4 sposoby na optyczne powiększenie wnętrza przy pomocy oświetlenia

piątek, 19.5.2023 11:54 203

Jak wizualnie powiększyć salon? Co zrobić, by maleńkie mieszkanie nie przytłaczało? Jakich sztuczek użyć, żeby ciasny przedpokój zyskał optycznie kilka centymetrów? W poniższym artykule podsuwamy proste i niezbyt kosztowne sposoby na powiększenie małych pomieszczeń przy pomocy oświetlenia.

O czym pamiętać, planując oświetlenie biurowe? 

Dobre oświetlenie miejsca pracy to sprawa najwyższej wagi. I to niezależnie od tego, czy miejscem tym jest sala operacyjna, restauracyjna kuchnia, czy kancelaria notarialna. Projektując przestrzeń dla pracowników, trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów związanych ze światłem. Tym razem więc bierzemy pod lupę pomieszczenia biurowe. 

Dlaczego oświetlenie jest ważne?

Szacuje się, że ponad 30% Polaków wykonuje prace biurowe. Mimo że tego rodzaju zajęcie powszechnie jest uważane za bezpieczne i stosunkowo mało stresujące, należy pamiętać, iż wiąże się jednak z pewnymi niekorzystnymi czynnikami. Pracownicy biurowi nierzadko cierpią na bóle kręgosłupa związane z brakiem ruchu. Narażeni są na zmęczenie wzroku w wyniku wielogodzinnego wpatrywania się w ekran komputera. Drogom oddechowym i skórze nie służy klimatyzacja. Kolejnym niekorzystnym czynnikiem może być złe oświetlenie biura i samego stanowiska pracy.

Może, ale nie musi. 

Prawidłowo rozplanowane i dobrane źródła światła mogą zapobiec licznym problemom związanym z pracą biurową. Przy odpowiednim oświetleniu mniej męczą się oczy, a także cały organizm, co ma niebagatelny wpływ na wydajność pracowników. Większy komfort pracy to również lepsze samopoczucie psychiczne, a co za tym idzie – lepsza atmosfera w zespole. Jeśli biuro jest odwiedzane przez interesantów – dobre oświetlenie i na nich będzie mieć pozytywny wpływ.

Dla zdrowia i dobrego nastroju wskazane jest jak najwięcej światła naturalnego. Nie zawsze jednak jest to możliwe, a nawet jeśli tak – prawie nigdy nie wystarcza (szczególnie w miesiącach, gdy dzień jest krótki). Podpowiadamy, jak prawidłowo zaplanować sztuczne oświetlenie biura, by poprawić nie tylko komfort, ale i efektywność pracy. 

1. Optymalne natężenie światła

Natężenie światła to najważniejszy czynnik, który musimy uwzględnić, planując oświetlenie w biurze. Wymagane minimalne natężenie światła sztucznego określa tzw. podstawowa norma oświetleniowa. W miejscu pracy wzrokowej, także przy ekranie komputera, minimalne natężenie to 500 luksów (lx). W przypadku obszarów takich jak np. blat recepcji w biurze musi ono wynosić minimum 300 luksów. 

Przy okazji warto wspomnieć, że przepisy regulują także temperaturę barwową, która w przypadku miejsca pracy powinna być zbliżona do naturalnego światła dziennego (4000K).

2. Oświetlenie główne (sufitowe)

  • Już na etapie projektowania biura trzeba ustalić, w których miejscach umieszczone zostaną źródła światła górnego. Powinny one być rozmieszczone równomiernie, w regularnych odstępach.

  • Decydując o rodzaju lamp górnych, musimy uwzględnić wysokość sufitu. Nowoczesne wiszące żyrandole sprawdzą się jedynie w pomieszczeniach bardzo wysokich. W innym wypadku lepiej zdecydować się na plafony lub reflektory na listwach albo wpuszczane w sufit.

  • Ponieważ lamp w biurze jest zwykle minimum kilka i są one przeważnie włączone przez większą część dnia, warto pamiętać o kwestii energooszczędności. Najlepszym rozwiązaniem dla oświetlenia górnego jest technologia LED. Światło LED jest wystarczająco silne, a jednocześnie nieszkodliwe dla ludzkich oczu. Żarówki tego typu są nawet do 80% bardziej wydajne, a czas ich eksploatacji o 10 lat dłuższy, niż żarówek tradycyjnych.

  • Ważny jest oczywiście także dobór wyglądu lamp do stylu biura. Oświetlenie do biura, czy to w stylu loftowym, minimalistycznym, czy klasycznym, znajdziemy w sklepach internetowych takich jak lampystudio.pl.

3. Oświetlenie punktowe

Równie ważny, co oświetlenie sufitowe, jest odpowiedni dobór lamp oświetlających punktowo poszczególne stanowiska pracy.

  • Jak już wspomniano, minimalne natężenie oświetlenia blatu biurka powinno wynosić 500 luksów. Jeśli ten warunek jest spełniony przez punktowe źródło światła, oświetlenie górne w pomieszczeniu może być nieco słabsze (300 luksów).

  • Należy pamiętać, że światło emitowane przez ekran komputera powinno zostać rozproszone przez dodatkową lampkę na biurku lub lampę stojącą, usytuowaną bezpośrednio w pobliżu biurka.

  • Decydując się na tradycyjne lampki biurkowe koniecznie pamiętajmy, by dało się swobodnie regulować wysokość żarówki oraz kąt padania światła. W przypadku tego typu oświetlenia również najlepszym źródłem światła są żarówki LED

Projektując czy urządzając biuro, warto wziąć pod uwagę powyższe wskazówki. Nagrodą za wysiłek włożony w planowanie oświetlenia będą efektywni pracownicy i zadowoleni klienci. 

Po lampy zapraszamy do skelpu https://lampystudio.pl/