BlindWiki – niewidomi o barierach w mieście

wtorek, 25.10.2016 10:50 563 0

Warsztaty dla niewidomych i niedowidzących prowadzi we Wrocławiu kataloński artysta Antoni Abad. Razem tworzą aplikację na komórki, w której niewidomi i niedowidzący wymieniają się informacjami na temat barier architektonicznych. BlindWiki funkcjonuje już m.in. w Australii, Włoszech i Niemczech. Teraz będzie działać w Polsce.

Warsztaty Antoni Abad prowadzi w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 w Klubie „Proza”. Architektoniczne bariery wprowadzone przez mieszkańców Wrocławia złożą się na aktualizowaną na bieżąco, internetową mapę dostępności miast. W projekcie mogą brać udział zarówno osoby niewidome i niedowidzące, jak i osoby widzące. Każdy może tworzyć mapę sensoryczną BlindWiki pobierając aplikację na telefon (https://blind.wiki/site/index).

Projekt BlindWiki, który do tej pory został zrealizowany w Rzymie, Syndey i Berlinie, ma zamienić się eksperymentalną sieć obywatelską niewidomych lub niedowidzących użytkowników. BlindWiki to także skarbnica doświadczeń, opinii i historii, tworzących wspólną kreatywną kartografię niewidzialnych. BlindWiki nie zastąpi białej laski lub psa przewodnika, ale może je uzupełniać. Celem jest stworzenie nieoczywistej mapy miasta i wywołanie debaty na temat obecności osób niewidzących w przestrzeni publicznej.

Antoni Abad przed wrocławską odsłoną BlindWiki, zrealizował wiele projektów o podobnym charakterze. Pracował m.in. z taksówkarzami z Meksyku, z Cyganami w Leidzie i León, nikaraguańskimi imigrantami na Kostaryce, czy kurierami motocyklowymi w São Paulo. W 2015 roku, we współpracy z Uniwersytetem La Sapienza w Rzymie, zrealizował pierwszą edycję BlindWiki.

Wrocławska odsłona projektu zakończy się publiczną debatą na temat tego, czy sztuka może spowodować społeczną transformację i mieć realny wpływ na poprawę sposobu życia różnych grup wykluczonych. 

źródło: Wrocław pl

Dodaj komentarz

Komentarze (0)