Barwnie, muzycznie i tłumnie: Orszak Trzech Króli przeszedł przez Wrocław [DUŻO ZDJĘĆ, WIDEO]

piątek, 6.1.2023 16:00 519 0

6 stycznia wypada uroczystość Objawienia Pańskiego - potocznie zwane świętem Trzech Króli. Jest to dzień wolny od pracy, ale co ciekawe - dopiero od 2011 roku. Wydarzenie upamiętnia objawienie się Boga człowiekowi, obecność Boga w historii człowieka, a także uzdolnienie człowieka do rozumowego poznania Boga. Symbolem święta jest historia opisana w Ewangelii św. Mateusza, według której Mędrcy ze Wschodu (Trzej Królowie) przybyli do Betlejem, aby oddać pokłon Jezusowi. Ewangelia opisuje również chrzest Chrystusa w Jordanie oraz cud przemienienia wody w wino w Kanie Galilejskiej.

Nie wiadomo tak naprawdę, ilu mędrców przybyło do Jezusa. Według tradycji, wymienia się trzech - Kacpra, Melchiora i Baltazara. Co ciekawe, napis na drzwiach C+M+B, K+M+B lub czasem nawet G+M+B ma różne interpretacje i niekoniecznie oznacza pierwsze litery imion królów. Może również być interpretowany jako łacińska sentencja "Christus mansionem benedicat" (Niech Chrystus błogosławi temu domowi), "Christus Multorum Benefactor" (Chrystus dobroczyńcą wielu) lub Cogito („poznaję”), Matrimonium (nawiązanie do wesela w Kanie Galilejskiej), Baptesimus/Baptismus (chrzest). Litera C, K lub G na początku zależą od formy imienia pierwszego króla - niemieckiej Caspar, łacińskiej Gaspar lub spolszczonej Kacper.

W wielu polskich miejscowościach z okazji święta organizowany jest Orszak Trzech Króli. We Wrocławiu organizowany jest już od 12 lat, gromadzi setki aktorów, czyli osób które idą na początku pochodu. Są oni przebrani zgodnie z przypisanymi rolami - za aniołów, pastuszków, rycerzy, giermków aż po Trzech Króli. W tym roku w Orszaku pojawiła się nowa postać - św. Jan Nepomucen - patron chroniący od powodzi i chorób, a także budujący mosty porozumienia między ludźmi.

Tegoroczny Orszak wyruszył o godz. 12.30 z Placu Katedralnego i przeszedł ulicami Piaskową, św. Katarzyny i Oławską do Rynku, który tego dnia przemienił się w Betlejem.

Przejściu towarzyszyło śpiewanie kolęd przy akompaniamencie Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. Całą zabawę urozmaicali diabeł z aniołem, którzy sprzeczali się i odbywali pojedynki. Lucyfer zachęcał dzieci, aby nie czytały książek, nie myły zębów i nie słuchały rodziców. Zgromadzonych namawiał do nieśpiewania kolęd i pójścia do domu, kłamiąc, że orszak jest odwołany. Anioł sprzeciwiał się diabłu i odradzał słuchania go.

Orszak dotarł aż do rynku, do specjalnie przygotowanej żywej stajenki, gdzie podziękowano wszystkim zgromadzonym, odmówiono modlitwę i zaśpiewano kolędy. Trzej Królowie złożyli dzieciątku Jezus dary - złoto, mirrę oraz kadzidło.

Niesprzyjająca pogoda nie wpłynęła negatywnie na frekwencję. W orszaku uczestniczyło tysiące ludzi. Większość szła razem z pochodem, ale duża część ustawiona była wzdłuż trasy, upamiętniając orszak na fotografiach i nagraniach.

Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji oraz wideo doba.pl z wydarzenia.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)