Autobus przeznaczony dla osób potrzebujących. STREETBUS rozpoczyna kursowanie [Foto]

piątek, 18.11.2022 11:39 281 0

Od czwartku 17 listopada na ulice Wrocławia ponownie wyjechał STREETBUS, czyli autobus dla potrzebujących. Dotychczas przejechał w sumie 24 079 km, a więc ponad połowę równika Ziemi. Zajęło mu to 3000 godzin.

 

Streetbus - dla kogo?

Streetbus zapewnia ciepło i wsparcie osobom potrzebującym, którzy mogą się w nim ogrzać i zjeść ciepły posiłek w chłodniejszej części roku. Jest to bardzo ważny projekt uzupełniający istniejący system wsparcia dla bezdomnych oraz ubogich, który obejmuje finansowane lub współfinansowane przez miasto schroniska, noclegownie oraz jadłodajnie.

Beneficjentami streetbusa są osoby potrzebujące - znajdujące się w kryzysie bezdomności lub trudnej sytuacji życiowej. Autobus ma stanowić dla nich ciepły kąt w chłodne, zimowe wieczory. Porcja gorącej zupy, kubek ciepłej herbaty i wsparcie mentalne w postaci rozmów z osobami, które wskazują możliwe ścieżki pomocy często stanowią dla tych osób motywację do zmiany swojego życia.

Jaką trasą pojedzie Streetbus?

Trasa Streetbusa będzie taka sama, jak dotychczas. Rozpoczyna się na przystanku przy ulicy Sieradzkiej i jedzie przez najważniejsze arterie miasta, aż do ogrzewalni św. Brata Alberta przy ulicy Gajowickiej. Po drodze odwiedza m.in. przystanki „Bzowa” w pobliżu Centrum Historii Zajezdnia, „Katedra” przy ul. Wyszyńskiego. „Na życzenie” zatrzymuje się na al. Hallera, pod FATem, na pl. Orląt Lwowskich, pod Galerią Dominikańską i przy ul. Pułaskiego (przystanek „Kościuszki”).

Streetbus będzie kursował aż do 30 marca, 7 dni w tygodniu w godzinach 20.00-23.30.

Za autobusem będzie jeździł ambulans, który zapewni w razie potrzeby podstawową pomoc medyczną.

Znaczenie Streetbusa

- Przed nami rok szczególny. Rok, w których potrzebujących będzie zdecydowanie więcej. Inflacja, kryzys gospodarczy może spowodować że bieda dotknie tych, którzy siebie w biedzie nigdy nie wyobrażali. Streetbus rusza w odpowiednim momencie - mówił prezes MPK Wrocław Krzysztof Balawejder. - W streetbusie są trzy elementy pomocowe, poza ciepłym posiłkiem można uzyskać pomoc mentalną i medyczną. Jeśli klimat sprawi nam niespodzianki, to przedłużymy funkcjonowanie streetbusa. W zeszłym roku dziennie korzystało z niego od 120 do 190 osób. W razie zwiększonej potrzeby będziemy działać interwencyjnie, aby wszystkim zapewnić pomoc - podkreślił Balawejder.

O tym, jak bardzo istotna jest działalność Streetbusa, świadczy liczba wydanych posiłków. Załoga autobusu, która składa się z przedstawicieli fundacji Homo Sacer, od początku akcji wydała ich aż ponad 68 tysięcy. Szacunki wskazują, że w tym sezonie potrzebującym wydawanych będzie 200 talerzy z zupą dziennie. Ten projekt uzupełnia istniejący system wsparcia dla osób bezdomnych i ubogich, obejmujący finansowane i współfinansowane przez miasto schroniska, noclegownie czy jadłodajnie.

- W mieście jest wiele ludzi, którzy chcą pomagać bezdomnym. Streetbus jest bardzo szczytnym i potrzebnym celem. Jestem przykładem osoby, która przeżyła bezdomność i uzyskała pomoc - mówił pan Zdzisław Dydak - Bardzo chciałem podziękować osobom, które mi pomogły. Wielu bezdomnych nie zdaje sobie sprawy, ile ludzi jest zaangażowanych w pomoc potrzebującym. Pomocy jest bardzo dużo, ale nie wszyscy chcą z niej skorzystać - dodał pan Zdzisław.

