„Akcja Kardioprotekcja” – eksperci o znaczeniu profilaktyki i edukacji pacjentów oraz lekarzy w zapobieganiu chorób sercowo-naczyniowych

piątek, 23.2.2024 11:12 0

Od ponad roku trwa kampania społeczna „Akcja Kardioprotekcja”, zainicjowana w celu podnoszenia świadomości wśród społeczeństwa na temat tego jak ważna i istotna jest rehabilitacja kardiologiczna  oraz działania o charakterze kardioprotekcyjnym. O ich kluczowym znaczeniu dla naszych serc i zdrowia rozmawiają ekspert kampanii Prof. dr hab. n. med. Piotr Jankowski w rozmowie z lek. Marią Łukasiewicz.

Kardioprotekcja i rehabilitacja kardiologiczna – jakie jest stanowisko lekarzy POZ w tym zakresie?

Eksperci zwracają uwagę na  na potrzebę oceny ryzyka sercowo-naczyniowego u pacjentów. Doktor Maria Łukasiewicz podkreśla znaczenie stratyfikacji ryzyka, które powinno uwzględniać główne czynniki wpływające na możliwość  rozwinięcie się chorób sercowo-naczyniowych. To podstawa i punkt wyjścia, aby zaplanować i rozpocząć wdrażanie  indywidualnego planu leczenia dla każdego pacjenta.  

W rozmowie eksperci podkreślają  istotność zdrowego stylu życia, która jest podstawą  aby cieszyć się zdrowym sercem. Prof. Piotr Jankowski definiuje proces rehabilitacji kardiologicznej, jako ten który  łączy w sobie dietę, aktywność fizyczną, odpowiednio dobraną przez lekarza farmakoterapię oraz edukację pacjentów w zakresie unikania dymu tytoniowego. Z kolei doktor Maria Łukasiewicz zaznacza, że nawet małe, regularne kroki w aktywności fizycznej mogą przynieść znaczące efekty. „Bardzo się staramy implikować w naszą codzienną praktykę i podkreślamy pacjentom, że aktywność fizyczna nie jest jakimś mitycznym stworem, z którym trzeba się zmierzyć. Wystarczą naprawdę małe kroki, aby mieć efekty. Już nawet 20-30 min, ale codziennie, do osiągnięcia pierwszej zadyszki wykonując, zarówno ćwiczenia typu kardio i oporowe, wspierają funkcjonowanie całego organizmu”– podkreśla lek. Maria Łukasiewicz, lekarz rodzinny 3 klinika chorób wewnętrznych kardiologii, wydziału lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Warszawie.

Eksperci rozmawiają również na temat  zmian w  podejściu do rodzaju aktywności fizycznej zalecanej pacjentom - od zaleceń skupiających się wyłącznie na ćwiczeniach aerobowych, przez akceptację umiarkowanych ćwiczeń izometrycznych i oporowych, które są korzystne nie tylko dla serca, ale i dla całego organizmu.

Jakie kroki podjąć przy zdiagnozowanej miażdżycy?

W dalszej części rozmowy eksperci zgodnie podkreślają, że każdy pacjent z objawami miażdżycy powinien być traktowany zgodnie z wytycznymi, które bezwzględnie zalecają stosowanie kwasu acetylosalicylowego, zwanego potocznie aspiryną w dawce kardiologicznej. Prof. Jankowski podkreśla korzyści stosowania tego leku przy prewencji wtórnej, po zawale serca. „Nie ma wątpliwości, że aspiryna przynosi wiele korzyści, zmniejsza ryzyko zgonu o 12% i wystąpień powikłań sercowo-naczyniowych o prawie 30%. Ryzyko zawału serca, udaru mózgu, zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych, ale przede wszystkim to co najważniejsze – wydłuża życie” – dodaje prof. Jankowski.

Eksperci przestrzegają, przed samodzielnym podejmowaniu decyzji o zastosowaniu kwasu acetylosalicylowego w dawce kardiologicznej.  W przypadku pacjentów bez historii chorób sercowo-naczyniowych oraz powikłań po danych lekach konieczna jest dokładna ocena ryzyka przed podjęciem decyzji o zastosowaniu leczenia i konsultacja ze specjalistą.

Podczas rozmowy poruszona została również kwestia diagnostyki i ograniczeń w dostępności do badań w ramach podstawowej opieki zdrowotnej. Doktor Łukasiewicz zwraca uwagę na znaczenie prostych badań, takich jak rentgen klatki piersiowej, czy ultrasonografia w wykrywaniu miażdżycy, nawet jeśli jest ona jeszcze bezobjawowa.

Niestety jak mówi doktor Łukasiewicz „nie oszukujmy się u większości pacjentów ta miażdżyca już jest, tylko my jej po prostu jeszcze nie zdiagnozowaliśmy.” Dlatego tak ważne jest regularne badanie się i prowadzenie zdrowego trybu życia w trosce o nasze serca.

Kampania „Akcja Kardioprotekcja” ma na celu nie tylko zwiększenie świadomości na ten temat, ale również promowanie aktywnego podejścia nie tylko wśród pacjentów lecz również, co mniej oczywiste, a niezwykle ważne – lekarzy. Zgodność wśród specjalistów co do zasad kardioprotekcji i potrzeby wczesnej interwencji jest kluczowa dla zapobiegania poważnym konsekwencjom zdrowotnym, takim jak zawał serca, udar mózgu, czy przedwczesna śmierć.

Gorąco zachęcamy do poświęcenia 13 minut na zapoznanie się z opinią ekspertów na temat rehabilitacji kardiologicznej i kardioprotekcji. Całość do odsłuchania na stronie kampanii, na której zamieszczone są materiały edukacyjne, artykuły ze świata kardiologii, wskazówki i rady dotyczące zdrowego stylu życia a także autorski „Kardiotest”. To innowacyjne narzędzie przeznaczone jest dla każdego, bez względu na wiek i stan zdrowia, zarówno dla osób, które przebyły incydent sercowo-naczyniowy, jak i tych, które chcą sprawdzić, czy znajdują się w grupie ryzyka i zadbać o swoje zdrowie.

Strona znajduje się pod adresem: www.kardioprotekcja.pl

Dodaj komentarz

Komentarze (0)