Bezpłatna komunikacja zbiorowa dla kierowców we Wrocławiu

czwartek, 14.1.2016 14:37 2780 0

Wrocławscy radni z PiS-u chcą walczyć ze smogiem we Wrocławiu i dlatego proponują, aby wszyscy kierowcy mieli zapewnione bezpłatne przejazdy komunikacją miejską.

Radni przedstawili dziś projekt uchwały, w którym czytamy, że z bezpłatnego przejazdu będzie mogła skorzystać każda osoba okazująca dowód rejestracyjny samochodu osobowego z informacją o ważnym badaniu technicznym wraz z osobami jej towarzyszącymi – łącznie w liczbie zgodnej z wpisem określającym liczbę miejsc siedzących w samochodzie.

- We Wrocławiu parametry jakości powietrza są notorycznie przekraczane. Problem złego stanu powietrza jest ściśle związany ze wzrostem natężenia ruchu samochodowego. Dlatego zgodnie z koncepcją zrównoważonego rozwoju oraz Wrocławską polityką mobilności należy dążyć do stopniowego zmniejszania liczby samochodów poruszających się po naszym mieście - argumentują radni i proponują następujące rozwiązania:

1. Wprowadzenie bezpłatnej komunikacji miejskiej dla mieszkańców Wrocławia (właścicieli lub współwłaścicieli  samochodów osobowych zarejestrowanych na terenie Wrocławia) podróżujących z ważnym dowodem rejestracyjnym. Rezygnacja z podróży transportem indywidualnym będzie "nagradzana" uprawnieniem do bezpłatnego korzystania z komunikacji publicznej;

2. Wprowadzenie bezpłatnej komunikacji publicznej dla mieszkańców Wrocławia (właścicieli lub współwłaścicieli  samochodów osobowych zarejestrowanych na terenie Wrocławia) podróżujących z ważnym dowodem rejestracyjnym oraz osób im towarzyszących (potencjalnych pasażerów samochodów osobowych) - rozwiązanie to ma być stosowane w sytuacji przekroczenia poziomu stężeń zanieczyszczeń pyłowych PM10 powyżej 100 mikrogramów/m3 

Radni twierdzą, że uchwała nie pociągnie za sobą skutków dla budżetu gminy, ewentualne zmniejszenie wpływów Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego Sp. z o.o., jeśli wystąpi, nie będzie znaczne, a z pewnością nie przekroczy poziomu koniecznego dla podjęcia działań w sprawie ewentualnego dofinansowania spółki. Ich zdaniem, powołując się na przykład Krakowa i Nysy, wprowadzenie takiego rozwiązania nie zmniejszy wpływów pochodzących ze sprzedaży biletów MPK. 

- Wprowadzenie niniejszej uchwały w życie będzie miało istotny wpływ na zmianę przyzwyczajeń mieszkańców w poruszaniu się po mieście. To z kolei spowoduje zmniejszenie natężenia ruchu samochodowego we Wrocławiu, co w konsekwencji przyczyni się do poprawy jakości powietrza w naszym mieście. Omawiane rozwiązania będą również korzystnie wpływać na korki, co w kontekście zaliczania Wrocławia do miejsc najbardziej zakorkowanych na tle innych miast jest niezwykle istotne - uzasadnia klub PiS.

 

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)