5 tysięcy świątecznych paczek trafi do wrocławian w potrzebie

piątek, 11.12.2020 15:10 901 0

Ponad 5 tysięcy paczek dla starszych, schorowanych, samotnych, nieradzących sobie finansowo i pozostających w kryzysie bezdomności wrocławian sfinansowało miasto.

Święta Bożego Narodzenia, to dla większości piękny, magiczny okres radości, miłości, atmosfery rodzinnej i prezentów – powiedział prezydent Wrocławia Jacek Sutryk – Ale jest to też czas, w którym szczególnie pamiętamy o tych wrocławianach, dla których święta są wyjątkowo trudne; o samotnych, starszych, schorowanych, bez dachu nad głową. W tym roku, ze względu na epidemię, nie możemy zorganizować corocznych wigilijnych spotkań z nimi, dlatego we współpracy ze wspaniałymi organizacjami, fundacjami i stowarzyszeniami przygotowujemy 5 tysięcy świątecznych paczek, które trafią do mieszkańców w najtrudniejszej sytuacji  – kontynuował Jacek Sutryk. – Dziękuje wszystkim zaangażowanym, to wspaniale widzieć, jak jednoczymy się w pomaganiu.

Paczki sfinansowało miasto kwotą blisko 400 tys. złotych, a przygotowują je: Caritas Archidiecezji Wrocławskiej, Fundacja Weź Pomóż, Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta Koło Wrocławskie, Fundacja Antoni, Stowarzyszenie Pomocy Wzajemnej im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego, Fundacja Homo Sacer i Fundacja Sancta Familia we Wrocławiu.

Dziś CARITAS kończy pakowanie części paczek.  – Chcemy w ten sposób sprawić odrobinę radości osobom samotnym i ubogim w Święta. Nie chcemy, by ktokolwiek czuł się sam w tym szczególnym czasie – opisuje sens akcji ks. Dariusz Amrogowicz, dyrektor Caritas Archidiecezji Wrocławskiej. – To gmina Wrocław i osobiście prezydent Jacek Sutryk dbają, aby wygospodarować środki na kolejną edycję tej akcji.  W jej przeprowadzenie angażuje się wiele osób i instytucji. W tym roku po raz pierwszy poprosiliśmy przedszkola o przygotowanie świątecznych kartek. Akcja spotkała się z pięknym odzewem.

– Telefony z przedszkoli w ostatnich dniach odbierałam przez cały czas –
relacjonuje s. Magdalena, koordynująca akcję „pocztówkową” – habit i biuro mam całe w brokacie, te kartki są prześliczne i w każdej widać nie tylko tę dziecięcą pracę, ale też życzliwość – opowiada siostra.

Paczki, których przygotowania podjęła się CARITAS, są przygotowywane w dawnej Zajezdni Dąbie.

Bardzo się cieszę, że prowadzona przez Stowarzyszenie TRATWA „Czasoprzestrzeń” stała się w okresie przedświątecznym centrum pomocy i życzliwości. – mówi Robert Drogoś, prezes Centrum ds. Katastrof i Klęsk Żywiołowych TRATWA – To tutaj właśnie wrocławska Caritas przygotowuje paczki dla osamotnionych i ubogich wrocławskich seniorów, które ufundowało Miasto Wrocław. Nasze przestronne hale pozwalają na to, by w zgodzie z wytycznymi epidemiologicznymi mogło tu pracować obok siebie jednocześnie wielu wolontariuszy. Natomiast w przyszłym tygodniu rozpoczynamy pakowanie paczek w ramach akcji „1000 paczek świątecznych”, organizowanej przez nasze Stowarzyszenie. – dodaje – Od trzech lat angażujemy się w przygotowywanie Wigilii dla osób samotnych i potrzebujących, w których biorą udział setki mieszkańców naszego miasta. W tym roku, ze względu na pandemię, taka Wigilia nie będzie mogła się odbyć. Nie chcieliśmy jednak, aby potrzebujący zostali bez wsparcia, szczególnie w tym trudnym dla wszystkich czasie.

Każda paczka waży około 15 kg. Są w niej artykuły suche tj.: kasza czy ryż, jest również kakao, kawa, są konserwy mięsne i warzywa w słoikach, bakalie oraz coś słodkiego. W sumie do zapakowania było 30 ton żywności. Do paczek trafiają również życzenia od prezydenta Jacka Sutryka, drukowany biuletyn wroclaw.pl oraz kartki od przedszkolaków.

W przygotowanie i dystrybucję ok. połowy sfinansowanych przez miasto paczek zaangażowało się wiele wrocławskich fundacji i stowarzyszeń, na co dzień zajmujące się wspieraniem mieszkańców w potrzebie.

W okresie zimowym nasza placówka każdego dnia wydaje ponad 500 porcji gorącej zupy z dodatkiem pieczywa, produktów nabiałowych, owoców, konserw – mówi o działalności kuchni charytatywnej prowadzonej przez Fundację Antoni jej prezes, brat Rafał Gorzołka – Każda osoba która przyjdzie do naszej fundacji otrzyma pomoc. Jednym z większych zadań jakie prowadzimy od lat, to organizowanie wigilii dla 500 osób. W tym roku ze względu na pandemię wiele rzeczy się zmieniło – tłumaczył brat Rafał – W tym roku, aby nie narażać innych i siebie na zachorowanie na cowid-19,  nie będzie również wigilii dla ubogich i samotnych przy al. J. Kasprowicza 26, ale za to będą robione i wydawane 22 grudnia paczki świąteczne. W przygotowaniach i w transporcie paczek pomagają nam wolontariusze i klerycy WSD Franciszkanów.

Paczki trafią do schronisk, ogrzewalni i noclegowni dla osób w kryzysie bezdomności, do osób najuboższych korzystających z wsparcie kuchni charytatywnych zamiast wigilii, do samotnych, starszych, niepełnosprawnych. Do osób, do których dociera Streetbus, a także do kombatantów i seniorów.
·       Caritas Archidiecezji Wrocławskiej – paczki będą wydawane przez jednostki miejskie (rady osiedli) oraz przez Caritas, m.in. 23 grudnia przy ul. Słowiańskiej 15-21, w ten sam dzień będzie wydawany tam posiłek wigilijny.
·       Towarzystwo pomocy im. Św. Brata Alberta przygotowuje i przekazuje paczki w ogrzewalniach i noclegowniach dla osób w kryzysie bezdomności.
·       Fundacja Antoni (Kasprowicza 26) prowadząca kuchnię charytatywną 21 grudnia wydaje posiłek wigilijny, a paczki 22 grudnia. Część z nich będzie dowieziona bezpośrednio do  podopiecznych fundacji.
·       Fundacja Sancta Familia (Monte Cassino 64) będzie wydawała paczki osobom korzystającym z kuchni charytatywnej między 21 a 23 grudnia. Kuchnia będzie wydawała także posiłek wigilijny 23 grudnia.
·       Fundacja Weź Pomóż będzie wydawać paczki ubogim, seniorom, osobom niepełnosprawnym, wielodzietnym w dniach między 21 a 23 grudnia
·       Stowarzyszenie Pomocy Wzajemnej im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego wydaje paczki osobom bezdomnym, w schronisku, klientom Wrocławskiego Ośrodka Pomocy Osobom Nietrzeźwym
·       Fundacja Homo Sacer  będzie wydawała paczki na trasie kursowania Streetbusa oraz osobom bezdomnym przebywającym na terenach niemieszkalnych, np. na terenach ogródków działkowych.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)