Akcja szczepienia nastolatków na Stadionie Wrocław

niedziela, 27.6.2021 13:00 878 0

Specjalny punkt tylko dla nastoletnich pacjentów, bezpłatne konsultacje z lekarzami różnych specjalności, nagrody i niespodzianki dla zaszczepionych – tak Wrocław zaprosił na wielką akcję szczepień na Stadionie. To wszystko w ramach akcji Szczepienia na Dobry Początek Wakacji. W sumie zaszczepiono ok. 1500 osób, w tym 300 nastolatków.

W sobotę 26 czerwca, na Stadionie Wrocław, w pierwszym dniu wakacji - bez rejestracji i stresu mogła zaszczepić się młodzież w wieku 12-17 lat. Punkt był czynny w godz. 10.00-17.00. Już przed południem na szczepienie trzeba jednak było czekać w kolejce - z powodu wielu chętnych.

– Punkt szczepień został otwarty o godzinie 10.00, jednak już od godziny ósmej ustawiała się kolejka chętnych. Brak rejestracji powodował, że trudno było oszacować jak wielu mieszkańców pojawi się na Stadionie. Liczba półtora tysiąca pokazuje, że ta akcja była naprawdę potrzebna – mówił Andrzej Trzynadlowski, koordynator szczepień na Stadionie Wrocław.

Nastolatki chcą się szczepić

Szczepienia przebiegały sprawnie, kolejni zadowoleni nastolatkowie z rodzicami opuszczali punkt szczepień i wrocławski stadion.

– Czuję się dobrze, wszystko przebiegło sprawnie, nie bolało, poczułam tylko lekkie ukłucie. Chcemy jak najszybciej wrócić do normalności, a szczepienia do tego prowadzą. Podobnie myślą moi koledzy i koleżanki, chcemy się szczepić – podkreśliła 12-letnia Julia tuż po przyjęciu pierwszej dawki szczepionki.

– Obie chciałyśmy, żeby córka się zaszczepiła. Uważam, że jest to konieczne. Pracuję w przedszkolu, więc zostałam już wcześniej zaszczepiona i teraz zależało mi na tym, żeby córka jak najszybciej do mnie dołączyła. Widziała po mnie, że szczepienie to nic strasznego, więc nie bała się. Jestem za tym, żeby jak najwięcej ludzi się zaszczepiło, to jedyna możliwość żebyśmy wyszli z tej pandemii – powiedziała pani Justyna, mama Julki.

Na szczepienie zdecydował się również 13-letni Piotrek, który jest ozdrowieńcem: – Na szczepienie namówiła mnie mama, na szczęście nie bolało. Gdy miałem koronawirusa to dokuczała mi gorączka i kaszel. Moi koledzy w większości chcą się szczepić.

– Syn jedzie na kolonie, więc uznaliśmy, że to dobry moment, żeby się zaszczepił. Ja jestem zapisana na szczepienie w poniedziałek i nie mam wątpliwości. Zwłaszcza, że wszyscy w rodzinie przeszliśmy koronawirusa kilka miesięcy temu i chcemy – na przyszłość – zabezpieczyć się przed tą chorobą – tłumaczyła mama Piotrka, pani Monika.

– Czekałem aż nasze roczniki będą mogły się zaszczepić. To nic strasznego, a może nas uchronić przed wirusem. Część z moich równieśników, znajomych również już się zaszczepiła – mówił kolejny nastolatek, 14-letni Patryk.

– To nasza wspólna decyzja, mamy w rodzinie osobę z chorobą współistniejącą, więc chcemy chronić zarówno siebie, jak i pozostałych członków rodziny. Uważam, że szczepienia to najlepszy sposób, żeby koronawirus przestał nam doskwierać – dodała pani Anna, mama Patryka.

W sumie przez 7 godzin trwania akcji zaszczepiono 300 nastolatków i 1200 osób dorosłych (które na co dzień mogą szczepić się w punkcie na wrocławskim stadionie - przyp. red.).

We Wrocławiu do zaszczepienia jest ponad 38 tys. nastolatków w wieku 12-17 lat. Blisko tysiąc uczniów z grupy 17-18 lat zostało już zaszczepionych  dzięki wspólnej akcji miasta i Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego (1 czerwca uruchomiony został mobilny punkt w V LO we Wrocławiu).

