Będzie szybki, szerokopasmowy internet na Dolnym Śląsku

czwartek, 30.4.2015 09:55 770 0

Władze województwa rozpoczynają nowy etap inwestycji w Dolnośląską Sieć Szerokopasmową. Po zakończeniu prac nad infrastrukturą światłowodową rusza zakup części aktywnej inwestycji i wybór operatora. Dzięki temu DSS sprosta nowym wyzwaniom stawianym przed e-administracją. 

Dolnośląska Sieć Szkieletowa (DSS) umożliwi mieszkańcom korzystanie z szybkiego, szerokopasmowego internetu. Samorząd województwa dolnośląskiego zakończył już etap pasywny inwestycji, polegający na instalacji sieci światłowodowej. Teraz rusza zakup części aktywnej. Obejmuje on urządzenia do przekazywania sygnału internetowego ze światłowodów do indywidualnych odbiorców. – Dolny Śląsk przoduje w realizacji założeń budowy sieci szkieletowych na tle innych województw w kraju – zauważa Jerzy Michalak – członek zarządu województwa.      

Władze regionu zdecydowały o ponownym rozpisaniu specyfikacji przetargowej i przeprowadzeniu nowego postępowania koncesyjnego w sprawie wyboru operatora inwestycji. Celem nowego postępowania jest zapewnienie pełniejszej kontroli samorządu nad siecią w przyszłości, dostosowanie projektu do nowych wyzwań stawianych przed jednostkami samorządu terytorialnego, uwzględnienie dotychczasowych i przyszłych e-projektów UMWD oraz umożliwienie dalszego rozwoju DSS.

Wcześniej wybór operatora opieraliśmy na założeniach uwzględniających inny stan prawny. W ostatnim czasie zmieniły się znacząco uwarunkowania prawne i technologiczne projektu – tłumaczy Wojciech Zdanowski, dyrektor Departamentu Infrastruktury w urzędzie marszałkowskim. – W ostatnich dwóch latach, w szczególności zaś w ostatnim roku weszły w życie nowe normy dotyczące e-administracji. Nakładają one na samorządy nowe zobowiązania, na które musimy odpowiedzieć w ramach projektu DSS.    

Normy, o których mowa pochodzą z Programu Zintegrowanej Informatyzacji Państwa, Umowy Partnerstwa pomiędzy Unią Europejską a Polską, nowelizacji ustawy o informatyzacji podmiotów realizujących zadania publiczne i Strategii Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego na Dolnym Śląsku 2012-2020.      

Akty prawne nakładają na samorządy m.in. obowiązek stworzenia infrastruktury i systemu do obsługi mieszkańców w e-urzędzie od 2016 roku oraz wymianę informacji i dokumentów między urzędami.

Dlatego ustalając zasady współpracy z operatorem na najbliższe lata musimy nie tylko uwzględnić projekty z zakresu e-administracji, realizowane dziś przez urząd marszałkowski, takie jak Centralny Rejestr Umów, Geoportal Dolny Śląsk, e-Szkoła i e-Zdrowie, ale również te, które chcemy realizować w nowej perspektywie unijnej – dodajeMichalak.

Przetarg na zakup urządzeń aktywnych zostanie rozpisany do końca czerwca br. W tym czasie władze województwa rozpoczną również postępowanie koncesyjne, które wyłoni docelowego operatora systemu. Zgodnie z założeniami lokalni operatorzy będą mogli rozpocząć swoją działalność na rzecz klientów końcowych w drugiej połowie 2016 roku. Łączny koszt budowy i uruchomienia DSS to 215 milionów złotych, z czego prawie 150mln złotych pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Unii Europejskiej.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)