Batalia o darmowe bilety MPK we Wrocławiu. PiS kontra magistrat!

wtorek, 17.11.2015 13:42 5744 0

17 listopada radni Prawa i Sprawiedliwości złożyli projekt uchwały wprowadzający rozwiązania wspierające rodziny wielodzietne we Wrocławiu. Projekt zakłada wprowadzenie biletu specjalnego, który przyznaje zniżki na przejazdy w komunikacji publicznej w wysokości 75% i 95% dla dzieci z rodzin posiadających trójkę, czwórkę i więcej dzieci. 

CZYTAJ: PiS chce tańszych biletów dla dzieci we Wrocławiu

- Liczyliśmy, że przed złożeniem przez nas projektu uchwały prezydent Dutkiewicz podejmie konstruktywną dyskusję z opozycją w radzie miejskiej. W tym celu na początku listopada zaprezentowaliśmy nasze rozwiązania i przedstawiliśmy je Rafałowi Dutkiewiczowi. Tak się nie stało, co nie jest dla nas zaskoczeniem, biorąc pod uwagę dotychczasową praktykę prezydenta Wrocławia w stosunku do opozycji. Z uwagi na to korzystamy z formalnej ścieżki i wprowadzamy przygotowane założenia ulgi w formie projektu uchwały. Mamy nadzieję, że umożliwi to dyskusję na temat polityki prorodzinnej na forum rady miejskiej i jej poszczególnych komisji oraz zaowocuje wprowadzeniem we Wrocławiu rozwiązań, które od dawna funkcjonują w innych miastach - mówił we wtorek Marcin Krzyżanowski, nowy przewodniczący PiS-u w radzie miejskiej i dodał, że ulgi mają obowiązywać od 1 marca 2016 roku, aby Wrocław mógł się przygotować na wprowadzenie nowego biletu. - Obciążenia z tytułu tego biletu w budżecie w 2016 roku zmniejszą się do ok 4 milionów.

Przypomnijmy, że propozycja radnych PiS-u to dwa rodzaje ulgi: 75-procentowa dla rodzin z trójką -koszt biletu wynosiłby wtedy 147 zł rocznie; druga kategoria to dzieci w rodzinach 4 i więcej - ulga w wysokości 95 procent i taki bilet kosztowałby 29 zł i 40 gr.

Ulgi mają dotyczyć tylko i wyłącznie dzieci, a nie rodziców. Ulga obejmowałaby dzieci do 18 roku życia.

Robert Pieńkowski, radny PiS-u, twierdzi, że wprowadzenie ulg biletowych będzie realnym wsparciem rodzin wielodzietnych. - Odpowiedź na moją interpelację w tym temacie była: "Sorry, ale nie mamy na to pieniędzy". Dla przykładu koszt całorocznego biletu dla rodziny z czwórką dzieci wynosi we Wrocławiu ponad 2300 złotych, podczas gdy w Krakowie, Łodzi czy Gdańsku jest to zero złotych. 

Zdaniem Pieńkowskiego Wrocławska Karta Dużej Rodziny nie spełnia wszystkich swoich założeń, dlatego ulgi biletowe byłyby lepszym rozwiązaniem. - Oferta Karty Dużej Rodziny jest dosyć skromna i hipotetyczna. To co jest realne, to bezpłatne przejazdy w weekendy. Pozostała oferta jest iluzoryczna. Jeżeli rodzina wielodzietna otrzymuje ulgę w wysokości 10% na wczasy, które za osobę kosztują 1500 złotych, to są to kwoty nierealne dla tych rodzin i żadna rodzina wielodzietna z tego nie skorzysta. W praktyce karty dla rodzin wielodzietnych są bezużyteczne. Również zniżki na żywność obowiązują w sklepach, które są drogie i odległe od miejsca zamieszkania. W niektórzych hipermarketach, aby otrzymać zniżkę, trzeba wydać min. 50 złotych. 

Krzyżanowski zapowiada, że wprowadzenie ulg biletowych dla rodzin wielodzietnych to nie koniec polityki prorodzinnej PiS-u we Wrocławiu.

TEKST PROJEKTU UCHWAŁY

UCHWAŁA Nr ................

RADY MIEJSKIEJ WROCŁAWIA

z dnia ..........................

 

zmieniająca uchwałę VIII/275/99 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 23 kwietnia 1999 r.  w sprawie zasad odpłatności za usługi przewozowe świadczone środkami lokalnego transportu zbiorowego oraz zmieniająca Uchwałę nr XXI/681/08 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 15 maja 2008 r. w sprawie opłat za usługi przewozowe transportu zbiorowego świadczone przez Gminę Wrocław. 

