Bibliotekoznawstwo – studia podyplomowe nie tylko dla miłośników książek. Co warto wiedzieć o tym kierunku?

środa, 29.3.2023 11:07 205

Planujesz studiować bibliotekoznawstwo na studiach podyplomowych? W takim razie przed zapisaniem się na wybrany kierunek warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami związanymi właśnie z tą ścieżką zawodową. Przygotowaliśmy dla ciebie kompendium wiedzy w pigułce, z którego dowiesz się, kto może ubiegać się o pracę w bibliotece, jak przebiegają studia podyplomowe oraz co znajdziesz w programie nauczania na bibliotekoznawstwie.

Czy trzeba ukończyć bibliotekoznawstwo, aby móc pracować w bibliotece?

Zacznijmy od sprawdzenia, czy ukończenie kierunku bibliotekoznawstwo na studiach podyplomowych jest konieczne, aby móc ubiegać się o zatrudnienie w bibliotece. Odpowiedź brzmi: to zależy, w jakiej placówce chcesz znaleźć pracę. Jeżeli jest ona publiczna albo miejska, to zgodnie z prawem jedynym obowiązkowym wymogiem jest wykształcenie średnie. Oczywiście, pomimo przeprowadzonej w 2013 roku deregulacji zawodu bibliotekarza wybrane miejsca mogą szukać kandydatów z innymi kompetencjami czy wyższym wykształceniem, jednak jest to kwestią indywidualną. Nie oznacza to, że masz rezygnować ze studiów podyplomowych. Dzięki nim na pewno wyróżnisz się na tle konkurencji.

Inaczej wygląda to w przypadku bibliotek szkolnych i pedagogicznych. Jeśli chcesz znaleźć pracę właśnie w takiej placówce, to koniecznie zapisz się na bibliotekoznawstwo. Studia podyplomowe, które mają charakter kwalifikacyjny i trwają 3 semestry, pozwolą ci uzyskać tytuł nauczyciela-bibliotekarza (kod zawodu: 235904) zgodnie z klasyfikacją opracowaną przez MRPiPS.

Bibliotekoznawstwo – najważniejsze informacje na temat studiów podyplomowych

Bibliotekoznawstwo to studia podyplomowe, które trwają 2 lub 3 semestry (w zależności od tego, czy chcesz pracować w bibliotece szkolnej i pedagogicznej, czy w innej placówce). Krótszy kierunek jest dostępny dla każdego absolwenta z dyplomem licencjata lub magistra, podczas gdy druga, dłuższa ścieżka, z uwagi na możliwość zatrudnienia na stanowisku nauczyciela-bibliotekarza, jest dedykowana wyłącznie osobom z uzyskanym wcześniej przygotowaniem pedagogicznym. Co ciekawe, w niektórych placówkach oferujących studia podyplomowe z bibliotekoznawstwa, możesz studiować te dwa kierunki jednocześnie. Taką możliwość daje np. Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego.

Czego nauczysz się na bibliotekoznawstwie? Program studiów podyplomowych

Co obejmuje program bibliotekoznawstwa? Studia podyplomowe pomogą ci w zdobyciu wiedzy, kompetencji i umiejętności niezbędnych w codziennej pracy na tym stanowisku. W trakcie zajęć poznasz zagadnienia z zakresu historii książek i bibliotek, opracowania formalnego i rzeczowego zbiorów, organizacji pracy w placówce szkolnej i pedagogicznej, rynku książki współczesnej, bibliografii, metodyki pracy z czytelnikiem czy edukacji artystycznej. Co istotne, bibliotekoznawstwo jako studia podyplomowe o charakterze kwalifikacyjnym wymagają nie tylko zdobycia wiedzy teoretycznej. Do ich ukończenia niezbędna jest również realizacja praktyk w wyznaczonym przez uczelnię wymiarze godzinowym.