BODY WORLDS – najliczniej odwiedzana wystawa świata powraca do Wrocławia

czwartek, 19.8.2021 13:38 1805 0

Przed sześcioma laty wystawa BODY WORLDS wzbudziła we Wrocławiu prawdziwą sensację. Zresztą na całym świecie dzieła twórcy plastynacji prof. Gunthera von Hagensa wywołują wielkie zainteresowanie i emocje wśród zwiedzających. Teraz ekspozycja powraca na Dolny Śląsk, ale w nowej odsłonie, nazwanej VITAL, i dotyczy anatomii człowieka. Na świecie obejrzało ją już ponad 50 mln osób. Już niedługo będziemy mieli okazję zwiększyć tę liczbę. 

Co takiego jest w BODY WORLDS, co urzeka i odbija się echem tak wielu milionów ludzi z różnych kultur i religii, w różnym wieku i wykonujących różne zawody? Kurator dr Angelina Whalley, która jest odpowiedzialna za treść, projekt oraz koncepcyjne planowanie ekspozycji twierdzi, że kluczem do sukcesu BODY WORLDS jest to, że wystawa głęboko zmienia nasze spojrzenie na nas samych.

– Zwiedzający, patrząc na inne ludzkie ciało odkrywają własne w zupełnie nowy sposób. Ekspozycja przedstawia ciało nie tylko jako podstawę naszej fizycznej egzystencji, ale także jako zwierciadło naszego własnego stylu życia. Cokolwiek robimy lub czego nie robimy, to, co jemy, jak i czy ćwiczymy – wszystko ma na nas fizyczny wpływ, zarówno pozytywny, jak i negatywny – mówi dr Whalley.

Ekspozycja przywodzi na myśl te skojarzenia i przedstawia wyjątkowość ludzkiego życia. Wiedza zdobyta na wystawie wyostrza poczucie własnej bezbronności oraz wartości własnego zdrowia, jednocześnie ucząc, jak lepiej dbać o siebie szczególnie teraz, w tym trudnym dla wszystkich okresie.

Gunther von Hagens jako anatom, wynalazca, nauczyciel oraz orędownik zdrowia stworzył estetyczne plastynaty całego organizmu. Dzięki nim istnieje możliwość wnikliwego zapoznania się z fantastyczną tematyką ciała. Poprzez plastynację, ciało po śmierci człowieka może zostać przekształcone w niesamowity anatomiczny wzorzec. Wszystkie eksponaty, które znajdują się na wystawie, są prawdziwe. Ciała pochodzą od dawców, którzy za życia zgodzili się je przekazać na rzecz Instytutu Plastynacji w Heidelbergu. W instytucie tym od lat 80. ub. wieku prowadzony jest specjalny program dawców ciał na potrzeby plastynacji. 

Wystawa kładzie duży nacisk na edukację, przez co zachęca uczniów szkół podstawowych, gimnazjów, szkół średnich i wyższych do przeniesienia wiedzy podręcznikowej w praktyczną naukę anatomii i czerpanie wiedzy „z pierwszej ręki”. Wartość edukacyjna projektu została bardzo wysoko oceniona przez wiele instytucji naukowych z całego świata, zdobywając ogromną popularność na każdym kontynencie.

Metoda plastynacji oraz stworzenie wystawy BODY WORLDS sprawiły, że wiedza dotycząca anatomii, kiedyś przeznaczona wyłącznie dla lekarzy  i personelu medycznego, teraz stała się dostępna dla każdego z nas.

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)