Blisko 260 stacji PKP posiada informacją w alfabecie Braille’a [FOTO]

wtorek, 28.4.2020 11:30 1450 0

Dla osób niewidomych i niedowidzących dostępność do kolei zwiększają dodatkowe informacje w alfabecie Braille’a. Na blisko 260 stacjach i przystankach PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. umieściły specjalne oznakowanie m.in. na poręczach i w windach. Kolej likwiduje ograniczenia i z roku na rok staje się coraz lepiej przygotowana do obsługi wszystkich podróżnych.

We Wrocławiu dojście do nowego peronu nr 6, na stacji Lublin Główny nowe windy - to kolejne miejsca wyposażone w oznakowanie w alfabecie Braille’a, które służą podróżnym. W najbliższym czasie informacje dla osób niewidomych i niedowidzących zostaną zamontowane na stacjach Ustka i Miastko. W tym roku oznakowanie w alfabecie Braille’a umieszczono już m.in. na stacjach Małkinia, Wolbrom, Dąbrowa Górnicza Strzemieszyce, Dąbrowa Górnicza Wschodnia. Wcześniej dodatkowe, oznakowanie dotykowe dla osób niewidomych i niedowidzących przygotowane zostało na ponad 250 stacjach i przystankach. Zaplanowano wyposażenie w informacje w alfabecie Braille’a kolejnych peronów.

Gdzie są dodatkowe informacje? Podróżujący mogą odczytać informacje umieszczone na poręczach schodów oraz w przejściach i na peronach na tabliczkach ze schematami stacji. Na stacjach wyposażonych w windy, informacje są na panelach przy i w kabinach dźwigów. W dostępie do pociągów i w korzystaniu z peronów pomagają pasy naprowadzające i linie bezpieczeństwa z wypukłą fakturą.

W 2019 r. informacje w alfabecie Braille’a zostały umieszczone na nowych przystankachm.in. Rzeszów Zachodni, Mokronos Górny (k. Wrocławia), Jelenia Góra Zabobrze, Jelenia Góra Przemysłowa oraz nowych przystankach na trasie z Poznania do Piły - Poznań Podolany, Złotniki, Grzybowe Złotkowo, Bogdanowo.

Poszerzono oznakowanie w 2019 r. na modernizowanych peronach wielu województw, m.in.: Garwolin (mazowieckie), Zabierzów, Rudawa (małopolskie), Dęblin (lubelskie), Zduńska Wola  (łódzkie), Opole Wschodnie (opolskie), Jaworzyna Śląska (dolnośląskie), Chodzież, Rożnowo, Milcz (wielkopolskie), w województwie śląskim - Żory, Korwinów oraz Cięcina i Radziechowy Wieprz – na trasie pomiędzy Żywcem a Węgierską Górką. 

Informacje w alfabecie Braille’a są na większych stacjach m.in. : Szczecin Główny, Jelenia Góra, Gdańsk Wrzeszcz, Bydgoszcz Główna, Zielona Góra, Kraków Główny, Kołobrzeg, Oborniki Wielkopolskie, Zielona Góra, Iława Główna, Gliwice, Wrocław Główny.

Oznakowanie jest na przystankach i mniejszych stacjach m.in.: Grudziądz Przedmieście, Gorzów Wlkp. Wschodni, Warszawa Koło, Sucha Beskidzka Zamek, Widuchowa na trasie Szczecin – Kostrzyn, Markuszowa (woj. podkarpackie) i Czarnca (woj. świętokrzyskie).

Dzięki Krajowemu Programowi Kolejowemu nowe przystanki i modernizowane obiekty są konsekwentne doposażane w udogodnienia dla wszystkich podróżnych. Na poprawę dostępności kolei PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wykorzystują środki budżetowe i środki z programów unijnych: Programu Operacyjnego Polska Wschodnia, Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, instrumentu CEF „Łącząc Europę, regionalnych programów operacyjnych.

Kolej dostępna dla wszystkich pasażerów

Z roku na rok, na peronach stacji i przystanków przybywa udogodnień dla osób niewidomych i niedowidzących, a także tych z ograniczoną możliwością poruszania. To zasługa zarówno  modernizacji prowadzonych przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. na liniach m.in. Kraków – Katowice, Warszawa – Białystok, Poznań – Szczecin, Opole – Kędzierzyn Koźle, jak i prac utrzymaniowych. Pomagają windy, pochylnie, schody ruchome. 

Dzięki kolejnym inwestycjom kolejarzy na peronach oraz na dworcach i w pociągach podróżowanie koleją staje się jeszcze bardziej dostępne dla wszystkich pasażerów. Informacje o dostępności infrastruktury pasażerskiej dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się są zamieszczone na stronie www.portalpasazera.pl w Katalogu Stacji Kolejowych.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)