5 zasad, których przestrzegaj pakując przesyłkę na palecie

poniedziałek, 2.11.2020 09:12 1410

Przesyłki paletowe jeszcze niedawno stanowiły w ofercie kurierskiej rzadkość. Dziś - wraz z rozwojem e-commerce i kolejnymi dużymi produktami dostarczanymi przez kurierów - stają się codziennością. Planując wysyłki paletowe należy bezwzględnie przestrzegać kilku kluczowych zasad, które są podstawą prawidłowego przygotowania paczki.

Paleta umożliwia zapakowanie towarów, które w innym przypadku byłyby trudne do obsługi przez firmy kurierskie. Kilkanaście sztuk opakowań paneli podłogowych, duża wanna, płyty meblowe - takie produkty z założenia dostarczane są na paletach, które stabilizują przesyłkę, zabezpieczają ją od spodu i ułatwiają transport ze względu na podjęcie towaru wózkiem widłowym. Jakie są zasady przygotowania palet dla kuriera?

Za zabezpieczenie odpowiada nadawca przesyłki

Paleta stanowi podstawę dla - zwykle - cennych produktów, których zabezpieczenie jest szczególnie istotne. Należy pamiętać, że odpowiedzialność za właściwą ochronę towaru spoczywa na nadawcy. To zleceniodawca musi zadbać m.in. o:

  • właściwe umieszczenie towaru na palecie
  • odpowiednie zabezpieczenie pod kątem transportu
  • zgodność obrysu paczki z paletą.

Planując wysyłkę paletową należy więc pamiętać, że kurier może odrzucić zlecenie, jeśli paczka nie jest właściwie przygotowana, a odpowiedzialność za np. brak czasowego doręczenia spoczywać będzie na zleceniodawcy.

Towar przewożony nie może wystawać poza obrys

Dość często spotykanym problemem jest nadmierna swoboda w składaniu zlecenia kurierskiego. Przesyłki na paletach okazują się nieco większe niż sama podstawa. To błąd, za który firma kurierska doliczy sowite opłaty - w związku z zajęciem dodatkowego Mpal, czyli miejsca paletowego. Dodatkowo kurier może po prostu odrzucić samo zlecenie ze względu na potencjalne niebezpieczeństwo podczas transportu.

Prawidłowe usytuowanie ładunku na palecie

Nie tylko wspomniana kwestia obrysu jest newralgiczna w kontekście przesyłki paletowej. Niemniej ważne jest właściwe położenie ładunku na podstawie. Należy zwrócić uwagę na jego wysokość - tak, by środek ciężkości odpowiadał centralnej części palety, co zagwarantuje stabilność podczas przewożenia. Jeśli towar na palecie ma nieregularny kształt, nadawca powinien ustawić go tak, by zminimalizować ryzyko przewrócenia.

Odrębną kwestią jest sytuacja, w której przesyłka paletowa obejmuje nie jeden, ale kilka przedmiotów opakowanych wspólne na drewnianej podstawie. W takim przypadku materiały cięższe i większe powinny znaleźć się na spodzie - zgodnie z zasadą piramidy.

Paleta zgodna ze standardami kurierskimi

Przygotowując przesyłkę paletową należy zwrócić uwagę nie tylko na ogólny stan podstawy - np. brak widocznych uszkodzeń i pęknięć - ale również jej wymiar. Standardowym rozwiązaniem są palety euro, które mają wymiar 80x120 cm. Możliwe są również przewozy kurierskie paletami innych rozmiarów, jednak ta stanowi najczęściej spotykany format. W przypadku wykorzystywania innych rozwiązań niż europalety, warto przed złożeniem zlecenia upewnić się, jak kurier podchodzi do transportu tego typu ładunku.

Zabezpieczenie przesyłki na palecie

Ważnym elementem przygotowania przesyłki do transportu paletowego jest jej ochrona pod kątem stabilności na podstawie oraz zabezpieczenia przed uderzeniami innych przedmiotów. Przy towarach, które są ciężkie warto zadbać o pasy mocujące lub inne rozwiązanie, które sprawi, że produkt będzie zintegrowany z paletą. Podobne działanie - jednak w przypadku znacznie mniejszych elementów - zapewni folia stretch. Ona powinna być jednak wysokiej jakości - nie jest to produkt, na którym warto w tym kontekście oszczędzać. Wyłącznie silna i mocna folia z jednej strony chroni towar przed czynnikami zewnętrznymi, a z drugiej - ustabilizuje go na palecie.