8 wrocławskich osiedli na sąsiedzkich mapach – teraz również online!

czwartek, 21.4.2022 14:55 267 0

Odkryjcie miejsca, których nie sposób znaleźć w tradycyjnych przewodnikach po Wrocławiu. Sąsiedzkie Mapy Osiedli to historie, a także osobiste wspomnienia mieszkanek i mieszkańców obszaru rewitalizacji o wyjątkowych miejscach zlokalizowanych na ich osiedlach. Mapy w wersji papierowej dostępne są w kilkunastu punktach w mieście, a teraz także online – z możliwością odsłuchania osiedlowych historii!

Włącz mapę, włóż słuchawki i odkryj Wrocław

Czy znamy wrocławskie osiedla tak, jak znają je ich mieszkanki i mieszkańcy? Poza własną okolicą z pewnością nie – w końcu każdy z nas zna najlepiej ciekawej zakamarki ze swojego sąsiedztwa. Teraz, dzięki Sąsiedzkiej Mapie ośmiu wrocławskich osiedli, możemy usłyszeć osobiste opowieści prosto z ust sąsiadek i sąsiadów. Odkryjmy przestrzenie, które przechowywane są w pamięci – jak się okazuje, wielu z nas!

Papierowe przewodniki po ośmiu wrocławskich osiedlach wchodzących w skład obszaru rewitalizacji, czyli Sąsiedzkie Mapy Brochowa, Kleczkowa, Księża, Nadodrza, Ołbina, Placu Grunwaldzkiego, Przedmieścia Świdnickiego oraz Przedmieścia Oławskiego, premierę miały w drugiej połowie listopada. Od 21 kwietnia szlakiem sąsiedzkich historii będzie mógł udać się każdy – niezależnie od tego, czy w ręku ma papierową mapę czy po prostu swój telefon.

Wszystko dzięki dostępnej online na stronie Wrocław Rozmawia interaktywnej mapie. Dzięki niej możecie zapoznać się z historią osiedli, przejrzeć galerię zdjęć obrazujących lokalne miejsca-symbole, odsłuchać opowieści mieszkańców na ich temat, a także pobrać przewodniki w formacie PDF. Interaktywna mapa dostępna jest TUTAJ.

Skąd inicjatywa i jak powstawały mapy?

W lipcu 2021 roku Rada Miejska Wrocławia podjęła uchwałę inicjującą prace nad sporządzeniem Gminnego Programu Rewitalizacji (GPR), czyli dokumentu strategicznego zawierającego informacje m.in. na temat planowanych działań odnowy. Powstawanie GPR polega m.in. na realizowaniu działań diagnozujących problemy, ale także szanse i potencjały obszaru rewitalizacji. Proces ten odbywa się przy aktywnym udziale mieszkańców i mieszkanek, przedsiębiorstw, organizacji pozarządowych i instytucji działających na terenach objętych rewitalizacją. Wstępem do niego był wspólny projekt Wydziału Partycypacji Społecznej i Strefy Kultury Wrocław zatytułowany „Odkrywamy potencjały obszaru rewitalizacji, Wstęp do Gminnego Programu Rewitalizacji”, składający się z trzech elementów: tworzenia map sąsiedzkich, animacyjnego mapowania szans i potencjałów miejsc na osiedlach oraz zbierania informacji o bieżącej i planowanej działalności od osiedlowych liderów. Od lipca do września 2021 roku w ramach tych działań trwała akcja „Stwórz z nami sąsiedzkie mapy osiedli”.

– W 2021 zaprosiliśmy mieszkańców i mieszkanki obszaru rewitalizacji do współtworzenia razem z nami specjalnych przewodników po przestrzeniach, które znają najlepiej. Na przestrzeni kilku miesięcy zebraliśmy rozmaite historie o najciekawszych czy najbardziej osobliwych miejscach – tłumaczą koordynatorzy projektu. – Jednak co, co dla nas najważniejsze, udało nam się zebrać także lokalne legendy i wspomnienia, które tworzą niepowtarzalny klimat naszego miasta.

Do tworzenia map sąsiedzkich – zbierania wspomnień i historii – włączyły się nie tylko kulturalne i społeczne instytucje czy organizacje pozarządowe, lecz także osiedlowe punkty. Byli to zarówno operatorzy Centrów Aktywności Lokalnej, filie Miejskiej Biblioteki Publicznej, miejsca związane z kulturą i animacją, ale także lokalne kawiarenki czy osiedlowi przedsiębiorcy. Każda osoba mogła podzielić się tym, co uważa za wyjątkowe na swoim osiedlu na trzy sposoby: przez stronę internetową Strefy Kultury Wrocław, dzięki organizowanym akcjom z mapami i ankietami, a także po prostu rozmawiając z animatorkami, które w trakcie wakacji pojawiały się na spacerach, piknikach i spotkaniach.

 

Gdzie znaleźć mapy – drukowane, w formie elektronicznej oraz interaktywną mapę online?

Mapy dostępne są w trzech językach: polskim, angielskim i ukraińskim. Linki do pobrania map w formie PDF, jak i listę punktów, w których dostać można drukowaną kolekcję – można znaleźć TUTAJ.

Z kolei interaktywna wersja sąsiedzkiej mapy ośmiu wrocławskich osiedli jest dostępna: TUTAJ.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)