków drogowych.

Ubezpieczenia OC i AC - na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Zakres obowiązkowej polisy OC regulowany jest ustawowo. Ubezpieczenie to działa więc zawsze tak samo i nie ma znaczenia, w którym TU je wykupisz. Co za tym idzie, najważniejszym kryterium, jakie powinieneś brać pod uwagę przy jego nabywaniu nie są gratisy i zniżki na inne polisy, które wielu ubezpieczycieli przy okazji proponuje, a właśnie sama cena OC - im niższa, tym lepiej.

Na polisę AC decyduje się w Polsce średnio tylko co czwarty kierowca. Dużą rolę odgrywa tu składka, jaką trzeba za AC zapłacić - przyjęło się, że jest ona wysoka, choć tak naprawdę mamy tu do czynienia z produktem wyjątkowo elastycznym, którego zakres możesz dopasować do swoich finansowych możliwości, wcale nie wydając na niego fortuny. Choć opcja all risks (od wszystkich ryzyk), często proponowana przez ubezpieczycieli, faktycznie chroni kierowcę w sposób maksymalny, to jednocześnie łączy się niekiedy z zupełnie niepotrzebnym przepłacaniem za AC.

Nawet jeśli jesteś bardzo dobrym kierowcą, nigdy nie możesz mieć stuprocentowej pewności, że kolizja czy wypadek nie przytrafią się właśnie Tobie. Możesz prowadzić naprawdę świetnie, przestrzegać przepisów i nie rozwijać nadmiernej prędkości, jednak - jak to się mówi - “na drodze kupa wariatów”. Ty nie musisz popełnić błędu - wystarczy, że zrobi to inny kierowca, rowerzysta lub pieszy. Dlatego właśnie porównanie OC w celu znalezienia atrakcyjnej cenowo polisy oraz dobre ubezpieczenie AC są tak istotne - tłumaczy doradca klienta Mubi (https://mubi.pl/)

OC chroni Cię na wypadek szkód, które to Ty wyrządzisz innym użytkownikom dróg, AC daje z kolei ochronę nie tylko przed szkodami, jakie odniesie Twój pojazd, ulegając kolizji czy wypadkowi (również z Twojej winy). Zwykle już w podstawowym zakresie tego ubezpieczenia zyskasz także ochronę na wypadek szkód wynikających z działania zjawisk atmosferycznych, z powodu pożaru lub wybuchu, zderzenia ze zwierzęciem czy aktów wandalizmu lub też gdy twój samochód zostanie skradziony. W zakresie rozszerzonym ubezpieczyciel pokryje dodatkowo na przykład koszty transportu Twojego pojazdu do warsztatu, koszty wynajmu pojazdu zastępczego, a nawet koszty noclegu.

Do Ciebie należy decyzja, przed którymi z tych zdarzeń będziesz się chciał zabezpieczyć. Nie przepłacaj za swoje AC i dobierz pakiet, który będzie odpowiadał Twoim faktycznym potrzebom. Pamiętaj również, że w odróżnieniu od OC, którego zakres regulowany jest ustawowo, AC może mieć u poszczególnych ubezpieczycieli zakresy bardzo zróżnicowane - zarówno te podstawowe, jak i rozszerzone. Może się więc okazać, że w innym TU znajdziesz lepszą polisę za taką samą, lub nawet niższą cenę.

Gdzie znaleźć najtańsze OC i najlepsze AC?

Atrakcyjnych ofert OC i AC szukać możesz na stronach internetowych ubezpieczycieli. Na większości witryn znajdziesz formularze, po wypełnieniu których otrzymasz propozycję wybranej polisy. Niestety - taki formularz trzeba wypełniać od nowa na stronie każdego kolejnego TU, co wiąże się zwykle ze sporą stratą czasu. By go oszczędzić, znajdź ubezpieczenie samochodu, korzystając z porównywarki Mubi (https://mubi.pl/ubezpieczenie-samochodu/kalkulator-oc-ac/). Po wypełnieniu pól formularza otrzymasz dopasowane do Ciebie oferty OC i AC z co najmniej kilku, a najczęściej kilkunastu różnych towarzystw ubezpieczeniowych. Dopasowane, bo stworzone na podstawie informacji, które sam w formularzu podasz. Nie ominą Cię również najnowsze promocje, często organizowane wyłącznie dla tych, którzy decydują się na zakup polisy w sieci - porównywarka jest aktualizowana na bieżąco i korzystając z niej dowiesz się o tego rodzaju okazjach natychmiast.

Ubezpieczyciele skłonni są zaoferować klientowi spore zniżki, jeśli zdecyduje się on na zakup OC i AC w pakiecie. Taka opcja zwykle się opłaca, jednak pamiętaj, że nie masz obowiązku, by oba te ubezpieczenia mieć w tym samym TU. Bywa, że bardziej opłacalny okaże się zakup najlepszego AC w jednym towarzystwie, a najtańszego OC w drugim.

Ogólne Warunki Ubezpieczenia

Przed zakupem polisy dokładnie zapoznaj się z dokumentem o nazwie Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU). Jest to szczególnie istotne, jeśli kupujesz AC. To właśnie w OWU znajdziesz informację dotyczącą zakresu polisy, wyłączeń oraz limitów. Warto je znać, by w przyszłości uniknąć niemiłych niespodzianek.

 
piątek, 18.10.2019 10:20
poniedziałek, 14.10.2019 10:32
sobota, 12.10.2019 19:45
2
poniedziałek, 14.10.2019 15:51
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki