Ashwagandha – jakie ma właściwości i dlaczego warto po nią sięgnąć

środa, 17.5.2023 12:19 183

Wraz ze wzrostem świadomości społecznej coraz więcej osób zwraca się w stronę roślinnych substancji. Zainteresowanie medycyną naturalną to próba znalezienia remedium na stany lękowe, depresję, spadek nastroju czy brak sił do wykonywania codziennych zadań. Z pomocą przychodzi ashwagandha.

Ashwagandha, określana też mianem żeń-szenia indyjskiego, jest rośliną leczniczą pochodzącą z Dalekiego Wschodu, należącą do grupy adaptogenów. Adaptogeny to, w skrócie, substancje pochodzenia roślinnego, które wspierają organizm w przystosowaniu się do zmieniających się czynników otoczenia. To właśnie dzięki nim ciało lepiej radzi sobie w sytuacjach stresowych, ale też w regeneracji w stanach przewlekłego zmęczenia.

Jakie główne właściwości ma ashwagandha?

Ashwagandha jest rośliną wartą stosowania w okresach wzmożonego napięcia i wyczerpania psychicznego. Udowodniono bowiem, że jest w stanie redukować stres i napięcie. Wszystko przez to, że powoduje spadek poziomu kortyzolu we krwi. Roślina przywraca naturalną równowagę organizmowi.

Wiele osób przypisuje tej roślinie także zdolność do zwiększenia wydolności ciała. Wykazano też jej pozytywny wpływ na regenerację organizmu po intensywnym wysiłku.

Co jeszcze można zawdzięczać tej roślinie?

Ashwagandha ma działanie wyciszające i uspokajające. Jest idealna dla osób znerwicowanych i neurotycznych, odczuwających na co dzień wysoki poziom lęku. Jest też odpowiedzialna za zwiększenie wytrzymałości i siły mięśniowej, dlatego chętnie stosują ją osoby aktywne fizycznie.

Ma korzystne działanie na układ immunologiczny człowieka. Wykazuje też właściwości przeciwzapalne, dlatego też stanowi skuteczny środek do walki z artretyzmem czy reumatyzmem.

Wykazano, że regularnie stosowana może mieć korzystny wpływ na pacjentów dotkniętych chorobami autoimmunologicznymi i neurologicznymi, w tym na chorych na chorobę Parkinsona czy Alzheimera.

Ashwagandha działa korzystnie także na funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego. Dzieje się tak za sprawą skutecznego obniżenia ciśnienia krwi oraz poziomu złego cholesterolu. Sprawdza się też w przypadku osób chorych na cukrzycę, gdyż jest w stanie obniżyć poziom cukru we krwi.

Ashwagandha – jak ją stosować?

Witania ospała, jak często określa się ashwagandhę, to roślina o bardzo wszechstronnym zastosowaniu. Przyczynia się znacząco do utrzymania sił witalnych organizmu, a także do poprawy koncentracji. Jest sprzyjającym produktem, jeśli chodzi o zwiększenie odporności na stres. Jest polecana dla osób aktywnych fizycznie, regularnie odwiedzających siłownię czy trenujących półamatorsko.

Pracownicy biurowi i wszelkie osoby wykonujące pracę umysłową mogą wspomagać pracę swojego organizmu właśnie za sprawą tej rośliny. Udowodniono, że przyjmowanie jej może poprawić aktywność receptorów mózgowych. Korzeniowi ashwagandhy przypisuje się też właściwości antydepresyjne, nierzadko zestawiając z produktami farmaceutycznymi zawierającymi imipraminę. Roślina poprawia samopoczucie, odgania złe myśli i stany lękowe. Jest też polecana dla osób chorujących na schizofrenię czy chorobę afektywną dwubiegunową.