3 przypadki, kiedy fotowoltaika się nie opłaca

czwartek, 24.2.2022 09:26 129

Energia słoneczna jest czystym, odnawialnym źródłem energii, które może potencjalnie odegrać znaczącą rolę w zaspokojeniu światowych potrzeb energetycznych. Instalowanie paneli fotowoltaicznych w celu zrównoważenia kosztów energii i zmniejszenia negatywnego wpływu na środowisko zyskuje w ostatnich latach popularność nie tylko wśród właścicieli domów, ale także gospodarstw rolnych czy przedsiębiorców. Czy jednak zawsze ta inwestycja jest opłacalna? Zdecydowanie warto rozpatrzeć wszystkie „za i przeciw” zanim zdecydujemy się na montaż paneli PV.

W jakich przypadkach fotowoltaika nie jest opłacalna?

1.    Niskie rachunki za prąd

Jednym z kluczowych czynników decyzyjnych podczas dobierania odpowiedniej mocy instalacji fotowoltaicznej i określania zapotrzebowania na energię jest wysokość dotychczasowych rachunków za prąd. Jeśli nasze zobowiązania wobec zakładu energetycznego nie są wysokie i oscylują zwykle na poziomie około 100 zł miesięcznie, to inwestycja w instalację PV może okazać się chybionym pomysłem. W takim przypadku niezbędna do wykonania instalacja miałaby małą moc. Za jej wykonanie i poszczególne komponenty musielibyśmy jednak zapłacić. Okres zwrotu byłby więc zdecydowanie dłuższy.

2.    Instalacja paneli PV w miejscu czasowego zamieszkania

Inwestycję w fotowoltaikę warto także dobrze rozważyć, jeśli mieszkamy w danej lokalizacji przejściowo i wiemy, że niebawem czeka nas przeprowadzka. Ta sama zasada tyczy się inwestycji komercyjnych. Średni okres zwrotu w instalacje PV wynosi od 6 do 10 lat, a jej żywotność to nawet 25 lat. O ile więc inwestycja w fotowoltaikę nie wpłynie na podwyższenie wartości danej nieruchomości w przypadku planowanej sprzedaży, o tyle rozpoczynanie takiego przedsięwzięcia w perspektywie krótkiego okresu korzystania z niej, może nie być opłacalnym rozwiązaniem.

3.    Brak odpowiednich warunków do instalacji fotowoltaiki

Na wydajność instalacji fotowoltaicznej wpływa w dużym stopniu miejsce jej ulokowania. Dachy skierowane w inną stronę świata niż południową ograniczają dostęp paneli PV do słońca oraz ilość godzin słonecznych w ciągu doby. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku gruntów, na których montaż paneli słonecznych skierowanych w stronę południową nie jest możliwy. Trzeba pamiętać, że zacienienie na poziomie nawet tylko 3% obniża niestety o blisko 20% wydajność instalacji. To z kolei przekłada się na zbyt małą ilość wytworzonej energii elektrycznej i mniejsze obniżki rachunków za prąd. Ważną kwestią poza samą ekspozycją, jest także kąt nachylenia paneli, który w naszej strefie klimatycznej powinien wynosić od 10 do 45 stopni. Przed przystąpieniem do inwestycji warto także ocenić stan dachu. Jeśli bowiem w niedalekiej przyszłości czeka nas gruntowny remont jego powierzchni, warto wstrzymać się z inwestycją w fotowoltaikę.

Konstrukcje fotowoltaiczne dostępne na: https://corab.pl/oferta/systemy-fotowoltaiczne