Chodźmy razem do szkoły! Uczniowie z Ukrainy mogą liczyć na mieszkańców Wrocławia

środa, 17.8.2022 14:53 422 0

Prawie trzystu uczniów z Ukrainy będzie się uczyć od września w powstających właśnie we Wrocławiu i Gdańsku klasach przygotowawczych, tworzonych przez fundację Ogólnopolski Operator Oświaty. To dzieci, które razem z mamami uciekły przed wojną do Polski. Zapisy uczniów już trwają. Fundacja zaprasza wrocławian i wrocławskie firmy: „Stwórzmy dzieciom z Ukrainy warunki do bezpiecznej, skutecznej nauki”.

Podstawa programowa jest już opracowana. Nauczyciele - gotowi do prowadzenia zajęć od 1 września. Są też pomieszczenia, w udostępnionych przez firmę Nokia dwóch piętrach biurowca przy ul. Śrubowej oraz w Domu Ukraińskim, który przy ul. Ofiar Oświęcimskich prowadzi fundacja Zobacz Mnie.

- Łącznie wszystkich klas będzie aż jedenaście. Dydaktycznie, programowo i kadrowo jesteśmy już gotowi. Chcemy zapewnić dzieciom również komfortowe warunki do nauki, integracji i rozwojowej zabawy – tłumaczy Mateusz Krajewski, prezes fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty. - Ważne, żeby nauka była dla dzieci i nauczycieli przyjemna, a przede wszystkim efektywna. Liczymy, że wrocławianie i wrocławskie firmy zechcą nas w tym wesprzeć.

W obu lokalizacjach trwa już adaptowanie przestrzeni na potrzeby sal lekcyjnych. Fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty, wspierana przez darczyńców, doposaża klasy w brakujące meble, kompletuje sprzęt do pracowni informatycznej i pomoce dydaktyczne do prowadzenia pozostałych zajęć.

W projekt wsparcia dla ukraińskich dzieci i szykowanych dla nich klas przygotowawczych zaangażować się może każdy. Jak to zrobić? Możliwości już teraz jest kilka:

  • przekazując w darze materiały biurowe, plastyczne i szkolne;
  • biorąc udział w licytacjach charytatywnych;
  • realizując zakupy w sklepach internetowych przez aplikację przekazującą część zysku sklepu na cel pomocowy;
  • wpłacając dowolną kwotę na zbiórkę, prowadzoną na portalu Zrzutka.pl.

Dodatkowo, fundacja zaprasza do współpracy również przedstawicieli biznesu, którzy chcieliby i mogą dołączyć do projektu nie tylko finansowo czy rzeczowo. Równie cennym wsparciem będzie czas i aktywność, poświęcone przez pracowników w ramach wolontariatu pracowniczego.

Jak ważna i potrzebna jest nauka w bezpiecznych i komfortowych warunkach, zwłaszcza w obliczu wojennej traumy, doskonale wiedzą osoby, które pomagają uchodźcom z Ukrainy od pierwszych dni wojny.

- Bardzo zależy nam na tym, żeby dać im bezpieczeństwo i namiastkę normalności. A szkoła jest dla dzieci bardzo istotna nie tylko z edukacyjnego, ale i społecznego punktu widzenia – podkreśla Agnieszka Aleksandrowicz-Zdral, prezes zarządu Fundacji ZOBACZ MNIE, prowadzącej we Wrocławiu Dom Ukraiński. - Szkoła i dziecięce przyjaźnie to fundamentalny element szczęśliwego dzieciństwa, którego część próbujemy stworzyć im w Polsce.

Dom Ukraiński, w którym zorganizowane będą cztery klasy przygotowawcze, jest też miejscem, do którego można przynosić artykuły szkolne dla uczniów.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)