400 dzieci czeka na nowy dom. Start kampanii "Jesteś więc jestem"

wtorek, 1.6.2021 13:54 625 0

Jesteś więc jestem – to nazwa kampanii, którą zachęcamy wrocławian do tworzenia rodzin zastępczych. We Wrocławiu na nowy dom czeka w tej chwili 400 dzieci.
Dzieci, które są pod opieką naszych rodzin i placówek najczęściej nie mają uregulowanej sytuacji prawnej i nie mogą być adoptowane. Zwykle ich rodzice biologiczni żyją, jednak z różnych powodów nie mogą się nimi zająć. Czasami przeżywają kryzys i potrzebują czasu, żeby podjąć realne działania mające na celu powrót dziecka pod swoja opiekę. Wtedy rodzina zastępcza, pełniąca swoją funkcję tymczasowo, ma obowiązek umożliwić kontakt dziecku z jego najbliższymi.
- Ponad 800 dzieci znalazło swoje miejsce w różnego typu rodzinach zastępczych we Wrocławiu. Jednak w 37 placówkach nadal na rodziny czeka 400 dzieci, w tym 131 maluchów poniżej 10 roku życia. Dlatego szukamy i intensyfikujemy działania w poszukiwaniu kandydatów na rodziców zastępczych. Mamy ponad 620 rodzin zastępczych. Idealnie by było, gdyby w milionowym mieście znalazło się dwa razy więcej takich rodzin – mówił Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Bycie rodzicem zastępczym nie jest łatwym zadaniem, podjęcie się tak odpowiedzialnej funkcji wymaga bardzo często poświecenia, czasu i cierpliwości. Do rodzin zastępczych często trafiają dzieci po trudnych, traumatycznych  doświadczeniach. Staramy się zaopiekować nimi  jak najlepiej, jednak nie damy im  tego, co może dać im rodzina zastępcza -  mamy i taty (nawet zastępczych) lub cioci i wujka.
Dlatego apelujemy: dzieci Was potrzebują i rozpoczynamy kampanię „Jesteś, więc jestem”. Będziemy pokazywać Wam nasze rodziny, prowadzić dodatkowe dyżury i szkolenia. Umieszczać materiały w przestrzeni publicznej (np. w MPK, biletomaty) i wirtualnej (grupy rodzicielskie), w szkołach.

Aby zostać rodziną zastępczą, trzeba się do tej roli przygotować i uzyskać odpowiednie kwalifikacje.

- Jeżeli zdecydujesz się na zostanie rodzicem zastępczym i chciałbyś świadomie podjąć  decyzję, zapraszamy Cię na szkolenie. Udział w szkoleniu dla kandydatów na opiekunów zastępczych stanowi wyjątkową i jedyną w swoim rodzaju możliwość przygotowania się i swojej rodziny do tej funkcji oraz uświadomienia sobie rzeczywistych motywów podejmowanej decyzji. Takie szkolenie trwa ok. 3 miesięcy – podkreślała Monika Jopek, kierownik Zespołu Realizatora Zadań Organizatora Rodzinnej Pieczy Zastępczej.

Kandydatów na rodziców zastępczych na każdym etapie zapraszamy do:
·        Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu
·        Nasz zespół mieści się przy ul. Młodych Techników 58, pokój nr 12 lub 13,
·        Można zadzwonić: 71 78 22 323, 71 78 22 412, 71 78 22 366 i umówić się na rozmowę
·        lub napisać: rodzicielstwo.zastępcze@mops.wroclaw.pl
·        Rodziny z dziećmi oraz pełnoletni wychowankowie mogą liczyć na nasze wsparcie.

Rodziny z dziećmi oraz pełnoletni wychowankowie mogą liczyć na nasze wsparcie.
Wsparcie dla rodzin:
·        Wsparcie koordynatora dla każdej rodziny
·        Grupy wsparcia
·        Pomoc psychologiczna
·        Pomoc prawna
·        Opieka wolontariuszy
Z różnych form pomocy korzysta niemal 300 pełnoletnich wychowanków, prawie połowa z nich pozostając nadal w rodzinach zastępczych. Mamy mieszkania wspomagające i usamodzielniające, które przygotowują młodzież do dorosłego życia.

- Młodzieży z pieczy zastępczej oprócz możliwości samodzielnego mieszkania proponujemy wsparcie, które ułatwi wejście w dorosłe, samodzielne życie: treningi umiejętności społecznych, praktycznych (zarządzanie gospodarstwem domowym) i  ekonomicznych (zarządzanie własnym budżetem). Trening kulinarny, załatwiania spraw urzędowych (młodzież nie radzi sobie z językiem urzędowym), spędzania czasu wolnego - który w  sposób aktywny, rozwijający pasje, wolny od używek i destrukcyjnych zachowań. Nad wszystkimi uczestnikami czuwają opiekunowie mieszkań,  doświadczeni pracownicy MOPS – mówiła Anna Józefiak-Materna, dyrektor MOPS we Wrocławiu.

W 2020 roku 53 osoby zgłosiły się na szkolenie dla rodzin zastępczych. Ostatecznie wnioski złożyło 48 osób. Z tej grupy 13 osób zostało zakwalifikowanych do pełnienia funkcji rodziny zastępczej niezawodowej, a dwie do pełnienia funkcji rodziny specjalistycznej.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)