Alkoholizm - leczenie i terapia dla osób uzależnionych od alkoholu - jak zacząć?

wtorek, 10.3.2020 14:44 3222

Alkoholizm to bardzo poważna choroba dotykająca nie tylko osobę chorą, ale również całe rodziny i całe najbliższe otoczenie. Statystyki pokazują, że w Polsce liczba osób uzależnionych cały czas rośnie. Przy czym na chorobę tę cierpią coraz młodsi ludzie, nawet w wieku szkolnym. Problem uzależnienia od alkoholu jest więc coraz większy. Aby wyjść z uzależniania i zacząć normalne życie, trzeba zdać sobie sprawę z tego, że jesteśmy chorzy. Leczenie alkoholizmu odbywa się na specjalnych terapiach grupowych bądź indywidualnych. Jak to wygląda w praktyce?

  1. Czym jest alkoholizm?
  2. Alkoholizm - objawy uzależnienia
  3. Alkoholizm - sposoby leczenia alkoholizmu
  4. Leczenie alkoholizmu - gdzie?

Czym jest alkoholizm?

Zacznijmy od tego, czym jest alkoholizm. Jest to psychiczne oraz fizyczne uzależnienie od alkoholu. W trakcie choroby osoba uzależniona nie potrafi kontrolować ilości wypitych trunków. Alkohol staje się codziennym towarzyszem życia, bez względu na porę dnia. Alkoholicy często nie zdają sobie sprawy ze swojego stanu. Negują problem, a gdy ktoś zwróci im uwagę na fakt, że spożywają za dużo procentowych trunków, potrafią stawać się bardzo agresywni. A literaturze fachowej wyróżniono 4 fazy alkoholizmu. 

W fazie wstępnej można zauważyć,  że alkohol pozwala się rozluźnić. Sprawia, że łatwo zapominamy o problemach i umiemy się dobrze bawić. Wykorzystujemy każdą okazję, aby się napić. Kolejny krok to tak zwana faza ostrzegawcza. Potrzebujemy coraz więcej alkoholu. Pojawiają się luki w pamięci. Zaczynamy pić bez okazji w samotności. Później jest już coraz gorzej. Zakup  alkoholu to główny cel każdego dnia. Jeśli zdarzy się krótki okres abstynencji, to alkoholik odczuwa głód alkoholowy. Podczas ostatniej fazy uzależnieni nie są w stanie przestać pić, co znacznie odbija się na stanie zdrowia. Ten etap choroby często kończy się śmiercią. 

Alkoholizm - objawy uzależnienia

Aby terapia leczenia uzależnień była skuteczna, trzeba zdać sobie sprawę z tego, że jesteśmy chorzy. Dlatego warto zastanowić się, czy nie pojawiają się symptomy choroby alkoholowej. Do najczęstszych objawów należą:

  • Występowanie głodu alkoholowego. Chory cały czas czuje wewnętrzny przymus picia. Dodatkowo pojawia się obawa, że bez alkoholu nie da się normalnie funkcjonować.
  • Brak kontroli na ilością spożywanego alkoholu. 
  • Znaczne zwiększenie tolerancji na alkohol. Oznacza to, że chory potrzebuje coraz większych dawek alkoholu, aby uzyskać stan upojenia.
  • Problemy z pamięcią i świadomością. 
  • Występowanie Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego. Odstawienie napojów wysokoprocentowych sprawia, że zaczynają drżeć mięśnie, pojawia się nadpotliwość, rozdrażnienie, biegunka oraz wymioty, zaburzenia świadomości.

Osoba uzależniona zaczyna mieć problemy w pracy. Nie dotrzymuje terminów i zobowiązań. Cierpią przy tym rodzina oraz przyjaciele. W takiej fazie powinno nastąpić leczenie alkoholizmu

Alkoholizm - sposoby leczenia alkoholizmu

Niestety alkoholikiem zostaje się na całe życie. Nie oznacza to jednak, że nie można wrócić do normalnego życia. Pomoże w tym terapia odwykowa prowadzona przez specjalistów. Terapia dla alkoholików polega na prowadzeniu indywidualnych bądź grupowych spotkań. Przed rozpoczęciem terapii pacjent musi przejść detoks alkoholowy czyli odtruwanie organizmu. Warto podkreślić, że leczenie z alkoholizmu będzie skuteczne, jeżeli osoba uzależniona zda sobie sprawę ze swojego problemu i zechce zmienić swoje życie. Psychoterapeuta podczas pierwszych rozmów z pacjentem musi dobrać odpowiedni sposób leczenia. Czasami zachodzi potrzeba skorzystania z zamkniętych ośrodków odwykowych. W trakcie trwania leczenia pacjenci biorą udział w zajęciach, na których uczą się regulowania własnych emocji oraz potrzeb. Dowiadują się, jak skutecznie odmawiać picia alkoholu. Jest to tak zwane ćwiczenie asertywności alkoholowej. Wszystko to związane jest z ciągłą pracą nad wzmacnianiem silnej woli. Oprócz tego przeprowadzane są spotkania z technik relaksacyjnych oraz warsztaty terapii zajęciowej. To wszystko ma pomóc chorym osobom wrócić do normalnego życia. Warto podkreślić, że leczenie alkoholizmu to długi proces, pełen wzlotów i upadków. Dobrze, jeśli w pomoc choremu zaangażowani są rodzina i przyjaciele. Wsparcie w tej trudnej walce pomaga wytrwać w abstynencji. 

Leczenie alkoholizmu - gdzie?

Osoby, które chcą rozpocząć leczenie, mogą skorzystać z pomocy grup AA. Na terenie całej Polski funkcjonują również specjalne państwowe ośrodki odwykowe. Niestety często są one przepełnione. Leczenie uzależnienia od alkoholu może również odbywać się w specjalnych, prywatnych placówkach. Tratwa to prywatny ośrodek leczenia uzależnień zlokalizowany w Wiśle. Piękne, górskie okoliczności przyrody pozwalają chorym odzyskać spokój i kontrolę nad własnym życiem. Instytucja oferuje podopiecznym turnusy motywacyjne, terapię stacjonarną trwającą 4, 8 bądź 12 tygodni. Ośrodek stawia na indywidualne podejście do każdej osoby, która walczy o lepsze życie. Dzięki temu profesjonalna kadra terapeutyczna może dobrać sposób leczenia do danej sytuacji. 

 

Prywatny Ośrodek Terapii Leczenia Uzależnień Tratwa

ul. Beskidzka 8

43-460 Wisła

woj. śląskie

powiat cieszyński

Tel.: +48666030505

https://tratwa.pl/

  • Leczenie uzależnień
  • Detoks alkoholowy
  • Detoks narkotykowy
  • Leczenie alkoholizmu
  • Leczenie narkomanii
  • Leczenie lekomanii
  • Leczenie od dopalaczy
  • Leczenie od hazardu
  • Leczenie od komputera

Sprawdź szczegóły na https://tratwa.pl/