komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

poniedziałek, 21 października 2019

Urszuli, Hilarego

47 firm z Dolnego Śląska dostanie pieniądze z ZUS na poprawę BHP

wtorek, 26.2.2019 12:00 , komentarze: 0 , odsłony: 856
kategorie artykułu:

Prawie 50 mln zł popłynie do firm, które wystartowały w konkursie na projekt poprawiający warunki pracy.  ZUS wypłaci pieniądze 47 dolnośląskim firmom z funduszu prewencji wypadkowej. Na dofinansowanie czeka ponad 550 firm w całej Polsce, które przygotowały najbardziej obiecujące projekty. 

       Fot. Pixabay

Pół roku temu ZUS ogłosił konkurs dla firm, które miały pomysł na projekty, których realizacja wpłynie na poprawę bezpieczeństwa pracowników.  Na przełomie lipca i sierpnia 2018 r., projekty nadesłało ponad dwa tysiące firm z całego kraju. Po weryfikacji pomysłów, pod koniec grudnia ZUS przedstawił listę rankingową projektów, które mają szansę na pieniądze z ZUS. 

- Beneficjentami projektu będą także przedsiębiorcy z Dolnego Śląska. Wnioski dolnośląskich przedsiębiorców przyjmuje i opiniuje wnioski Centrum Dofinansowania Płatników w Opolu. 47 propozycji firm dolnośląskich zostało ocenionych pozytywnie – mówi Iwona Kowalska-Matis Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. - Obecnie kończymy podpisywanie umów z pracodawcami, którzy spełnili kryteria do refundacji części kosztów poniesionych na poprawę bezpieczeństwa pracy. Większość firm już umowy podpisała i może zacząć realizować projekty – dodaje Kowalska-Matis.

Poziom dofinansowania projektów inwestycyjnych bądź doradczo-inwestycyjnych, zależy od rodzaju przedsiębiorstwa, mierzonego ilością pracowników zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych w ZUS. Na 47 zatwierdzonych wniosków z Dolnego Śląska rekomendację uzyskało 21 mikroprzedsiębiorstw (1-9 zatrudnionych), 15 małe podmioty (10-49 pracowników) oraz 8 średnich pracodawców tj. takich, którzy zatrudniają do 249 osób.  W tym gronie, zielone światło, by realizować swoje pomysły mają trzy duże firmy, które odprowadzają składki na ubezpieczenia społeczne, za co najmniej 250 zatrudnionych.   

- We współpracy z ekspertami z Centralnego Instytutu Ochrony Pracy w Warszawie sprawdziliśmy 435 wniosków z południowo-zachodniej Polski. Zakwalifikowaliśmy 119 pomysłów konkursowych o łącznej wartości ponad 8,5 mln zł. - Emilia Kubat-Matusiak, kierownik Centrum Dofinansowania Płatników ZUS w Opolu. 

Złagodzenie obciążenia fizycznego pracowników, redukcja wpływu czynników chemicznych i pyłów oraz poprawa niewłaściwego oświetlenia elektrycznego - to główne parametry, które planują poprawić pracodawcy. Stąd najczęstsze działania zawarte w zgłoszeniach konkursowych dotyczyły instalacji systemów wentylacyjnych, oświetlenia czy zakupu wózków widłowych. Dofinansowanie ZUS dostanie też wiele projektów w budownictwie, transporcie czy przetwórstwie przemysłowym. ZUS realizuje program wsparcia dla firm już od 2013 r., a przedsiębiorcy coraz chętniej z niego korzystają, co widać po rosnącej liczbie zgłaszanych wniosków. 

 Od pierwszej edycji z 2013 r. do początku 2019 r. Zakład podpisał prawie 4 tys. umów na refundację kosztów poprawy higieny pracy z pracodawcami wielu branż. 

Oprócz Centrum Dofinansowania Płatników w opolskim ZUS-ie, wnioski od pracodawców z pozostałych regionów przyjmowały i opiniowały komórki w oddziałach ZUS w Bydgoszczy Jaśle, Olsztynie i Ostrowie Wielkopolskim. W zależności od regionu liczba wniosków zakwalifikowanych do dofinansowania wahała się od 80 do ponad 140.  

 

Wasze komentarze

niedziela, 29.9.2019 09:30
wtorek, 24.9.2019 15:07
sobota, 21.9.2019 07:30
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki