CIT 8 – 4 wskazówki, jak rozliczyć podatek dochodowy od osób prawnych

wtorek, 30.3.2021 19:40 835

Druk CIT 8 przeznaczony jest do rozliczenia się z Urzędem Skarbowym przez osoby prawne, ale nie tylko. Dotyczy on również sporej liczby spółek i przedsiębiorstw oraz niektórych podmiotów, które osobowości prawnej nie posiadają. W przeciwieństwie do osób, rozliczających się za pomocą formularza PIT, CIT 8 można złożyć jedynie drogą elektroniczną, wykorzystując podpis kwalifikowany. Wszelkie finansowe zobowiązania należy przesłać na konto Urzędu Skarbowego przelewem w terminie 3 miesięcy od zakończenia roku podatkowego. Jak rozliczyć się za pomocą CIT 8?

  1. CIT 8 – kto powinien go złożyć?

  2. Jak wypełnić CIT 8?

  3. Rok podatkowy dla celów CIT 8

  4. Do kiedy złożyć CIT 8?

CIT 8 – kto powinien go złożyć?

Deklaracja CIT 8 przeznaczona jest dla osób prawnych oraz wszelkich spółek kapitałowych. Dotyczy także spółek komadytowo-akcyjnych, mających swą siedzibę w Polsce. Co ważne, CIT 8 online powinny składać również spółki nie mające osobowości prawnej (na przykład posiadające swą siedzibę w innym państwie, w którym płacą podatki). Podatek CIT dotyczy dochodów, uzyskanych przez powyższe podmioty niezależnie od sposobu, w jaki zostały one uzyskane, a także dywidend oraz odsetek od nieuregulowanych zobowiązań finansowych. Wypełniając druk CIT 8 należy uwzględnić jedną z dwóch obowiązujących stawek – 19%, która płacą podmioty osiągające dochód na zasadach ogólnych, lub 9%, która płacą najczęściej małe przedsiębiorstwa lub te, które dopiero rozpoczynają swą działalność.

Jak wypełnić CIT 8?

Jak wypełnić formularz? W roku 2021 można zrobić to tylko elektronicznie. Dotyczy to również podmiotów jednoosobowych oraz spółek zatrudniających mniej niż pięć osób, które do niedawna mogły rozliczać się za pomocą formularzy papierowych. Wysyłając CIT 8 należy wykorzystać specjalną bramkę „e-deklaracje”, pozwalającą na złożenie rozliczenia. Jeśli korzystamy z odpowiedniego programu do wypełnienia formularza musimy upewnić się, iż posiada on wtyczkę pozwalającą na bezproblemowe jego wysłanie. Wypełniony druk należy podpisać podpisem kwalifikowanym – inny rodzaj autoryzacji jest niedopuszczalny. Jeśli rozliczający się podmiot nie posiada podpisu kwalifikowanego, może skorzystać na przykład z podpisu biura rozliczeniowego, po uprzednim przekazaniu odpowiedniego pełnomocnictwa.

 

 

Rok podatkowy dla celów CIT 8

Rozliczenie roczne CIT 8 składa się za ostatni rok podatkowy, jednak nie musi on być tożsamy z rokiem kalendarzowym. Jeśli podmiot określi w statucie lub umowie spółki inny okres, jako rok podatkowy, będzie mógł uwzględnić go w rozliczeniu. Musi on jednak wynosić dwanaście kolejnych miesięcy. Wyjątkiem jest sytuacja, w której podatnik właśnie rozpoczyna działalność gospodarczą, wówczas rok podatkowy będzie liczony od dnia rozpoczęcia funkcjonowania do końca roku kalendarzowego lub do końca deklarowanego roku podatkowego, jednak musi to być okres nie dłuższy, niż dwanaście miesięcy. Jeśli jednak działalność rozpoczęta jest w drugiej połowie roku, a rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, wówczas podatnik rozlicza się za okres od rozpoczęcia działalności do końca następnego roku kalendarzowego.

Do kiedy złożyć CIT 8?

CIT 8 w 2021 roku należy złożyć do dnia 30 czerwca tego roku. Dotyczy to jednak tylko podmiotów, które przyjęły rok kalendarzowy jak rok podatkowy, lub dokonały zmian okresu rozliczeniowego w taki sposób, iż kończy się on ostatniego dnia grudnia. W innym przypadku termin złożenia deklaracji to okres trzech miesięcy, licząc od zakończenia roku podatkowego, w którym rozlicza się podatnik. Spółki, tworzące grupy kapitałowe, muszą mieć do celów rozliczeniowych ten sam rok podatkowy.

CIT 8