Ciekawe, mało znane miejsca Wrocławia cz. 5: Pawłowice - Pałac Kornów, park, jezioro

We Wrocławiu jest wiele ciekawych miejsc, które nie cieszą się dużą popularnością. O ich istnieniu wiedzą zazwyczaj tylko mieszkańcy danego osiedla bądź bardziej wnikliwi lokalni turyści. Większość z nich stanowi atrakcję turystyczną albo służy jako interesująca alternatywa na popołudniowy spacer lub wypoczynek. Nierzadko wiąże się z nimi wiele ciekawostek i zaskakująca historia.

Wrocławskie Pawłowice to osiedle w północno-wschodniej części miasta, zamieszkane przez ok. 2 tys. osób. Odznaczają się spokojnym otoczeniem, charakter zabudowy przypomina raczej obszary wiejskie. Na terenie Pawłowic znajduje się jezioro oraz Pałac Kornów z utrzymanym w dobrym stanie parkiem.

Przez obszar osiedla przebiega linia kolejowa nr 326 z Wrocławia do Trzebnicy obsługująca przystanek "Wrocław Pawłowice" przy ulicy Starodębowej. Do pętli przy ulicy Widawskiej (w pobliżu pałacu) dojeżdzają autobusy linii 151 z placu Grunwaldzkiego.

Odjazdy linii 151 z przystanku "Pawłowice Widawska" w kierunku Pl. Grunwaldzkiego (po lewej)
Odjazdy linii 151 z przystanku "Plac Grunwaldzki" w kierunku Pawłowic (po prawej)

Jezioro Pawłowickie

Nad Jeziorem Pawłowickim zlokalizowanym pomiędzy ulicami Pawłowicką, Sasankową i Jeziorową znajduje się plaża, boisko do siatkówki, mała ścieżka edukacyjna w formie pomostu wzdłuż brzegu kąpieliska i wypożyczalnia sprzętu wodnego. Plany zakładają rewitalizację całego obiektu. Teren jest bardzo urokliwy i stanowi ciekawą alternatywę letniego wypoczynku.

Więcej informacji pod linkiem: Nad Jeziorem Pawłowickim

Pałac Kornów i park pałacowy

Pałac Kornów w Pawłowicach to zbudowany w latach 1891-95 folwark należący do klasztoru św. Wincentego, który następnie nabyty przez Henryka Korna stał się siedzibą rodową. Wokół pałacu znajduję się park o powierzchni ok. 7 ha ze stawem, kamiennym mostem oraz glorietą. W czasach II wojny światowej pałac został przejęty, na szczęście obyło się bez walk.

W latach 1945-52 pałac użytkowany był przez Uniwersytet Wrocławski, a później przejęty został przez Akademię Rolniczą (obecnie Uniwersytet Przyrodniczy) i tak zostało do dnia dzisiejszego. W 1956 roku przebudowane zostały wnętrza pałacu. W 1976 miał miejsce pożar, ale w tym samym roku odbudowano zniszczenia.

W 1996 roku renesansowa budowla została wpisana do rejestru zabytków. Obecnie mieści się w nim Centrum Szkolenia Ustawicznego, centrum konferencyjne, hotel i restauracja.

Do otoczenia pałacu zaliczany jest zespół folwarczny, park i kilka mniejszych obiektów. Cały teren należy do Uniwersytetu Przyrodniczego.
Odrestaurowane w 2012 roku arboretum gromadzi ponad 200 gatunków roślin. Na terenie parku znajduje się pomnik przyrody - dąb szypułkowy "Paweł" o obwodzie pnia ok. 7,6 m. W centralnej części arboretum znajduje się staw, przy brzegu którego widnieje zabytkowa glorieta.

Obok stawu zauważyć można zabytkowy kamienny most. Jedna z głównych ścieżek parku pokrywa się z żółtym szlakiem dookoła Wrocławia im. dr Bronisława Turonia.

Zachęcamy do odwiedzenia Pawłowic. Spacer urokliwym parkiem z widokiem na okazały renesansowy pałac to znakomita odskocznia od miejskiego pośpiechu i zgiełku.

CZYTAJ POPRZEDNIĄ CZĘŚĆ: Ciekawe, mało znane miejsca Wrocławia cz. 4: Wzgórze Maślickie - najwyższy punkt Wrocławia

Foto: DOBA.PL

 

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)