Baza miejsc dostępnych dla niepełnosprawnych we Wrocławiu

środa, 17.6.2015 15:10 713 0

Fundacja TUS we współpracy z Miastem Wrocław rozpoczyna druga turę pomiarów instytucji, urzędów, sklepów we Wrocławiu, kontynuując i rozwijając w Stolicy Dolnego Śląska projekt Niepełnosprawnik – bazę obiektów dostępnych dla osób o różnych rodzajach niepełnosprawności. Obecnie w Niepełnosprawniku jest ok 1000 wrocławskich lokalizacji. Pod kątem dostępności sprawdzono między innymi budynek Capitolu i Opery. Teraz będzie przeprowadzonych 1300 pomiarów.

Zebrane informacje w postaci piktogramów i pełnej tekstowej informacji są dostępne na stronie. Informacje są dostępne także na mapach publikowanych przez Urząd Miejski Wrocławia. Dzięki tym działaniom osoby z niepełnosprawnościami, które także powinny mieć możliwość korzystania z szeroko pojętej przestrzeni miejskiej, uzyskają dostęp do pełnej i aktualnej informacji o dostępnych dla nich miejscach.

- Dzięki konsultacjom prowadzonym już na etapie projektowania staramy się tworzyć takie miejsca, nawet wychodząc poza normy prawa budowlanego - mówi Bartłomiej Skrzyński, rzecznik ds. osób niepełnosprawnych.  

- Niepełnosprawnik to nie tylko narzędzie dla osób poruszających się na wózkach, ale także niedosłyszących, niewidomych itp. Chodziło nam o to, by w sposób obiektywny opisać różne miejsca- mówi Piotr Todys z Fundacji TUS. Sam proces audytu zaczyna się od uzyskania zgody właściciela lub administratora budynku, następnie prowadzone jest mierzenie obiektów: urzędów, instytucji, sklepów, dane są weryfikowane i upubliczniane, a dostępność jest określona zunifikowanymi piktogramami. 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)