– Dzieci i młodzież szczepimy przede wszystkim w celu uzyskania odporności zbiorowej i zahamowania transmisji wirusów, ale same dzieci też nierzadko doświadczają okropności tej choroby. Dzięki zaszczepieniu się wszyscy odzyskamy poczucie utraconej wolności oraz zmniejszamy ryzyko zakażenia naszych bliskich, dla których zakażenie może być kwestią życia i utraty zdrowia. Zawrzyj przymierze ze zdrowiem! Zaszczep siebie i swoje dzieci – apeluje prof. Leszek Szenbron, kierownik Katedry i Kliniki Pediatrii i Chorób Infekcyjnych UM we Wrocławiu.

Jak zaszczepić nastolatka

Konieczna była pisemna zgoda rodziców, a w przypadku uczniów w wieku 12-15 lat także obecność rodziców podczas szczepienia. Osoby niepełnoletnie szczepione były preparatem firmy Pfeizer – jedyną dotychczas dopuszczoną szczepionką na terenie UE dla młodzieży poniżej 18. roku życia.

– Szczepienia ochronne nie bez powodu uznawane są za jedno z największych osiągnięć medycyny. Dzięki nim udało się zmniejszyć śmiertelność i zachorowalność na wiele chorób zakaźnych. Szczepiąc się, można zabezpieczyć siebie i swoich bliskich przed chorobą, która w ciągu ostatniego roku zmieniła naszą rzeczywistość – przekonuje prof. Leszek Szenborn, kierownik Katedry i Kliniki Pediatrii i Chorób Infekcyjnych Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.  

We Wrocławiu do zaszczepienia jest ponad 38 tys. nastolatków w wieku 12-17 lat. Blisko tysiąc uczniów z grupy 17-18 lat zostało już zaszczepionych  dzięki wspólnej akcji miasta Wrocław i Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego (1 czerwca uruchomiony został mobilny punkt w V LO we Wrocławiu). Akcja szczepień młodzieży odbywa się pod patronatem prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka. 

– Myślę, że nie mamy wątpliwości, jak ważny okazał się program szczepień. Dzięki niemu szybciej wracamy  do normalności. Ponownie korzystamy z wielu atrakcji. Korzystają z nich także ludzie młodzi, do których jeszcze mocniej apeluję: szczepcie się, pilnujcie terminów szczepień. Dla swojego i naszego wspólnego zdrowia – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Dodatkowe atrakcje na stadionie

W sobotę 26 czerwca na Stadionie Wrocław powstała strefa chillout, połączona z punktami informacyjnymi, ze szczególnym uwzględnieniem szczepień. Do dyspozycji młodzieży i ich rodziców byli lekarze różnych specjalności- psycholog, dietetyk, fizjoterapeuta.

Odpoczywając po szczepieniu nastolatki mogły obejrzeć warsztaty Centrum Edukacji Ekologicznej Hydropolis i zdobyć bezpłatne wejściówki do miejskich instytucji sportu i kultury - Aquaparku, Muzeum Miejskiego czy Centrum Historii Zajezdnia.

Pierwsze 30 osób, które zaszczepiło się 26 czerwca na Stadionie Wrocław otrzymało również pakiety promocyjne Wrocławia. W ostatnim tygodniu wakacji zaszczepionych nastolatków zapraszamy na wspólny spacer po Rynku i okolicach pt. „Strachy i inne mroczne historie wrocławskiego rynku”.

Szczepienia we Wrocławiu

We Wrocławiu pierwszą dawkę szczepionki przyjęło już blisko 80% dorosłych, zameldowanych mieszkańców, ok. 43% jest już w pełni zaszczepionych. W najmłodszej grupie 12-17 lat tylko 2-3% zostało zaszczepionych.

W stolicy Dolnego Śląska podano już blisko 850 tys. szczepionek. Tylko na Stadionie Wrocław do końca czerwca zaszczepionych zostanie 100 tys. osób.

Źródło: wroclaw.pl

Dodaj komentarz

Komentarze (0)