Pan Zdzisław jest trzeźwiejącym alkoholikiem, po rozwodzie z żoną i śmierci matki trafił na ulicę. Uzyskał pomoc, pracę oraz mieszkanie. Apeluje, aby inni bezdomni również z tego wsparcia skorzystali.

Poza prezesem MPK Wrocław Krzysztofem Balawejderem i panem Zdzisławem, na konferencji obecni byli Bartłomiej Świerczewski - dyrektor Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego Wrocławia, Andrzej Mańkowski - dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz przewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia Sergiusz Kmiecik. Briefing poprowadził rzecznik prasowy MPK Wrocław Mikołaj Czerwiński.

Osoby w kryzysie bezdomności we Wrocławiu

Bezdomność niewątpliwie należy do jednych z najtrudniejszych do rozwiązania problemów społecznych. We Wrocławiu jest ponad 900 osób bezdomnych - liczba ta od kilku lat utrzymuje się na tym samym poziomie. W większości są to osoby przebywające w
placówkach. Bardzo rzadko powodem bezdomności konkretnej osoby jest tylko jeden czynnik. Najczęściej wynika ona z wielu, często nakładających się na siebie przyczyn - bezrobocia, ubóstwa, rozpadu rodziny, uzależnienia, przemocy w rodzinie, zadłużenia i eksmisji, czy kryzysu psychicznego. Dlatego ważne jest, by reagować, jeśli widzimy kogoś, kto potrzebuje pomocy. bezdomnych przebywających w placówkach wzrasta o 20 – 30%. dlatego - od 1 października 2022 do 30 kwietnia 2023 roku - uruchamiana jest całodobowa Ogrzewalnia dla osób bezdomnych przy ul. Gajowickiej 62.

We Wrocławiu działa łącznie 13 placówek - 11 schronisk, ogrzewalnia i noclegowania. Ośrodki te prowadzone są na zlecenie Urzędu Miejskiego we Wrocławiu przez organizacje pozarządowe (to m.in.: Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta – Koło Wrocławskie, Stowarzyszenie Pomocy Wzajemnej im. Kardynała Wyszyńskiego, Stowarzyszenie Ludzie Ludziom, Homo Sacer, Akson, Stowarzyszenie Nadzieja, Stowarzyszenie Pierwszy Krok).

W placówkach całorocznych udostępnionych jest około 650 miejsc dla osób w kryzysie bezdomności. Dodatkowo w okresie zimowym, możliwe jest uruchomienie kolejnych 100 miejsc.

Działania Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej

Zimą pracownicy socjalni zbierają informacje o wolnych miejscach w placówkach pomocowych i na bieżąco przekazują informacje do Centrum Zarządzania Kryzysowego we Wrocławiu. Każdego roku - w godzinach porannych i popołudniowo-wieczornych - razem ze Strażą Miejską patrolują ulice Wrocławia. Nawiązują kontakt z osobami bezdomnymi i żebrzącymi by zminimalizować przypadki zamarznięć poprzez udzielenie informacji i pomocy. Dodatkowo rozdają samopodgrzewające posiłki. Dzięki wspólnym patrolom udaje się dotrzeć do osób bezdomnych przebywających na ogródkach działkowych, strychach, w piwnicach, w pustostanach, a także w innych miejscach niemieszkalnych. Otrzymują one ulotki i informatory z adresami wszystkich placówek pomocowych i jadłodajni na terenie Wrocławia, gdzie mogą uzyskać schronienie i odzież, a także gorący posiłek.

Aktywizacja zawodowa

Osoby bezdomne w ośrodkach zapraszane są do różnego rodzaju projektów aktywizujących. To szkolenia, staże, spotkania z doradcami zawodowymi, pomoc psychologiczna oraz prawna. Osoby w kryzysie bezdomności biorą także udział w projektach mieszkaniowych, dzięki którym wychodzą z bezdomności i się usamodzielniają np. Housing First, Droga do domu czy Trampolina. Od dwóch lat Miasto jest członkiem Wrocławskiej Spółdzielni Socjalnej, która zatrudnia osoby (głównie mężczyzn) z noclegowni. Malują, koszą trawniki, sprzątają mieszkania komunalne. Koordynatorzy znajdują takie obszary, w których można zlecać im różnego rodzaju prace. Dzięki tej spółdzielni zaczynają płacić ZUS, podatki oraz regulują swoje zobowiązania.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)