Bank mleka kobiecego powstanie we Wrocławiu

piątek, 7.10.2016 09:41 1366 1

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym przy ul. Borowskiej pod koniec roku ruszy pierwszy w naszym regionie bank mleka kobiecego. Zapasy mleka tam zgromadzone przydadzą się przede wszystkim wcześniakom i noworodkom, których matki – z różnych powodów – nie mogą karmić własnym mlekiem. Na utworzenie banku miasto przeznaczy 320 tys. zł.

Inicjatorką stworzenia we Wrocławiu pierwszego banku mleka kobiecego jest radna miejska Agnieszka Kędzierska, która sama urodziła wcześniaka i jest wielką orędowniczką karmienia piersią. – Ten pomysł spotkał się z pełną akceptacją prezydenta Rafała Dutkiewicza, więc dostałam zielone światło – opowiada.

– Niedługo, może już za kilka dni umowa ze szpitalem zostanie podpisana i będzie można przystapić do tworzenia banku. Mam nadzieję, że bank zacznie działać pod koniec listopada mówi.

Dla wcześniaków i do badań
Bank będzie gromadził mleko, które zostanie oczywiście przebadane i pasteryzowane. Potem trafi do wcześniaków nie tylko urodzonych we Wrocławiu, ale w całym regionie. To właśnie naturalny pokarm jest dla nich jak lekarstwo. Takie, który poprawia odporność i pomaga w zwalczaniu infekcji.

Ale nie tylko wcześniaki będą korzystać z zasobów banku mleka. Nadwyżki mleka w butelkach przydadzą się też do karmienia dzieci zdrowych i urodzonych w terminie, których matki np. nie mają już wystarczającej ilości pokarmu. – O ile tylko matki tych dzieci będą tego chciały, bo z tym bywa różnie – przyznaje Agnieszka Kędzierska.

Resztki mleka, które zostaną po karmieniu wcześniaków nie zmarnują się. Będą wykorzystane w szpitalnych i uniwersyteckich laboratoriach do badań naukowych.

Zdrowe mleko chętnie przyjmę...
Mleko do banku będą oddawać kobiety, które same mają nadwyżki pokarmu. Osoby zaangażowane w tworzenie banku mleka nie obawiają się o jego zasoby. – Już jest spore zainteresowanie. Pani profesor ma dziennie 2-3 telefony w tej sprawie – potwierdza Lucyna Świderska, położna ze szpitala USK przy Borowskiej, która będzie pracować w banku mleka. Oprócz niej będzie tam pracować jeszcze pani biolog.

Bank będzie działać podobnie jak banki krwi. Honorowym dawczyniom mleka będziemy badać krew pod kątem wirusów. Nie mogą palić, pić alkoholu i przyjmować niektórych leków oraz szkodliwych środków – wyjaśnia. Natomiast mleko jest badane pod względem zawartości białka, tłuszczów i kaloryczności.

Gdy dawczynie przejdą pozytywnie kwalifikację, dopiero wtedy ich mleko może zostać podane noworodkom. O możliwości zostania honorową dawczynią mleka będą i są już informowane kobiety uczęszczające do szkół rodzenia. W niedalekiej przyszłości plakaty z informacjami o banku mleka pojawią się w szpitalach.

źródło: Wrocław pl

Przeczytaj komentarze (1)

Komentarze (1)

zboczeniec niedziela, 09.10.2016 15:51
Kocham mleczko osiemnastoletniej mamusi.