Chciał zabić. Matka jego dziecka chce go pozbawić praw rodzicielskich

poniedziałek, 31.8.2015 16:19 2557 1

Napisała do nas Nasza Czytelniczka, Pani Katarzyna, mama rocznej dziewczynki (córka nosi nazwisko biologicznego ojca). Ojcu dziewczynki postawiono zarzut usiłowania ciężkiego przestępstwa (usiłowanie zabójstwa). Teraz Pani Katarzyna, chce odebrać mu władzę rodzicielską. Jednocześnie chce zmienić nazwisko swojemu dziecku, jednak nie wie, co dokładnie ma zawrzeć w piśmie. 

- W przypadku Pani Katarzyny należy rozważyć dwie sytuacje, ponieważ nie posiadamy informacji o tym, czy ojciec dziecka jest mężem Pani Katarzyny, czy nie - mówi prawnik, Radosz Pawlikowski, z wrocławskiej kancelarii prawnej Reaktia.

Zmiana nazwiska dziecka następuje poprzez uzyskanie zgody małżonka, choćby byłego. Jeśli zgoda taka jest niemożliwa, kieruje się sprawę do sądu o rozstrzygnięcie sporu pomiędzy rodzicami co do istotnej kwestii w sprawach dziecka (art. 97§2 KRO) i wydanie zgody na zmianę nazwiska dziecka. Zmiana następuje w trybie administracyjnym przed kierownikiem USC, a orzeczenie sądu zastępuje oświadczenie woli składane przez ojca.

Jeśli rodzice dziecka nie są małżeństwem, to albo dziecko nosi nazwisko matki, albo ojca, który je uznał albo nazwisko obojga, kiedy rodzice wydali zgodne oświadczenie.

- Z historii Pani Katarzyny można wywnioskować, że jeśli nie byli małżeństwem, to ojciec dziecka mógł uznać je po urodzeniu przed kierownikiem USC. W sytuacji, kiedy rodzice dziecka nie są małżeństwem, ale ojciec biologiczny dziecka dał mu swoje nazwisko, zmiana nazwiska jest możliwa o ile zmiana nazwiska ma nastąpić na nazwisko matki lub inne. W przypadku uzasadnionej chęci zmiany nazwiska dziecka na nazwisko matki, a jednocześnie braku zgody ojca dziecka na taką zmianę, należy złożyć wniosek do sądu o pozbawienie władzy rodzicielskiej ojca dziecka i zmianę nazwiska, podobnie jak w przypadku kiedy rodzice byliby małżonkami - tłumaczy prawnik i dodaje, że zmiana imienia i nazwiska może nastąpić tylko z ważnych powodów. Zalicza się do nich głównie fakt ośmieszającego nazwiska czy takiego, które nie licuje z godnością człowieka.

- Rola sądu w przypadku Pani Katarzyny sprowadzać się będzie jedynie do orzeczenia o odebraniu władzy rodzicielskiej ojcu dziecka i wyrażenia "za niego" zgody co do zmiany nazwiska. Jeśli takie postanowienie sądu Pani Katarzyna uzyska, zgoda ojca dziecka do zmiany nazwiska nie jest już potrzebna. Następnie należy udać się do USC z postanowieniem sądu, gdzie składa się podanie o zmianę nazwiska dziecka. Zmiana nazwiska ma miejsce w kilka dni po złożeniu podania, o ile kierownik USC wyrazi na to zgodę. Niemniej jednak, należy liczyć się z tym, że decyzja sądu nie jest dla kierownika USC wiążąca i podejmuje on decyzję o zmianie nazwiska samodzielnie - wyjaśnia Radosz Pawlikowski.

Pozew o odebranie władzy rodzicielskiej argumentuje się swoją historią i sytuacjami, które przemawiają za koniecznością zmiany. Opisuje się dokładnie jak zachowuje się ojciec dziecka: czy interesuje się dzieckiem, czy dobrowolnie łoży na dziecko, płaci alimenty, utrzymuje kontakty z dzieckiem, zajmuje się nim, jak również czy jest agresywny, uzależniony, czy daje dziecku zły przykład lub nadużywa władzy rodzicielskiej.

- Dodatkowo, w przypadku Pani Katarzyny, należy również umieścić informację o postawionych mu zarzutach usiłowania zabójstwa. Warto do wniosku pod każdym argumentem dodać dowód, np. zeznania świadków konkretnej sytuacji - kończy prawnik.

Jeżeli macie pytania do prawnika lub chcecie uzyskać poradę prawną, opiszcie swoją sprawę i wyślijcie na maila wroclaw@doba.pl z tytułem "prawnik", a prawnicy z wrocławskiej kancelarii Reaktia postarają się rozwiać wasze wątpliwości. Wszystkie porady prawne będą publikowane z zachowaniem anonimowości Naszych Czytelników. 

Kancelaria Reaktia

+48 71 307 07 44

porady@dobry-prawnik.info

www.dobry-prawnik.info

ul. Powstańców Śląskich 98/214

53-333 Wrocław

Przeczytaj komentarze (1)

Komentarze (1)

wtorek, 01.09.2015 14:32
fajna inicjatywa z poradami prawnymi!