Babka płesznik – kiedy warto z niej korzystać?

piątek, 29.3.2019 15:13 1488 0

Coraz częściej urozmaicamy swoją codzienną dietę o rośliny, które wykazują silne działania zdrowotne. Większość z nich była bardzo dobrze znana naszym przodkom, jednak na przestrzeni lat zostały zapomniane. Podobnie jest w przypadku babki płesznik, która nie jest nam wszystkim znana, ale stanowi źródła błonnik. Jednak nie jest to jedyna korzyść, która wiąże się z jej spożywaniem.

Babka płesznik – co warto wiedzieć?

Warto zwrócić uwagę na to, że możemy spotkać się z różnymi nazwami, które opisują tę samą roślinę. Szczególnie jedna z nich, czyli babka śródziemnomorska wskazuje, z jakiego rejonu świata pochodzi. Zwróćmy też uwagę na to, że nie wszystkie elementy babki mają drogocenny wpływ na zdrowie. Przede wszystkim dotyczy to łodygi oraz nasion. Poza tym roślinę należy suszyć w ciemnym miejscu, gdzie ma stały dopływ powietrza, dzięki czemu będzie dłużej trwała. Jednak, jeżeli nie chcemy sami zajmować się tym procesem, to możemy kupić gotowe mieszanki babki płesznika, które są dostępne m.in. na stronie: https://naturalniezdrowe.pl/superfoods/126-blonnik-witalny-babka-plesznik-babaka-jajowata.html.

Jak spożywać babkę płesznik?

Pamiętajmy o tym, by nasiona babki płesznik nie poddawać obróbce termicznej, ponieważ może wtedy stracić wiele cennych wartości odżywczych. Dlatego warto dodawać je do posiłków na chłodno. Bardzo ważne jest również to, by stosować się do zaleceń i w trakcie spożywania nasion babki płesznik, pić dużo wody. Dzięki temu możemy być pewni, że nasz organizm dobrze zareaguje na nowy dodatek. Zwróćmy też uwagę na to, do jakich dań lub produktów spożywczych warto ją dołożyć.

Do czego dodawać babkę płesznik?

  • Musli lub owsianki,
  • Jogurtu naturalnego,
  • Smoothie oraz do koktajli,
  • Różnych napojów, m.in. herbaty, kompotu lub naturalnego soku,
  • Własnych wypieków, np. do chleba oraz ciastek owsianych,
  • Sałatek warzywnych bądź owocowych.

Babka płesznik – ile można jej spożywać?

Bardzo ważne jest również to, by zwrócić uwagę na to, jak należy dawkować babkę płesznik. Przede wszystkim konieczne jest dopasowanie do swojego wieku oraz stanu zdrowia. W przypadku dzieci warto przyjmować dwie łyżeczki na dzień. Dorośli mogą bez problemu spożywać nawet osiem łyżeczek nasion w ciągu dnia. Pamiętajmy też o tym, że kobiety w ciąży również mogą przyjmować babkę płesznik, choć zawsze warto zasięgnąć rady lekarza.

Jakie właściwości zdrowotne ma babka płesznik?

Nie możemy zapomnieć o tym, jaki jest powód do przyjmowania babki płesznik. W końcu nie chodzi tu tylko o urozmaicenie posiłków, ale przede wszystkim o dostarczenie określonych wartości odżywczych. W tym przypadku babka zapewni naszemu organizmowi sporą dawkę błonnika, a także białko, sterole i aukubiny. Dzięki temu usprawnia działanie układu pokarmowego oraz ułatwia trawienie. Jednak nie są to jedyny korzyści, jakie wynikają ze spożywania babki płesznik. Poza tym ma działanie przeciwbólowe, przeciwkaszlowe, antybakteryjne, odchudzające, osłonowe oraz antynowotworowe.

Artykuł powstał we współpracy z naturalniezdrowe.pl
https://cdn.pixabay.com/photo/2018/04/06/23/20/chia-3297309_960_720.jpg

Dodaj komentarz

Komentarze (0)