komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

czwartek, 2 lipca 2020

Jagody, Urbana

Chcą, aby na Biskupinie powstało muzeum tramwajów

czwartek, 20.11.2014 12:18 , komentarze: 1 , odsłony: 8575
kategorie artykułu:

Zabytkowe tramwaje stoją i niszczeją, a mogłyby byc jedną z atrakcji Wrocławia. Wrocławianie skrzykują się na profilach na Facebooku i chcą utworzenia muzeum komunikacji na zajezdni "Dąbie". WESPRZYJ INICJATYWĘ.

Fot. MPK

- Miasto chce stworzyć na Wielkiej Wyspie drugie centrum Wrocławia. Czy nie mądrze by było uatrakcyjnić je kolejnym ciekawym punktem, oraz wykorzystać potencjał jaki daje 100 letnia zajezdnia tramwajowa? To tu kończyły trasę tramwaje konne dające początek komunikacji miejskiej we Wrocławiu, jest to również kolejna budowla, która świadczy o świetności Wrocławskiej architektury, rozpoznawanej w Europie i na Świecie w postaci zabudowy Wielkiej Wyspy. Nie skazujmy zajezdni na zapomnienie i zdegradowanie do wyłącznie niskich komercyjnych funkcji. Stwórzmy Muzeum Komunikacji, oraz żyjące całą dobę miejsce spotkań, promujące dziedzictwo tego miejsca tak samo jak to robimy z Halą Stulecia, Zoo, Pawilonem 4 Kopuł, osiedla WUWA oraz wielu innych miejsc. Przedstawmy światu bogatą historię wrocławskiej komunikacji i niech " Mkną po Szynach Niebieskie Tramwaje"! Pokażmy władzom miasta, że kochamy nasze miasto i że zależy nam na jego rozwoju i promocji ciekawych miejsc - piszą na Facebooku inicjatorzy akcji utworzenia muzeum.

17 listopada został również wysłany w tej sprawie kolejny list do prezydenta miasta Rafała Dutkiewicza.

- Nie możemy pozwolić, aby infrastruktura zakładu tramwajowego na Biskupinie została zmarnowana. Markety, czy centra studenckie mogą powstać wszędzie, a muzeum komunikacji miejskiej nie! - pisze Łukasz Wolniewicz, autor petycji do Rafała Dutkiewicza, na portalu wroclawskakomunikacja.pl i dodaje, że "Dąbie" jest idealne na muzeum. - Jest to doskonałe miejsce na tego typu ekspozycję. Przekonaliśmy się o tym we wrześniu podczas Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, kiedy każdy mógł zwiedzić obiekt. Z tego czasu zostały tylko piękne zdjęcia z wystawionymi przed halami zabytkowymi tramwajami. Każdy mógł zdać sobie wtedy sprawę jak dostojną kolekcję posiadają wrocławscy miłośnicy.Chcemy, aby tak w tym miejscu pozostało! Jeśli "Dąbie" przestanie służyć zabytkowym tramwajom nie będzie mowy o chronieniu historycznych wozów. Obecnie stacjonują tam pojazdy Towarzystwa Miłośników Wrocławia. Na zajezdniach MPK nie będzie na nie miejsca, a te które są niesprawne zostaną wyrzucone "pod chmurkę".

Inicjatywa stworzenia muzeum komunikacji nie jest nowa. Wcześniej w tej sprawie petycje do władz miasta wysyłało również Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocław. Projekt zabezpieczenia kolekcji zabytkowych tramwajów i remontu jednego z nich był zwycięzcą zeszłorocznej edycji WBO.

Minął już ponad rok od czasu, gdy projekt ten zdobył szerokie poparcie wrocławian i zyskał 500 tys. zł na jego realizację przez Radę Miejską, ale tramwaje ciągle nie zostały zabezpieczone i dalej stoją pod gołym niebem za zajezdnią przy ul. Legnickiej. Warto podkreślić, że kolekcja wpisana jest do rejestru zabytków, a co za tym idzie, jest chroniona prawem. I obowiązek dbania o nią przypada na właściciela, czyli Gminę Wrocław - tłumaczy TUMW i wskazuje na zajezdnię "Dąbie". Tam bowiem od marca 2014 roku stoją puste hale. - Apelujemy do władz miejskich Wrocławia, aby nie zaprzepaściły tej okazji i kolekcję zabytkowych pojazdów przeniosły właśnie do zajezdni Dąbie. W dyskusji publicznej pojawiają się różne pomysły na nową wizję dawnej zajezdni – sklep wielkopowierzchniowy, sala koncertowa czy centrum kultury studenckiej. Na szczęście hale Dąbia są duże i można pogodzić w nich wiele różnych funkcji. O ile jednak sklep dyskontowy można zlokalizować w dowolnym miejscu, to zajezdnia nadaje się idealnie do dalszego służenia tramwajom – tym razem zabytkowym - apeluje towarzystwo.

 

 

Wasze komentarze

poniedziałek, 29.6.2020 11:50
poniedziałek, 29.6.2020 11:07
2
czwartek, 25.6.2020 12:26
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele