Chcą zbudować pierwszy publiczny skatepark we Wrocławiu

poniedziałek, 17.10.2016 17:07 1488 0

17 października przed Narodowym Forum Muzyki odbyła się konferencja prasowa ws. budowy pierwszego publicznego skateparku we Wrocławiu. 

- Miasto Wrocław jest czwartym miastem w Polsce pod względem liczby mieszkańców, jednak do dnia dzisiejszego nie powstał na jego terenie ani jeden publiczny, bezpłatny, ogólnodostępny i otwarty skatepark. Do 2007 r. wrocławska młodzież korzystała ze skateparku znajdującego się na terenie obecnego Narodowego Forum Muzyki, jednak ze względu na plany budowy i rozpoczęcie inwestycji, obiekt został zamknięty. Od tego momentu, mimo wielu oddolnych inicjatyw i prób zainteresowania przez grupy i osoby uprawiające sporty (w tym m.in.: zgłaszania wniosków we Wrocławskim Budżecie Obywatelskim), których naturalnym miejscem są właśnie skateparki, nie rozpoczęto budowy nowego obiektu. Obecnie jedynym dostępnym, dostosowanym do uprawiania tego typu sportu obiektem jest płatny Skatepark Zajezdnia 31 przy ul. Legnickiej. Jednak jest to skatepark znajdujący się w hali i dostępny tylko w określonych godzinach. Na przykładzie innych miast, będących w najbliższym kręgu Wrocławia pod względem liczby mieszkańców, możemy zauważyć, iż w Warszawie jest 17 skateparków, Łodzi i Krakowi po 5, natomiast w Poznaniu i Gdańsku po 3. Najchętniej wybieranym przez młodzież z Wrocławia, obiektem do uprawiania tych dziedzin sportu jest Skateplaza w Lesznie, będąca zarazem największym tego typu obiektem w Polsce. - mówi Mateusz Jędrachowicz (Sekretarz Stowarzyszenia)

- Na co dzień jednak, najczęściej użytkowane, ze względu na brak alternatyw, są krawężniki, ławki czy też poręczę w różnych miejscach Wrocławia – w szczególności obok obecnego Narodowego Forum Muzyki, przejścia Świdnickiego, bulwarze Xawerego Dunikowskiego czy też Fontannie przy pl. Jana Pawła II. Jak możemy zaobserwować, korzystanie z miejsc nie przeznaczonych do uprawiania sport, jest niebezpieczne: młodzież narażona jest na wypadki, potrącenia i uszkodzenia oraz stwarza zagrożenia dla innych, a także kosztowne: uszkodzone są ławki, schody, chodniki, krawężniki czy poręcze. Budowa skateparku we Wrocławiu to przede wszystkim udostępnienie miejsca dla młodzieży do uprawiania sportu w bezpiecznych i dostosowanych warunkach oraz zaktywizowanie młodzieży, ale także promocja dla miasta oraz możliwość organizacji zawodów i turniejów ogólnopolskich. Warto również zastanowić się czy miasto Wrocław, nie poniosło większych kosztów związanych z naprawą uszkodzonych miejsc, elementów i obiektów spowodowaną uprawianiem sportów na ww. terenach, nie przeznaczonych do uprawiania tych dyscyplin, niż sama budowa nowego skateparku we Wrocławiu. - mówi Mateusz Żak (Prezes Stowarzyszenia)

- Kwestia budowy publicznego skateparku poruszana jest przez środowiska sportowe już od samego momentu zamknięcia skateparku przy pl. Wolności. Interweniowałem w tej sprawie dwukrotnie w 2012 r. do Biura Sportu, Turystyki i Rekreacji, jednak nie zostały znalezione na to środki w budżecie miejskim. Dziś ponownie zwracamy się do Prezydenta Wrocławia o zarezerowanie środków w przygotowywanym projekcie budżetu miejskiego na 2017 r., które umożliwią budowę skateparku w naszym mieście oraz rozpoczęcie konsultacji ze środowiskami zainteresowanymi jego budową, w celu wypracowaniu wspólnego pomysłu i projektu inwestycji.Michał Jaros (Poseł na Sejm RP, Nowoczesna)

Skan wniosku skierowanego do Prezydenta Miasta Wrocławia 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)