82 tysiące zagranicznych studentów a pandemia

poniedziałek, 26.4.2021 13:46 250 0

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu jest gospodarzem tegorocznej konferencji o studentach zagranicznych w Polsce.

To cykliczne spotkanie, organizowane co roku przez Fundację Edukacyjną Perspektywy i Konferencję Rektorów Akademickich Szkół Polskich. W tym roku w 26 i 27 kwietnia rektorzy i znawcy światowego rynku edukacyjnego, dyskutować będą on-line, ale zapowiada się wyjątkowo ciekawa debata.

Umiędzynarodowienie polskich uczelni jest jednym z najpoważniejszych wyzwań, bo nadrabiamy wieloletnie zaniedbania. Ważnym wskaźnikiem pozycji uczelni w świecie jest obecność na nich studentów zagranicznych, a tymczasem  według raportu GUS o szkolnictwie wyższym opublikowanego pod koniec 2020 roku,  w Polsce studiuje 1 204 000 osób i tylko niecałe 7 proc. z nich to cudzoziemcy. Obcokrajowców studiujących w Polsce jest 82194, większość to Europejczycy.

Z danych opublikowanych przez Fundację Perspektywy wynika, że na świecie poza granicami własnego kraju studiuje 4,5 miliona młodych ludzi, a rynek studiów międzynarodowych przynosi krajom goszczącym studentów zagranicznych około 100 miliardów dolarów rocznie. W Polsce szacunkowy wkład studentów zagranicznych do gospodarki to w tej chwili około 150 milionów euro rocznie.

A przecież umiędzynarodowienie to nie tylko aspekt ekonomiczny, ale przede wszystkim cywilizacyjny i kulturowy: globalne problemy świata wymagają globalnej współpracy, trudno wyobrazić sobie, że świat da radę w obliczu kryzysów klimatycznego, zdrowotnego, gospodarczego bez naukowców wspólnie wypracowujących rozwiązania i młodych twórczych ludzi rozumiejących świat i otwartych na innych.  

Co czeka z takim trudem prowadzony proces internacjonalizacji szkolnictwa wyższego w dobie pandemii, jakie zmiany już zaszły, jak radzą sobie uczelnie i jakie zostały wypracowane dobre praktyki – o tym wszystkim mowa będzie na dorocznej konferencji „Studenci zagraniczni w Polsce 2021”.

Zaplanowano 11 sesji panelowych z udziałem 38 mówców, wśród nich są prof. Włodzimierz Bernacki, sekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Edukacji i prof. Arkadiusz Mężyk, przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, oraz rektorzy wrocławskich uczelni: prof. Jarosław Bosy rektor Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, prof. Przemysław Wiszewski, rektor Uniwersytetu Wrocławskiego i stojący na czele Politechniki Wrocławskiej prof. Arkadiusz Wójs.

(https://upwr.edu.pl/wydarzenia/studenci-zagraniczni-w-polsce-2021-39.html

Prof. Jarosław Bosy, rektor Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, gospodarz tegorocznej konferencji, mówi: - Zdalne kształcenie w czasie pandemii jeszcze bardziej uzmysławia, że w najbliższych latach będziemy konkurować o studentów tak naprawdę z całym światem. Nasi naukowcy nie są ani głupsi, ani mniej kreatywni, niż ci w ośrodkach zagranicznych, a nasza infrastruktura często jest lepsza niż gdzie indziej. Ale młodzi, zdolni i ambitni, nie przyjadą na jakąś uczelnię, oni przyjadą  do konkretnego profesora. Najzdolniejsi studenci, doktoranci, młodzi badacze pójdą do tych liderów, przy których mają szansę pracować w zespołach dokonujących przełomów w nauce. Dlatego na UPWr zbudowaliśmy wokół silnych młodych liderów z międzynarodowym doświadczeniem i kontaktami Wiodące Zespoły Badawcze i interdyscyplinarną szkołę doktorską Inwestując w takie przedsięwzięcia  stwarzamy atrakcyjne warunki dla młodych, zdolnych ludzi, wchodzących w naukę. Przekaz jest jasny: „przyjedź tutaj, bo  tu możesz zdobyć warsztat, niezbędny, by mieć osiągnięcia, by dokonywać przełomów”. 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)