Alimenty - co musisz o nich wiedzieć?

piątek, 29.7.2022 08:37 225

Alimenty kojarzą się wielu osobom przede wszystkim z obowiązkiem płacenia pieniędzy dzieciom przez rodziców, ale uprawnienia do świadczeń alimentacyjnych mogą dotyczyć także małżonków i krewnych. Warto też wiedzieć, że alimenty nie mają wyłącznie formy pieniężnej.

Istotne informacje o alimentach 

Świadczenia alimentacyjne są najczęściej przyznawane na rzecz wspólnego dziecka lub byłego małżonka. Konieczne staje się wobec tego oddanie sprawy do sądu, co wiąże się z wieloma formalnościami do załatwienia. Czasem udaje się dojść do porozumienia na drodze przedsądowej, jeśli strona przeciwna wyrazi na to zgodę. Jeżeli uda się nałożyć obowiązek alimentacyjny na drodze postępowania sądowego, to będzie on miał charakter stały i obligatoryjny. Należy pamiętać o tym, że rodzice są zobowiązani do zapewnienia dziecku środków do utrzymania, życia i kształcenia. Najczęściej wystąpienie z pozwem o alimenty następuje po rozwodzie, gdy byli małżonkowie nie są w stanie dojść do porozumienia. Jeżeli sąd uzna daną osobę za winną rozpadu pożycia małżeńskiego, to może nałożyć na niego obowiązek alimentacyjny. Wiele osób błędnie myśl, że alimenty są płacone wyłącznie na niepełnoletnie dziecko, więc obowiązek zostaje zniesiony po ukończeniu 18. roku życia. Niestety w praktyce wygląda to inaczej, trzeba płacić alimenty aż do usamodzielnienia się dziecka. Oczywiście są sytuacje, w których obowiązek alimentacyjny wygasa. Wymienić można brak postępów w nauce, zmianę formy kształcenia, nieuzyskanie promocji do kolejnej klasy lub na następny rok studiów. W takich przypadkach możliwe jest wniesienie do sądu sprawy o wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego.

Co warto wiedzieć o obowiązku alimentacyjnym?

Jeśli ktoś popadnie w niedostatek z różnych powodów, to może ubiegać się o otrzymanie alimentów od krewnych. Zdarzają się nawet sytuacje rozszerzenia obowiązku alimentacyjnego na dziadków. We wniosku o alimenty zawsze trzeba dołączyć szczegółowe wyliczenia, aby można było obliczyć ich wysokość. Należy wobec tego spisać wszystkie wydatki niezbędne do codziennego egzystowania. W internecie dostępne są nawet kalkulatory alimentów, które mocno ułatwiają to zadanie. Kolejną kwestią będzie możliwość obniżenia alimentów, oczywiście wymaga to skierowania odpowiedniego pisma do sądu. Na rozwiązanie to decydują się osoby, którym zmieniła się sytuacja materialna, straciły pracę, podupadły na zdrowiu, powiększyła się im rodzina. Oczywiście podwyższenie wysokości alimentów także jest możliwe, w złożonym pozwie trzeba wszystko dokładnie uzasadnić. W przypadku alimentów na rzecz byłego małżonka można liczyć na wygaśnięcie zobowiązania do ich wypłaty w momencie zawarcia nowego związku małżeńskiego przez uprawnioną do nich osobę.

Podsumowując, kwestia obowiązku alimentacyjnego jest dosyć skomplikowana, do każdego przypadku trzeba podejść indywidualnie. Alimenty mogą zostać przyznane na drodze porozumienia obu stron lub sądowej. Zakończenie edukacji lub uzyskanie przez dziecko pełnoletności nie zwalnia z obowiązku alimentacyjnego. Nie wygasa on samoistnie. Z kolei wysokość świadczenia zależy od potrzeb dziecka oraz możliwości zarobkowych i majątkowych rodzica.

Więcej o alimentach przeczytasz na blogu Radcy Prawnego Ewy Tomali: https://ewatomala.pl/