4 wyjątkowe historie migrantów na wielkim ekranie Kina Nowe Horyzonty. Fundacja Ukraina zaprasza na premierę

czwartek, 17.6.2021 14:44 368 0

„Obcość” nie powinna kojarzyć się ze strachem. W filmie „Poza własne granice” udowadniają to Ziad, Valentina, Rinku i Gregor. Już 18 czerwca w Kinie Nowe Horyzonty pokaz premierowy filmu dokumentalnego wrocławskiej Fundacji Ukraina. Po pokazie - dyskusja o migracji we Wrocławiu.

Stolica Dolnego Śląska słynie z proaktywnej polityki dialogu międzykulturowego. To tu powołano Pełnomocniczki Prezydenta ds. mieszkańców pochodzenia ukraińskiego i białoruskiego. Migrantów spotykamy na co dzień, rozmowy w innych językach już nie są nowością na uczelniach, w sklepach, instytucjach kultury, urzędach, ulicach. Czy jednak wiemy, jak wygląda ich życie? Co dzięki nim zyskuje Wrocław? 

 

Jestem Wrocławianinem tak jak Ty 

W ramach kampanii społecznej „Jestem Wrocławianinem tak jak Ty” Fundacja Ukraina pragnie pokazać historie migrantów mieszkających we Wrocławiu, którzy tworzą społeczno-kulturową przestrzeń miasta.   

“Choć przeprowadzka do innego kraju wiąże się z wieloma trudnościami, Wrocław może pochwalić się wrocławianami-migrantami, którzy wspólnie z rodowitymi mieszkańcami przyjaźnią się, rozwijają naukę i innowacyjny biznes, tworzą kulturę, a nawet i historię. [...] Razem kupujemy pieczywo na śniadanie, tworzymy sąsiedztwo, segregujemy śmieci, jeździmy tramwajami. Mówię to jako nie tylko organizatorka kampanii, ale również jako jedna z wrocławianek, pochodzących z zagranicy”, - opowiada Sofiia Baianova, specjalistka ds. promocji i PR Fundacji Ukraina.

 

Dokument o migrantach i Wrocławiu

Dzięki staraniom i własnemu doświadczeniu reżyserek - Oleny Astakhovej i Aleksandy Dziuli oraz zespołu - powstał  dokumentalny film „Poza własne granice”. 

Produkcja opowiada o potrzebach i wyzwaniach na różnych etapach migracji, o zawodowych i społecznych  sukcesach migrantów. Bohaterów łączy wspólny cel — chęć stworzenia otwartej i przyjaznej atmosfery dla wszystkich mieszkańców miasta Wrocław i obalenia stereotypu o niskim poziomie kultury i edukacji migrantów z krajów trzecich. 

Wspólnie z partnerami - m.in. z Uniwersytetem Wrocławskim, Dolnośląską Fundacją Filmową i  Kinem Nowe Horyzonty Fundacja Ukraina zaprasza na premierowy pokaz filmu, który odbędzie się w Kinie Nowe Horyzonty już w piątek 18 czerwca o 18:30. Liczba miejsc jest ograniczona, lecz organizatorzy już zapowiadają, że planują kolejne pokazy. 

Projekcja połączona będzie ze spotkaniem z autorkami (Oleną Astakhovą i Aleksandrą Dziulą) i bohaterami filmu. Kolejną częścią wydarzenia towarzyszącego stanie się dyskusja o migracji i integracji migrantów we Wrocławiu, udział w której, oprócz bohaterów i reżyserek, wezmą m.in. kierownik Instytutu Praw Migrantów Bartłomiejem Potocki i przedstawiciel Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego. 

”Po pokazie widzowie poznają nie tylko kulisy nagrania, lecz także, w jaki sposób można budować solidarność społeczną między Polakami a migrantami, jak miasto i migranci postrzegają się nawzajem, jakie inicjatywy sprzyjają wielokulturowej integracji, jak się nie bać nawiązywać relacje mimo bariery językowej, kiedy Wrocław staje się dla migrantów domem i wiele innego” - zdradza Sofiia Baianova z Fundacji Ukraina. 

