Ciekawe, mało znane miejsca Wrocławia cz. 6: Park Mamuta, Wzgórze Oporowskie i Park Grabiszyński

We Wrocławiu jest wiele ciekawych miejsc, które nie cieszą się dużą popularnością. O ich istnieniu wiedzą zazwyczaj tylko mieszkańcy danego osiedla bądź bardziej wnikliwi lokalni turyści. Większość z nich stanowi atrakcję turystyczną albo służy jako interesująca alternatywa na popołudniowy spacer lub wypoczynek. Nierzadko wiąże się z nimi wiele ciekawostek i zaskakująca historia.

Na granicy Grabiszyna i Oporowa, przy pętli tramwajowo-autobusowej znajduje się Wzgórze Oporowskie. Na szczycie 137-metrowego wzniesienia usytuowany jest Cmentarz Żołnierzy Polskich utworzony na przełomie lat 60. i 70. XX wieku. Stanowi miejsce spoczynku 604 osób - głównie polskich żołnierzy - uczestników kampanii wrześniowej oraz poległych na froncie żołnierzy 2 Armii Wojska Polskiego, a także żołnierzy walki podziemnej i przymusowych robotników cywilnych oraz ofiar terroru hitlerowskiego.
Schody na Wzgórze Oporowskie

184 groby są niezidentyfikowane. Nekropolia została zaprojektowana przez Tadeusza Hellera. Na wzgórzu wzniesiono Pomnik Żołnierzy Wojska Polskiego z płaskorzeźbami. Żelbetonowa, modernistyczna konstrukcja została zaprojektowana przez Łucję Skoromowską-Wilimowską i ma wysokość 23 metrów.

Pomnik Żołnierzy Wojska Polskiego

Na wzgórze prowadzą kamienne schody od strony parkingu oraz kilka ścieżek - między innymi od strony pętli tramwajowej i rzeki Ślęzy.

Cmentarz znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Parku Grabiszyńskiego. Na powierzchni 48 hektarów znaleźć można pole golfowe, wybieg dla psów, place zabaw, siłownię plenerową, ścieżkę zdrowia i inne atrakcje. Na granicy parku płynie rzeka Ślęza.

Park Grabiszyński

Po drugiej stronie rzeki, przez którą najlepiej przejść jazem, znajduje się kompleks "Park Mamuta". Swoją nazwę zawdzięcza kształtowi głównego obiektu na placu, a mianowicie zjeżdżalni wychodzących z drewnianej konstrukcji przypominających kły mamuta. Otoczenie środowiska naturalnego, leżaki, łąka do gier plenerowych, zespół urządzeń sprawnościowych klasyfikują obiekt jako świetne miejsce odpoczynku i relaksu blisko przyrody, a jednocześnie w niewielkiej odległości od miejskiej zabudowy.

Jaz nad rzeką Ślęzą
Park Mamuta
 
Do wszystkich opisanych miejsc łatwo dostać się komunikacją miejską. Do pętli na Oporowie dojeżdżają linie tramwajowe 4, 5 oraz 20. Na przystanku "Oporów" zatrzymują się również linie autobusowe 107,  125, 132 i 143. Ponadto do usytuowanej 700 metrów dalej pętli przy Cmentarzu Grabiszyńskim dojeżdża linia tramwajowa 11 oraz swój przystanek ma linia autobusowa A.
Pętla "Oporów"

Opisane obiekty nie są może szczególnie tajemniczym miejscem na mapie Wrocławia, ale stanowią ciekawy teren wypoczynkowy, rekreacyjny z elementem historyczno-patriotycznym. Wielu mieszkańców, nawet zamieszkujących pobliskie osiedla oraz działki nie jest świadoma atrakcji, które chowają się tuż za rogiem.

Rzeka Ślęza

Wymienione punkty to miejsce dla każdego - zarówno dzieci, zwierzaków, jak i młodzieży i dorosłych.

Foto, tekst: DOBA.PL

CZYTAJ POPRZEDNIĄ CZĘŚĆ: Ciekawe, mało znane miejsca Wrocławia cz. 5: Pawłowice - Pałac Kornów, park, jezioro

Dodaj komentarz

Komentarze (0)