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.  U.  z  2013 r.  poz. 594,  z późn. zm.) w związku z art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 20 grudnia 1996 r. o gospodarce komunalnej (Dz. U. z 2011 r. Nr 45, poz. 236) w zw. z art. w związku z art. 15 ust. 5  oraz art. 34 a ust. 2  ustawy  z dnia 15 listopada 1984 r.  Prawo przewozowe (Dz. U. z 2000 r. Nr 50, poz. 601, z  późn.  zm.) Rada Miejska Wrocławia uchwala, co następuje: 

§ 1 

W załączniku do uchwały nr VIII/275/99 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 23 kwietnia 1999 r.  w sprawie zasad odpłatności za usługi przewozowe świadczone środkami lokalnego transportu zbiorowego (Dz.  Urz.  Woj.  Doln.   z 2002 r.  Nr 8, poz. 232,  z  późn. zm.)  wprowadza się następujące zmiany: 1) w § 2:             a) ust. 1 w pkcie 2 dodaje się lit. f w następującym brzmieniu: 

"f) roczne imienne rodzinne uprawniające do korzystania z przejazdów na wszystkich typach linii przez rok kalendarzowy począwszy od dnia wskazanego na bilecie."

b) dodaje się ust. 1a w następującym brzmieniu:

"1a. Ilekroć w niniejszej uchwale jest mowa o Rodzinie 3+ lub Rodzinie 4+ - rozumie się przez to rodzinę zamieszkałą na terenie Miasta Wrocławia składającą się z rodziców (jednego rodzica) lub osób sprawujących rodzinną pieczę zastępczą mających na utrzymaniu odpowiednio troje (3+) lub czworo lub więcej (4+) dzieci własnych lub przysposobionych w wieku do lat 18."

c) ust. 7 otrzymuje brzmienie:

"7. Osoby  uprawnione  do  korzystania  z  przejazdu  ulgowego opłacają 50% ceny biletu pełnego, za wyjątkiem biletu imiennego rodzinnego, którego cena jest jednolicie ustalana w wysokości 25% ceny rocznego kosztu biletu ulgowego na wszystkie linie w granicach Wrocławia dla dzieci w Rodzinie 3+ i 5% rocznego kosztu biletu ulgowego na wszystkie linie w granicach Wrocławia dla dzieci w Rodzinie 4+.” 2) dodaje się § 4a w następującym brzmieniu: „§ 4a. 1. Do   korzystania   z   biletów  imiennych rodzinnych  na  wszystkich  liniach uprawnione są dzieci do lat 18 w Rodzinie 3+ lub Rodzinie 4+.2. Dowodami potwierdzającymi posiadanie uprawnień opisanych w ust. 1 są dokumenty wydane przez instytucje,  urzędy i organy właściwe do potwierdzania tych uprawnień.

§ 2

W uchwale nr XXI/681/08 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 15 maja 2008 r. w sprawie opłat za usługi przewozowe transportu zbiorowego świadczone przez Gminę Wrocław (Biuletyn Urzędowy Rady Miejskiej Wrocławia Nr 5, poz. 688 z późn. zm.) załącznik otrzymuje brzmienie jak załącznik do niniejszej uchwały.

§ 3

Wykonanie uchwały powierza się Prezydentowi Wrocławia.

§ 4

Uchwała  wchodzi  w  życie  po  upływie  14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego z  mocą  obowiązującą od dnia 1 marca 2016 r. 

 

Chwilę po konferencji z udziałem radnych PiS-u na Facebooku Rafała Dutkiewicza pojawiła się informacja, że prezydent Wrocławia ma własną propozycję dotyczącą ulg dla rodzin wielodzietnych we Wrocławiu. 

We Wrocławiu będzie darmowa komunikacja dla rodzin wielodzietnych. Przez cały rok darmowe przejazdy komunikacją miejską będą przysługiwały dzieciom i młodzieży w wieku od 4 do 24 lat, natomiast rodzicom i opiekunom we wszystkie soboty, niedziele i święta. Z nowych zasad już na początku 2016 roku będą korzystać wrocławskie rodziny wielodzietne objęte miejskim programem "dwa plus trzy i jeszcze więcej" oraz te, które do niego przystąpią. Prace nad wprowadzeniem nowej taryfy dla rodzin wielodzietnych trwają od kilku miesięcy, a projekt uchwały zostanie przedłożony na Sesji Rady Miejskiej Wrocławia 22 grudnia br. - informuje Dutkiewicz.

 

Adriana Boruszewska Doba.pl

Dodaj komentarz

Komentarze (0)