 

W centrum - 4 postaci 

W filmie „Poza własne granice” przedstawione są prawdziwe historie czterech migrantów - Ziada, Valentiny, Rinku i Gregora. 

Każde z nich, pracując u podstaw, buduje lokalne społeczeństwo, łamie bariery wykluczenia i odkrywa osobistą niezależność. Pierwszym i najważniejszym wyborem bohaterów było: działać czy oczekiwać na przyjęcie. Wrocław, miejsce, które dziś nazywają domem, jako piąta postać na ekranie jest ich przyjacielem i wrogiem jednocześnie. 

Pierwszą bohaterką jest Rinku Gupta urodzona i wychowana w Delhi, Indiach. Odmienny kulturowo Wrocław stał się jej domem. Tutaj zbudowała karierę analityka biznesowego, znalazła nowych przyjaciół, założyła własną stronę na Facebooku Masala Magic, a nawet zorganizowała warsztaty kulinarne, które cieszą się ogromną popularnością wśród wrocławian. 

Kolejną postacią jest Gregor Gowans — nauczyciel języka angielskiego i redaktor naczelny portalu Wrocław Uncut pochodzący z 13-tysięcznego Elgin w Szkocji. Gregor przeprowadził się  do Polski dziesięć lat temu jako lektor języka angielskiego. Zachwycony kulturalnym życiem miasta i przyjaznym klimatem, zdecydował się tu pozostać. Udało mu się zbudować karierę, znaleźć przyjaciół i realizować siebie pomagając innym migrantom adaptować się we Wrocławiu.

Valentina Vatutina przyjechała do Wrocławia z Ukrainy, żeby otworzyć się dla nowej przyszłości za granicą, doświadczyć coś nowego i zbudować karierę. Pierwszą część dnia dziewczyna spędza w międzynarodowej szkole podstawowej, a drugą z kolegami i mikrofonem, ponieważ jest nauczycielką i wokalistką. 

Pasja do muzyki towarzyszy jej od lat, ale jak sama mówi, to właśnie kulturalna atmosfera miasta i przyjazne środowisko artystów we Wrocławiu zainspirowało ją do założenia własnego zespołu. ”Jeździmy po festiwalach, uczestniczymy w koncertach charytatywnych, w zeszłym roku wygraliśmy parę konkursów, nagraliśmy także pierwszą EPs. Czuję się z Wrocławiem na tyle dobrze, że widzę tu swoją przyszłość",— mówi Valentina.

Czwartą postacią, której historię bierze na tapet film, jest Ziad Abou Saleh - doktor socjologii, wykładowca akademicki w Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu i na Uniwersytecie SWPS. Ziad mieszka w Polsce ponad 30 lat, a jego droga w nowym kraju zaczęła się w 1983 roku z niezwykłej historii, którą usłyszycie z ekranu Kina Nowe Horyzonty. 

Oprócz kariery naukowej jest on również aktywistą społecznym, Żywą Książką we Wrocławskiej Żywej Bibliotece i wolontariuszem wrocławskiej inicjatywy „Zupa na Wolności”. Jako ekspert w socjologii i temacie migracji, Ziad bierze udział w wielu konferencji Wrocławskich, ogólnopolskich i międzynarodowych i debat wokół tematów Syrii, wielokulturowości, tolerancji i przeciwdziałaniu mowy nienawiści. Dzięki jego staraniom powstała książka „W poszukiwaniu piątego kąta: obcokrajowcy o Polakach”. [...]

Kampania “Jestem Wrocławianinem tak jak Ty” jest częścią projektu ReSTART współfinansowanego z Programu Krajowego Funduszu Azylu, Migracji i Integracji oraz budżetu państwa. 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)